Skocz do zawartości

Prawko po 10 stycznia. Czy to prawda ??


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na wiosnę musze zrobić prawko kat A (mam już dość jazdy bez :P ), dlatego bardzo interesuje mnie, co ma się zmienić po 10 stycznia, a że nikt nic konkretnego nie pisze sam, zacząłem szukać i trafiłem na projekt ustawy, która prawdopodobnie ma wejść w życie 10 stycznia.

Proponowane są 2 ścieżki zdobycia prawa jazdy:

1. Ścieżka standardowa

• Sprawdzenie sprawności fizycznej i psychicznej – badania lekarskie

• I część szkolenia teoretycznego i praktycznego

• Egzamin teoretyczny

• II część szkolenia praktycznego

• Egzamin praktyczny

• Wydanie uprawnienia

• Okres próbny

• Nadzór nad kierowcą

 

2. Ścieżka indywidualna

• Sprawdzenie sprawności fizycznej i psychicznej – badania lekarskie

• I część szkolenia teoretycznego i praktycznego

• Egzamin teoretyczny

• Szkolenie praktyczne – jazda z osobą towarzyszącą

• Egzamin praktyczny

• Wydanie uprawnienia

• Okres próbny

• Nadzór nad kierowcą

A teraz konkretnie na temat kat A. Kierowcy ubiegający się o prawo jazdy kat A będą przechodzić specjalne badania lekarskie, oprócz tego musieli będą wypełnić ankietę dot. chorób i schorzeń, których ustalenie jest niemożliwe w trakcie badań standardowych. Czyli jeśli ktoś skłamie w ankiecie, że jest zdrowy i spowoduje wypadek z powodu choroby, której nie wykazał zostanie ukarany za skłamanie w ankiecie oraz obciążony kosztami napraw pojazdów. Badań nie musiałyby przechodzić osoby, które posiadają już prawo jazdy innej kategorii i ubiegają się o kolejną. Teoretycznie na egzaminie wszystkie manewry, które się da powinny być przeprowadzane na mieście, na placu tylko podstawy wskazujące umiejętność podstaw prowadzenia pojazdu. Wygląda jednak na to, że dla kat A pozostanie zarówno slalom jak i ósemka, bo to raczej niewykonalne w warunkach miejskich.

A teraz najciekawsze „okres próbny”

Okres próbny dla kat A i B trwałby 2 lata i rozpoczynał się od wydania dokumentu. Prze ten właśnie okres kierowca musiałby mieć naklejony na pojeździe „zielony listek klonu”. Jeżeli w trakcie trwania tego okresu kierowca popełniłby wykroczenia to:

• Po pierwszym dostał balist ostrzegawczy i przedłużenie okresu próbnego o kolejne 2 lata.

• Po 2 obowiązek udziału w kursie reedukacyjnym oraz badanie psychologiczne

• Po 3 cofniecie prawa jazdy w zakresie wszystkich posiadanych kategorii.

Po otrzymaniu prawa jazdy na kierowcę nałożone są ograniczenia 50km/h w terenie zabudowanym, i do 80 bez względu na kategorie drogi. W okresie 4-6 miesięcy od otrzymania prawa jazdy kierowca musiałby wziąć udział w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz badania psychologiczne. Po tym okresie nastąpiłoby zdjęcie kierowcy wyżej wymienionych ograniczeń prędkości.

Zaznaczę jeszcze raz, że to, co czytacie pochodzi z projektu ustawy (dla mnie przerażający szczególnie ten „zielony listek”) a nie wiem, co z tego wejdzie w życie. Jeśli macie jakieś informacje piszcie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymądrzać sie nie chce bo młody jestem i sam prawojazdy mam od nie dawna ale wg mnie na motocykl prawko powinno być od 21 roku życia i te okresy prubne nie są takie głupie co prawda ten listek to daremny pomysł ale koncepcja z okresem prubnym niezła.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymądrzać sie nie chce bo młody jestem i sam prawojazdy mam od nie dawna ale wg mnie na motocykl prawko powinno być od 21 roku życia i te okresy prubne nie są takie głupie co prawda ten listek to daremny pomysł ale koncepcja z okresem prubnym niezła.  

 

Pozdrawiam

Tylko tyle że kat B mam już od 8 lat, to poco mi jeszcze okres prubny :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listek to nie taka głupia sprawa, skoro jak się jeździ eLką to na dachu jest wielka literaz L i wszyscy wiedza o co chodzi, że jak się jedzie za kimś takim to różnych rzeczy się można spodziewać. Podobnie byłoby z tym małym zielonym listkiem na tylnej szybie. Jak się odbiera prawko to nie jest się od razu mistrzem kierownicy a wielu młodych kierowców pędzi na złamanie karku i jeszcze bardziej nie przewidywalni są niż eLka. Więc dobre byłoby ich rozpoznać, oczywiście nie mówię tu o wszystkich.

Co do zmiany sposobu egzaminowania to wydaje mi się że zmieni się to dla samochodów a dla motocykli to co tam można zmienić - 8-mka na skrzyżowaniu ;)

 

To tylko takie moje skromne zdanie - i nie wszyscy musza się z nim zgadzać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...