Skocz do zawartości

Olej mineralny do silnika wolnoobrotowego


Pete Linde
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Adamie dziwię się, że z Twoją wiedzą tak generalizujesz.

 

Wiesz wszystko jest kwestią wzgledną. Co znaczy najlepszy :?: Mnie się wydaje, że najlepszy to taki, który się najlepiej nadaje. A sytnetyczny olej do np. Zundappa KS się nie bardzo nadaje (przynajmniej ja nie słyszałem by ktoś go stosował). Kiedy rozmawiałem ze swoim znajomym w Niemczech, który zajmuje się starymi motocyklami, powiedział mi, że do tych maszyn używają specjalnego oleju oczywiście mineralnego, dość gęstego ze specjanymi dodatkami antykorozyjnymi. Tak więc pomimo tego, że syntetyk ma lepszą smarność, lepkość, jest bardziej płynny nie jest stosowany, więc chyba nie jest najlepszy akurat do tego (i podobnych) motocykla.

 

No ja ci obiecuje ze jak juz bede mial Zundappa to sprobuje jezdzic na syntetyku. Glownie dlatego ze bedzie on chodzil na panewkach z inna pompa olejowa i normalnym pelnoprzeplywowym filtrem - w tym ukladzie jezdzenie na syntetyku bedzie mialo sens. A powaznie:

Mowisz ze generalizuje - ja z kolei uwazam ze za duza wage przywiazujecie do zagadnien olejowych i jak to sie ladnie mowi dzielicie wlos na czworo. Mam tu na mysli czlonkow forum ktorzy maja juz troche doswiadczenia i naprawde interesuja sie swoimi motocyklami ( mlodziez forumowa pominiemy ).

Dla mnie wszystkie oleje wielosezonowe na bazie mineralnej ( czyli polsyntetyki tez ) zachowuja sie podobnie w podobnych warunkach i sa generalnie zupelnie wystarczajace do kazdego samochodu, czy moto jezeli odpowiednio czesto je wymieniasz. W Ameryce jest masa ludzi jezdzacych samochodami na najtanszym oleju mineralnym z Walmart po $ 0.70 za litr i nic sie z ich pojazdami nie dzieje bo zgodnie z tutejszymi zaleceniami wymieniaja go po 5 kkm. Ogolnie przyjmuje sie ze wszelkie dodatki `uszlachetniajace`oleju mineralnego zostaja zuzyte w silniku w ciagu 3500 - 4000 km.

Ja zdecydowalem sie na olej syntetyczny w swoim Subaru, dlatego ze zamierzam przejezdzic nim 500 tys.mil - w dodatku robie w nim zmiany tylko co 8 tys, a nie 5. Jezeli wiem ze nie zmienie samochodu po 4 latach tylko po 10 to lepszy olej jest najtansza gwarancja ze silnik wytrzyma zalozony przebieg.

 

Wracajac do motocykli, uwazam ze syntetyk jest zdecydowanie lepszy w kazdych warunkach. Zastrzegam ze mowie tu o motocyklach wspolczesnych - powiedzmy od poczatku lat 60tych. Weterany tez na razie zostawmy na boku. Oprocz cech syntetyku, ktore tak ladnie w swoim poscie wymieniles cenie w nim rowniez funkcje zmywajaca i niedopuszczanie do powstawania osadow - dzieki temu nie boje sie ze po jakims czasie pierscienie zapieka mi sie w rowkach i bede narzekal na powolny spadek cisnienia sprezania i zwiekszajace sie zuzycie oleju. Przy okazji moj Subarak ma obecnie 240 tys km. i nie bierze oleju miedzy zmianami.

Oczywiscie minusem uzywania syntetyku w moto jest zwiekszona mozliwosc slizgania sie sprzegla, jednakze ze swojego doswiadczenia wiem ze taka sklonnosc do slizgania przejawialy zawsze sprzegla maszyn mocno zuzytych, w ktorych naprawa sprzegla byla juz na horyzoncie. Olej syntetyczny powodowal po prostu szybsze wystapienie tego zjawiska.

Jednakze nie namawiam nikogo do stosowania syntetyku w swoim pojezdzie, a nawet wiecej nie uzywam go w chwili obecnej w swoim moto. Po prostu uwazam ze jest to olej drozszy i decyzja, czy go uzyc w danym pojezdzie zalezy rowniez od warunkow konkretnego uzytkownika.

Gdybym robil motocyklem przebiegi w granicach 30 tys w sezone ( jak niejaki Pawel `ACE` z precli ) to bym jezdil na syntetyku, gdybym robil 5 tys jakl wiekszosc srednich uzytkownikow, to juz chyba nie.

A ze robie jeszcze mniej jezdzac tylko w weekendy i niektore popoludnia to uwazam ze nie ma to sensu.

Podsumowujac moja filozofia olejowa jest taka - niewazna firma na nalepce - wazne sa regularne zmiany.

Uzywam olejow samochodowych, bo w Kanadzie znacznie sa tansze. Jezeli jezdze na powaznie - to zdecydowanie syntetyk, jezeli sie bawie - to na mineralnym.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...