Skocz do zawartości

Czechy i Austria / Dania, Szwecja


Bartas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Coz, sezon dla mnie sie zakonczyl, dla innych jeszcze trwa. Siedzac z kumplem przy piwie zaczelismy gadac na temat jakiegos wypadu. Na mysl przyszly nam dwie opcje- wyjazd do Czech i Austrii, oraz do Dani i Szwecji. Niestety chcac nie chcac nie da sie pojechac w obie trasy, wiec cos trzeba wybrac. Temat zalozylem po to, aby dowiedziec sie czegos od osob, ktore odbyly juz wyjazd do wspomnianych panstw. Interesuja mnie glownie jakies zabytki, ciekawe miejsca do zobaczenia, malownicze krajobrazy i inne temu podobne. Chcialbym rowniez sie dowiedziec czegos odnosnie spraw zwiazanych z wydatkami- o ile koszty paliwa samemu mozna sobie policzyc, to jednak nigdy nie jezdzac w takie trasy nie mam zielonego pojecia o orientacyjnych kosztach noclegow, cenach paliwa ( to akurat zakladam 4- 5 zł) i innych wydatkach zwiazanych z trasa. Dodatkowo jakie papiery trzeba miec: wizy, winiety, dodatkowe ubezpieczenia i z jakimi kosztami jest to zwiazane. Luksusow specjalnych nie przewiduje- portfel studenta nie pozwala zbytnio poszalec, ale uparlem sie na wyzej wspomniane panstwa ( chociaz chcialbym odwiedzic tez Chorwacje, Wlochy) i mam zamiar mocno trzymac sie tych planow.

 

Za wszelkie rady i przydatne informacje dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Szwecji i Danii byłem, więc mogę kilka słów na ten temat napisać. Co do dojazdu- pierwszy raz (na MZ) jechałem przez Niemcy i Danię drogą lądową aż do Frederikstadt, stamtąd promem do Goteborga (1-2 godz) i dalej znowu lądem. A ostatnio z Niemiec na skróty promem do Danii, a z Kopenhagi mostem do Malmo. Z Goteborga jest jakies 200-300 km do Norwegii, więc może warto o niej pomyśleć? Najciekawsze są rejony na zachód od Oslo, czyli Norwegia południowa a nie północna, nie wiem dlaczego wszyscy suna na Nordkapp, to Nawe nie jest najdalej wysunięty punkt Europy (ten znajduje się kilka km dalej i trzeba tam iść pieszo). Ale powracając do Twoich pytań…

 

Zabytki i ciekawe miejsca znalazłem na mapie Microsoft Autoroute, głownie zamki bo to nie interesuje. Wytyczasz sobie trasę i program znajduje ci ciekawostki na trasie i w jej pobliżu. Mogę ci Ew wysłać swoje mapy dla wersji programu 98.

Koszty: paliwo w Danii i Szwecji ok. 5 zł, Norwegia chyba z 6 zł. Tak było ostatnio. Olej weź bo jest drogi i ciezko dostać typowo motocyklowy.

Noclegi: ja spałem zawsze na dziko, może z 1-2 noce na campingu. Campingi w namiocie od 20 zł za osobę jak się dobrze potargujesz w górę. Ale polecam spanie w lesie z łosiami za pan brat :)

 

Dokumenty: zielona karta i ważny paszport nie są niby potrzebne ale lepiej na zimne dmuchać, nie wiadomo na jakieo policjanta możesz przypadkiem trafić, wiz nie trzeba, ubezpieczenie turystyczne za granicę w jakiejs ubezpieczalni w PL – nie pamiętam dokładnie ale chyba z 2-3 zł na dzień to kosztuje i chociaż nie trzeba to warto mieć, bo głupia wizyta u lekarza kosztuje kilkaset zł już nuie mówiąc o leczeniu w szpitalu.

 

Poczytaj sobie moje wyprawy (3x Szwecja) , jest tam też link na stronę Zbyha (w tej z 2005r). Dużo się dowiesz i o zabytkach i o innych rzeczach. Jak się zdecydujesz to napisz a podpowiem ci co warto ze sobą zabrać.

Ogólnie Dania jest płaska, Szwecja górzysta i skalista, Norwegia to już same skały, tunele, fjordy itp.

Miłej lektury, jakby co to pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już raz byłem w Danii na wycieczce rowerowej i od tamtej pory jestem zakochany w krajach północy, więc jeśli gdzieś uderzać to tylko tam.

 

Co do promu - można polecieć Niemcy-Dania i stamtąd z Kopenhagi mostem do Malmo ;) I ewentualnie wracać promem do Polski po małym objeździ Norwegii/Szwecji.

Edytowane przez karol1001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z pamięcico dopromów:

z Niemiec do Danii wzalezności od promu (firmy przewozowej i miasta) 30-50 euro,

Dania-Szwecja mostem 18 euro, prom trochę droższy

Świnoujście-Ystad lub Gdynia-Karlskrona ok 250 zł.

To sa ceny na 1 motocykl z kierowcą , w najtańszej wersji. Można drożej, z kabiną, obiadem, panienką itp itd

Ale sprawdźcie ceny bo mogły się zmienić. Dużo zalezy od miesiąca i dnia tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie Dania jest płaska, Szwecja górzysta i skalista, Norwegia to już same skały, tunele, fjordy itp.

Miłej lektury, jakby co to pytaj.

 

 

hehe, MZRider jestes pewien ze tam gdzie byles to na pewno byla Szwecja?!? gorzysta?!? skalista?!? zjezdzilem Skandynawie wzdluz i wszerz i powiem Ci ze w Szwecji gor ani skal za cholere nie uswiadczysz. Szwecja to troche tak jak nasze mazury - tylko do dziesiatej potegi. Lasy, zielono, czasem jezioro...

 

dodam jeszcze dla zainteresowanych ze absolutnie najtanszym rozwiazaniem promowym jest podroz z niemieckiego Sassnitz do Trelleborga. Ja placilem za moto+kierowce 38EUR. W tym sezonie bylo chyba nieco drozej. polecam: www.scandlines.de

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Hubercie, co sie będę kłócił, zerknij na zdjęcia na mojej stronie.

http://www.mzrider.republika.pl/04szwecja/wyprawa04-03.htm

Spędziłem tam naprawdę sporo czasu. Górzysta to rzeczywiście przesadziłem, to raczej pagórki skaliste. No ale skał jest tam naprawde dużo. Tak samo wybrzeże - na południu są plaże piaszczyste a już z 200 km na północ sa skaliste. Wszystko zalezy od regionu, to bardzo różnorodny kraj.

No nic, powodzenia. Nie będę już się wtrącał bo widzę że nie jestem mile widziany.

Edytowane przez MZrider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...