Skocz do zawartości

Czy cewka zapłonowa musi być połączona z masą?


customer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Minimalna niebezpieczna dla czlowieka wartosc pradu plynacego przez jego cialo przez dluzszy czas wynosi:

- 0.03[A] pradu przemiennego

- 0.07[A] pradu stalego

 

Nie do konca. Jak pewnie wiadomo niektorym' date=' prad plynie po najmniejszej linii oporu. Wiec w opisanym przez Ciebie przypadku "szuka" najkrotszej drogi od reki do masy. Jesli ta droga bedzie (na przyklad) przy palcu tej samej reki - w najgorszym przypadku sfajczy dlon. Jesli masa bedzie przy drugiej rece lub przy stopie - prad poplynie przez serce i naprawde moze byc trup. Wiec, panowie i panie, przy wysokich pradach pracuje sie (w miare mozliwosci) jedna reka i w butach na gumowej podeszwie![/quote']

 

moge napisac pelny wywod o tym, robie wlasnie uprawnienia SEP do 1kV, wiec cos nie cos wiem :P masz calkowita racje, ale mi chodzilo o unaocznienie przypadku, ze zabic sie da, jak sie postara, a nie pisanie o wszelkich mozliwych przypadkach ;)

 

Wystarczy sprawdzić jaka moc potrzebna jest do zasilania takiej cewki - góra kilkadziesiąt Watt.

blad :P :mrgreen: powiedz mi' date=' czy jak idziesz do sklepu i kupujesz transformator, mowisz, zeby [b']pobieral[/b] np. 100W?? nie, mowisz np. z 220 na 12 i mocy maksymalnej 100W (czyli maksa obciazysz go pradem I=100/12A po stronie wtornej). cewka pobiera kilkadziesiat watow, bo to zalezy przede wszystkim od obciazenia po stronie wtornej, w tym przypadku swiecy. jezeli nie dasz tam swiecy (pusta fajka), to jaka moc pobiera cewka? tez tyle samo? nie :mrgreen: pobiera tylko straty biegu jalowego. jezeli podlaczysz pod cewke 2 swiece, bedzie pobierac 2 razy wiecej mocy, 5 swiec... moze po prostu nie wydoic, bo zostanie przekroczona moc maksymalna cewki.

 

kubaDR600 - dzieki za glos rozsadku' date=' tez sie w sumie zapomnialem przy swoim wywodzie, ze co prawda napiecia sa rzedu kilku tysiecy V, aczkolwiek moc to najwyzej kilkadziesiat W (stad natezenie pradu bedzie gora kilkadziesiat mA, z wzoru P=U*I wyprowadzamy I=P/U). [/quote']

blad, wyjasnienie wyzej :P :mrgreen:

jezeli chodzi o cewke, to: mamy do dyspozycji np.

U=12kV miedzy fajka a masa motocykla.

R=200kOhm (rezystancja ciala ludzkiego, zalezy od pkt pomiaru, wilgotnosci ciala itp. ja zmierzylem miernikiem miedzy suchymi dlonmi :mrgreen: )

I-???

I=12kV/400kOhm=0.06[A]!!!!!

 

P=0.06*12000=720W - moc cewki potrzebna do tego eksperymentu

 

prad z cewki jest jak najbardziej przemienny (impulsowy) i jestesmy blisko zrobienia sobie krzywdy, jezeli maksymalna moc cewki nam pozwoli, czyli zakladajac te ksiazkowe 0.03*12000=360W. jest to bardzo prawdopodobne, aczkolwiek nie wiem, co oznacza: dluzszy czas :mrgreen: prawdopodobnie by cewka sie spalila w motocyklowym przypadku :mrgreen: ale wystraczy miec tylko wilgotne rece i moc potrzebna do zabicia spada drastycznie :twisted: mierniki w raczki i zapraszam do pomiarow rezystancji ciala ludzkiego ;)

 

P.S. jestem otwarty na wszelkie dyskusje i korekty mojej odpowiedzi jezeli sie gdzies myle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...