Skocz do zawartości

pożyczający motorower nieletniemu bez uprawnien


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie brzmiące dość teoretycznie, ale jest czysto praktyczne.

 

Mianowicie, czy osoba (pełnoletnia) pożyczająca motorower nieletniemu bez uprawnień, może ponieść jakieś konsekwemncje??

 

Z tego co słyszałem może spaść tylko OC rejestrujęcego. A odpowiedzialność za małolata ponoszą jego rodzice, jeśli ma 17+ to on sam. Ale powecccie co jeszcze.

 

Czy to się zgadza??

Edytowane przez audioterrorysta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta odpowiedz Cie nie pociesz, osoba pelnoletnia popelnia wykroczenie z art. 96$1 Kodeksu Wykroczen. Grozi za to mandat karny. Zauwazylem ze koledzy w podobnym do Twojego wieku, opieraja sie na wiedzy " podworkowej ", wiec dobrze ze pytasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka !

 

§ kodeksu nie znam, ale jako wlasciciel pojazdu jestes zobowiazany upewnic sie czy osoba ktorej uzyczasz pojazdu jest upowazniona ( posiada odpowiednio wymagane przez prawo uprawnienia ) do kierowania w/w pojazdem w ruchu publicznym. Nie jestes w jakimkolwiek stopniu zwolniony od odpowiedzialnosci. ( to znowu / jak i zarowno reguluje prawo )

 

pozdrawiam

 

:banghead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuu bardzo niedobrze :icon_mrgreen:

 

A ile ten mandat wynosi?? Bo to akurat ja jestem tym pozyczajacym i kłopot w tym żeby właścicielowi nie narobić.

 

Sprawa sadowa (w przypadku przyjecia mandatu) nie wchodzi w gre?

Edytowane przez audioterrorysta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuu bardzo niedobrze :buttrock:

 

A ile ten mandat wynosi?? Bo to akurat ja jestem tym pozyczajacym i kłopot w tym żeby właścicielowi nie narobić.

 

Sprawa sadowa (w przypadku przyjecia mandatu) nie wchodzi w gre?

 

Powiedzmy, ze szkodliwosc moralna znacznie mniejsza niz kierowanie pojazdem kalsy A1, ale gdy prowadzisz pojazd bez uprawnien nie podlegasz ochronie poprzez ubezpieczenie. jedziesz " na czarno" w wypadku wypadku / kolizji pokrywasz wszystkie koszty do ktorych mandat jest mniej niz "pikus". Zrob karte Motorowerowa

 

 

Nawet w przypadku jezeli nie Ty tylko ktos w Ciebie wjedzie !

 

Ponysl jakie klopoty moga miec Twoi rodzice, bo chyba do 18 r. zycia to oni za Ciebie niestety odpowiadaja.

 

pozdrawiam

 

:icon_biggrin:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuu bardzo niedobrze :buttrock:

 

A ile ten mandat wynosi?? Bo to akurat ja jestem tym pozyczajacym i kłopot w tym żeby włacicielowi nie narobić.

 

Sprawa sadowa (w przypadku przyjecia mandatu) nie wchodzi w gre?

 

 

A tak konkretnie: o co Ci chodzi :icon_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę pożyczyć motorower nie mając karty. I przy okazji nie chce wkopac tego gościa, który mi pożycza. Jak ja dostanę mandat to przeżyje, rozprawy w sądzie już nie.

 

Z tą kartą to jest tak, że mam prawie 17lat i nie opłaca mi się robić w sarbo za 250zł (ciężko tyle wyskubac), a za 30 czy 50zł to można było robić tylko w podstawowce, gdyby jeszcze starsi moi za tym stanęli to może, ale nie da rady. Ew mogę dobić orzełka z 2zł na karcie rowerowej na moto, ale jeśli się panowie kapną (ila mam szans?) to itak będzie za jazdę bez uprawnien. I coś jeszcze mi grozi za taką podróbkę? Proszę piszcie szczerze, a nie ojoj to nieuczciwe, ja niemam innej możliwośći

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę pożyczyć motorower nie mając karty. I przy okazji nie chce wkopac tego gościa, który mi pożycza. Jak ja dostanę mandat to przeżyje, rozprawy w sądzie już nie.

 

Z tą kartą to jest tak, że mam prawie 17lat i nie opłaca mi się robić w sarbo za 250zł (ciężko tyle wyskubac), a za 30 czy 50zł to można było robić tylko w podstawowce, gdyby jeszcze starsi moi za tym stanęli to może, ale nie da rady. Ew mogę dobić orzełka z 2zł na karcie rowerowej na moto, ale jeśli się panowie kapną (ila mam szans?) to itak będzie za jazdę bez uprawnien. I coś jeszcze mi grozi za taką podróbkę? Proszę piszcie szczerze, a nie ojoj to nieuczciwe, ja niemam innej możliwośći

 

Tomek

 

Tomek - bez obrazy! Daj sobie spokój z jazda, Ty dalej muzyke terroryzuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nawet na stronie wordu niema karty motorowerowej, a moja szkola (technikum) nigdy nie wystawiala takich kart, nawet z zewnetrznego egzaminu.

 

No to ja już nieweim, powiecmy, juz dam te 250zl zalapie sie na sesje egz w sarob 12 lutego. Ale co dalej? Dyrektor szkoly nieprowadzi ewidencji kart! :icon_rolleyes:

 

Jak widac mi na tym zalezy w koncu jakos uzbierałem 2500 na moto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę pożyczyć motorower nie mając karty. I przy okazji nie chce wkopac tego gościa, który mi pożycza. Jak ja dostanę mandat to przeżyje, rozprawy w sądzie już nie.

 

Z tą kartą to jest tak, że mam prawie 17lat i nie opłaca mi się robić w sarbo za 250zł (ciężko tyle wyskubac), a za 30 czy 50zł to można było robić tylko w podstawowce, gdyby jeszcze starsi moi za tym stanęli to może, ale nie da rady. Ew mogę dobić orzełka z 2zł na karcie rowerowej na moto, ale jeśli się panowie kapną (ila mam szans?) to itak będzie za jazdę bez uprawnien. I coś jeszcze mi grozi za taką podróbkę? Proszę piszcie szczerze, a nie ojoj to nieuczciwe, ja niemam innej możliwośći

 

Tomek

 

 

Siemka !

 

Przy " ODROBINIE " szczescia moze zalapiesz sie jeszcze ( na sprawe ) za falszowanie dokumentow. rownie dobrze mozesz przeciez zescanowac czyjes prawko i wstawic swoje zdjecie

:icon_rolleyes: :biggrin: :notworthy:

 

bez obrazy, daj sobie spokuj im moze faktycznie lepiej bedzie jak zajmiesz sie muzyka.

 

z powazaniem

 

:wink:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Radomiu w Automobilklubie Radomskim są organizowane kursy na karte motorowerową za cene niebagatelnych 10zł. Więc na twoim miejscu wsiadł bym do PKsa i dymał do Radomia a wyszło by cię to w sumie jakieś 30zł z przejazdami.

Ps. narazie egzaminy są zawieszone ale wraz z początkiem wiosny egzaminy zostaną wznowione

Jak coś to pisz chętnie Ci pomoge

PZdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i tu mamy pierwszego "ZARAŻONY MOTOCYKLAMI" jak w opisie, a od tego niestety nie da sie uciec. Ale poprzedniccy macie racje, robie karte na legalu.

 

Mam tylko inny klopot. Egzamin to jam zrobie tylko szkola nie wystawia kart. Nawet jak egzamin jest zewnetrzny. W sarbo 250zł, ale dostaje tylko kwitek ze zdalem zeby szkola wyastawila karte.

 

Czy jakoś da sie zmusic szkole zeby wystawila karte?? Czy szkoly srednie maja taki obowiazek??

 

PS. z tem radomiem to nier taki zly pomysl zobacze tylko gdzie on jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i tu mamy pierwszego "ZARAŻONY MOTOCYKLAMI" jak w opisie, a od tego niestety nie da sie uciec. Ale poprzedniccy macie racje, robie karte na legalu.

 

Mam tylko inny klopot. Egzamin to jam zrobie tylko szkola nie wystawia kart. Nawet jak egzamin jest zewnetrzny. W sarbo 250zł, ale dostaje tylko kwitek ze zdalem zeby szkola wyastawila karte.

 

Czy jakoś da sie zmusic szkole zeby wystawila karte?? Czy szkoly srednie maja taki obowiazek??

 

PS. z tem radomiem to nier taki zly pomysl zobacze tylko gdzie on jest

 

 

Konkretne pytanie.

Ta informacja z pewnoscia przyda sie innym:

 

Art. 97. 1. Dokument stwierdzajšcy uprawnienie do kierowania pojazdem wydaje, za opłatš, starosta właciwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegajšcej się, a w uzasadnionych przypadkach - właciwy ze względu na miejsce czasowego pobytu, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Kartę rowerowš wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej oraz szkoły ponadpodstawowej.

2a. Kartę motorowerowš wydaje nieodpłatnie dyrektor gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły ponadpodstawowej.

Jesli masz zaswiadczenie o zdanym egzaminie na karte motorowerowa, to dyrektor Twojej szkoly redniej ma obowiazek wydac Ci na podstawie zaswiadczenia karte motorowerowa.

 

 

Konkretne pytanie.

Ta informacja z pewnoscia przyda sie innym:

 

Art. 97. 1. Dokument stwierdzajšcy uprawnienie do kierowania pojazdem wydaje, za opłatš, starosta właciwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegajšcej się, a w uzasadnionych przypadkach - właciwy ze względu na miejsce czasowego pobytu, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Kartę rowerowš wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej oraz szkoły ponadpodstawowej.

2a. Kartę motorowerowš wydaje nieodpłatnie dyrektor gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły ponadpodstawowej.

Jesli masz zaswiadczenie o zdanym egzaminie na karte motorowerowa, to dyrektor Twojej szkoly redniej ma obowiazek wydac Ci na podstawie zaswiadczenia karte motorowerowa.

 

K-cze, cos mi sie kliknelo: a wiec dalej: napisz podanie do dyrektora Twojej szkoly średniej z prośba o wydanie karty motorowerowej. Prosbe motywujesz tym ze masz zdany egzamin na karte motorowerowa. W uzasadnieniu powolaj sie na przytoczony wyzej artykul z ustawy - prawa o ruchu drogowym i dolacz zaswiadczenie o zdanym egzaminie. Dyrektor ma obowiazek wydac Ci ta karte, chociaz moze sam o tym nie wie jesli tego do tej pory nie robil. Przytocz wspomnany przepis prawny. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K-cze, cos mi sie kliknelo: a wiec dalej: napisz podanie do dyrektora Twojej szkoly średniej z prośba o wydanie karty motorowerowej. Prosbe motywujesz tym ze masz zdany egzamin na karte motorowerowa. W uzasadnieniu powolaj sie na przytoczony wyzej artykul z ustawy - prawa o ruchu drogowym i dolacz zaswiadczenie o zdanym egzaminie. Dyrektor ma obowiazek wydac Ci ta karte, chociaz moze sam o tym nie wie jesli tego do tej pory nie robil. Przytocz wspomnany przepis prawny. Powodzenia.

 

 

Siemka wiecie co, jak to czytam to kuswicy serca dostaje. Co do kart rowerowych to pisalem kiedys w tej sprawie do Motocykla ( aby interweniowal w jednej ze szkol kolo Kolobrzegu ) wlasnie w szkole nie chciano zrobic takiego egzaminu. W koncu po mojej wizycie u pana Dyrektora i milej z nim rozmowie zapewniono mnie, ze egzamin sie odbedzie. faktycznie sie tez odbyl. nie o tym jednak chcialem.

 

Sorry ale dla mnie i chyba nie tylko to PARANOJA aby z takim prostym dokumentem byly takie problemy. Co to za Bu**el, ze zdajesz na karte w szkole nauki jazdy i nie wydaja Ci karty lub wydaja tylko swistek z ktorym musisz jeszcze biegac, prosic sie, skladac podania. Moze ktos z Was wpadnie wreszcie na pomysl i porozmawia z poslem czy tam radnym aby ten problem zostal rozwiazany.

 

Wyjscie jest banalne. Trzeba zrobic tak jak w Europie zachodniej, ze nie jest to karta motorowerowa tylko jedna z kategori prawa jazdy = klasa M

 

Z jednej strony wladze zadaja posiadania uprawnien z drugiej brak mozliwosci aby je zrobic. ( raz w roku )

 

pozdrawiam

 

:icon_twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...