Skocz do zawartości

Słowacki Raj,


Jarus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Planujemy ok 14 lipca wyjazd 3-dniowy na Słowacki raj, wyruszamy z Krakowa zapewne rano. Jeśli ktoś ma ochote sie podlaczyc, pisac. Ma ktoś moze namiary na niedrogie pensjonaty? a moze Ktos jechal niedawno i poleca/niepoleca jakas droge z Krk do raju ;)

z gory dziekuje za inf. PZDR!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję na Slowacki Raj poświecić dwa dni. Pierwszego dnia przejście trasą potoku Sucha Bela, drugiego wzdłuż rzeki Hornad. Obie trasy liczą razem ok. 22 km, jeśli dysponuje się odpowiednią kondycją można przejść obie w jeden dzień. Trzeciego dnia można zregenerować siły w jednym z aquparków (polecam ten w Basenowej). Jak dojechać ? Ja jechałem przez Hyżne, kilkanaście kilometrów przed Nowym Kubinem, w jakiejś wioseczce odbiłem w lewo, bardzo ciekawa trasa do Liptowskiego Mikulaszu (a w okolicy są dwa aquparki w Basenowej i Tatralandia), z Lipt. Mik. autostradą do Popradu, kilka km za Popradem należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Sl. Raju. Przy tej drodze są już tablice informacyjne więc z trafieniem do celu nie będzie problemów. Korzystałem z GPS-a więc w szczególy trasy za mocno się nie wgłębiałem. Na miejscu jest parking niestrzeżony, proponuję też na miejscu zaopatrzyć się w mapę z oznaczeniem tras, w przypadku zabłądzenia przyda się bo wszystkie szlaki są bardzo dobrze oznakowane i mając mapę nie ma się problemów z lokalizacją. Ja pomyliłem kierunki trasy i o mało co nie nocowałem z dzieciakami w lesie. Za wejście na szlak trzeba zapłacić. Na górze jest schronisko z dobrym jedzeniem, ruiny klasztoru można sobie darować. Jeśli chodzi o noclegi to okolica Sl. Raju chyba nie obfituje w zbyt wiele miejsc noclegowych, przynajmniej ja takie odniosłem wrażenie, ale warto czegoś tam poszukać aby nie traci czasu na dojazdy. Buty trekingowe są konieczne, kijki raczej też, szczególnie przy podejściu potokiem S. Bela. W okolicy jest też lodowa jaskinia, chyba nazywa się Demianowska. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slowacki Raj to moje ulubione miejsce wypadow letnich ;)

Do tego co napisal alekx dodam pare szczegolow:

- Sucha Bela? Tak, ale nalezy wyruszuc najpozniej o 8.00, bo potem robi sie tloczno i wiecej stoi sie w korkach niz idzie.

- Wzdluz Hornadu - Ooo tak! Pieknie, a potem powrot gora zoltym szlakiem i widok z Tomasovsky Vyhladu na caly Raj - bosko!

- Polecam zdecydowanie :

i. Sokolia Dolina - zapiera dech w piersiach

ii. Oblovsky Vodopad - byc w Raju i tego nie widziec to jak nie byc

iii. Klastoriska Roklina - krociutki ale nader urokliwy szlaczek

iiii. Motocyklem super traska z Podlesoka na Sedlo Kapanec i dalej do lodowej jaskini (sama jaskinia na mnie wielkiego wrazenia nie zrobila); traska w zeszlym roku byla obarczona zakazem wjazdu, ale spokojnie mozna bylo przejechac - tylko jedna lacha piachu na zakrecie i podmyta polowa szerokosci drogi przy samym siodle - nie wplywalo to na jej przejezdnosc jakos strasznie.

 

Uwaga!!!

Praktycznie wszystkie wodospady to szlaki JEDNOKIERUNKOWE najczesciej, a wlasciwie zawsze idzie sie "w gore rzeki"

 

Co do noclegow, to namiotowo-biwakowo najlepiej w samym Podlesoku - duzy kemping z pelnym zapleczem gastronomiczno-rozrywkowym + wiekszosc szlakow stamtad startuje. Jesli zas kwatery to zdecydowanie polecam pensjonat Ascona w Hrabusicach http://www.ascona.sk/ cena 10 € za noc a warunki naprawde ekstra (domek wewnatrz podwoza z zamknietym parkingiem niewidocznym z ulicy - kazdy mieszkaniec do klucza od pokoju dostaje pilota do bramy wjazdowej). Wlascicielem jest spoko gosc, Peter Suhajda, mi jako stalemu klientowi daje zawsze spora znizke. Ten sam wlasciciel ma przytulna knajpke - wejscie z ulicy, lub dla gosci z podworka pensjonatu - z drinkami i niewielkimi przekaskami. W poblizu kilka restauracji. Do glownego wezla szlakow (Podlesok) 30 min. piechota, lub 5 min motocyklem (w Podlesoku parking strzezony).

 

Dojazd z KRakowa ja zawsze realizuje zakopianka, potem przez Lysa Polane na Slowacje, potem droga nr 67 na Poprad, w popradzie w lewo na duzym rondzie w droge nr 18 w kierunku na Presov, Levoca; Potem w miejcowosci Horka w prawo na Hrabusice i w Hrabusicach albo w lewo do "centrum" albo w prawo do Podlesoka ;)

 

Polecam moje fotki z zeszlorocznego wypadu na zachete:

http://picasaweb.google.pl/zalmen3/SOwackiRaj2008#

 

Masa informacji na temat samego raju dostepna tutaj:

http://slovenskyraj.sk

 

Pozdrawiam

Edytowane przez zalmen3

Internetowy sklep komputerowy http://mirwit.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

-

Sucha Bela? Tak, ale nalezy wyruszuc najpozniej o 8.00, bo potem robi sie tloczno i wiecej stoi sie w korkach niz idzie.

- Wzdluz Hornadu - Ooo tak! Pieknie, a potem powrot gora zoltym szlakiem i widok z Tomasovsky Vyhladu na caly Raj - bosko!

 

Niestety pierwsza uwaga dotyczy równiez wycieczki Przełomem Hornadu. Generalnie Słowacki Raj zrobił się dość poplularny i często można tam spotkać tłumy turystów.

 

Uwaga!!!

Praktycznie wszystkie wodospady to szlaki JEDNOKIERUNKOWE najczesciej, a wlasciwie zawsze idzie sie "w gore rzeki"

 

I na większość tych szlaków raczej niezabierałbym osób z lękiem wysokości. Niby drabiny nigdzie nie są bardzo wysoko, ale jednak robią wrażenie.

I druga uwaga: szlaki wzdłuż potoków np:Sucha Bela, zdecydowanie odradzam po intesywnych deszczach. Idzie się wtedy praktycznie w wodzie.

 

 

Dojazd z KRakowa ja zawsze realizuje zakopianka, potem przez Lysa Polane na Slowacje,

 

Te widoczki na Tatry :notworthy:

 

 

 

"Ja tylko nie wierzę w jednego więcej boga niż ty. Gdy zrozumiesz, dlaczego nie wierzysz we wszystkich pozostałych, zrozumiesz, dlaczego ja nie wierzę w twojego." Stephen Roberts

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...