Skocz do zawartości

Problem ze sprzęgłem ETZ 250


Mosue
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie do was bo sam sie juz pogubilem...Zrobilem remont silnika w etce i mam pewien problem ze sprzeglem a mianowice. Na schemacie rozlozonego silnika jeste podkladka na wale korbowym tuz pod sprzeglem jest jakas podkladka. Nie znam jej wymiarow i nie wiem jaka ona powinna byc. Powiem tak ze jak rozkladalem silnik to nie pamietam takiej podkladki co za tym idzie nie wiem czy tam byla. Jak skladalem silnik to wyrzezbilem ta podkladke z innej i po zalozeniu jak pojezdzilem okolo 3 km to przy wlaczaniu sprzegla zwalnia mi strasznie na obrotach i slychac delikatne tarcie. Teraz chce rozebrac silnik i wsadzic tam dobra podkladke badz nie wsadzic tam zadnej......i w tym prosze zebyscie mi pomogli. Czy ta podkladka musi tam byc a jezeli tak to jakie ona powinna miec wymiary i ksztalt. Pomozcie!

 

Pozdraviam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Powinna tam siedzieć taka stalowa wygięta podkładka, która po założeniu sprzęgła się ściska na płasko. Ja tam u siebie nie dawałem, chociaż kupiłem. Sprzęgło dalej wchodzi na stożek i lepiej trzyma. Prawdopodobnie ta podkładka ma kasować luz osiowy na wale. A ze sprzegłem to sprawdz czy nie dałeś zbyt długich srub przykręcając napęd obrotomierza.

 

Pozdrowienia z Suwałk.

 

Darek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrotomierza to ja nie mam bo to nie jest wersja lux takze ta ewentualnosc napewno odpada. Jestem ciekaw czy jak nie dam tej podkladki wcale tak jak mi sugerujesz to czy nie wypadnie mi w momencie wyciskania ostatnia tarcza :) . Jakby nie bylo sprawdze coz mozna z tym zrobic. Z gory dzieki.

 

Pozdraviam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Napisz ktorej podkladki Ci brakuje bo z Twojego posta wnioskuje, ze nie chodzi raczej o ta cienka podkladke sprezysta.

Tak to powinno wygladac:

podkladki_na_wale.jpg

Niektorzy wyrzucaja ta podkladke, ja jednak radze ją zostawic, po uprzednim sprawdzeniu, czy przypadkiem nie zgniata sie na plasko po zalozeniu sprzegla na wal (malo prawdopodobne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim rysunku jest tylko jedna podkladka...a ta wlasnie mam. Na schemacie rozlozonego silnika jest jeszcze jedna podkladka znajdujaca sie:

Tam gdzie strzałka na rysunku.

Jeżeli wg Ciebie nie powinno jej tam być to mi proszę napisz, bo mam już dosyć problemów ze sprzęgłem... :cry:

 

Poza Tym jescze jako Ciekawostke podam informacje, która może ma też wpływ na całą sprawę, otóz nie mam 2 "podkładek" które są przed i za łożyskiem igiełkowym ( tym plastikowym brązowym ). Mam samo łożysko bez niczego ...

 

Obrazek załączam TUTAJ

 

Sprz__281_g__322_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim rysunku jest tylko jedna podkladka...

Jak jedna?, jak trzy.

a ta wlasnie mam. Na schemacie rozlozonego silnika jest jeszcze jedna podkladka znajdujaca sie:

Tam gdzie strzałka na rysunku. Jeżeli wg Ciebie nie powinno jej tam być to mi proszę napisz, bo mam już dosyć problemów ze sprzęgłem...  :cry:

W tym miejscu akurat jest simmering, chyba ze mowisz o duzym blaszamyn krazku, ale to nie jest podkladka.

Poza Tym jescze jako Ciekawostke podam informacje, która może ma też wpływ na całą sprawę, otóz nie mam 2 "podkładek" które są przed i za łożyskiem igiełkowym ( tym plastikowym brązowym ). Mam samo łożysko bez niczego ...

I to wlasnie jest przyczyna Twoich problemow.

Sprz__281_g__322_o.jpg

Ponizej fragment schematu silnika (caly schemat dostepny na FTPie).

schemat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o to mi chodzi ta sprezysta wygieta to mam ale nie mam tych dwoch przed i za lozyskiem igielkowym. Najsmieszniejsze jest to ze jak rozbieralem silnik to ich nie pamietam. Zanim rozebralem silnik to przyjechalem na tym motocyklu. Raczej ciezko byloby zgubic dwie podkladki biorac pod uwage ze nic innego mi nie wsiąkło i wszystkie graty byly w jednym miejscu.

 

P.S. Tarcie ktore u mnie wystapilo bylo spowodowane tym ze dalem podkladke (wlasnej roboty) wieksza niz srednica otworu. Bo z tego co ja widze na Twoim obrazku to te podkladki obie musza wejsc do srodka sprzegla - przed i za lozyskiem igielkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o to mi chodzi! ta sprezysta wygieta to mam ale nie mam tych dwoch przed i za lozyskiem igielkowym. Najsmieszniejsze jest to ze jak rozbieralem silnik to ich nie pamietam. Zanim rozebralem silnik to przyjechalem na tym motocyklu. Raczej ciezko byloby zgubic dwie podkladki biorac pod uwage ze nic innego mi nie wsiąkło i wszystkie graty byly w jednym miejscu.

 

P.S. Tarcie ktore u mnie wystapilo bylo spowodowane tym ze dalem podkladke (wlasnej roboty) wieksza niz srednica otworu. Bo z tego co ja widze na Twoim obrazku to te podkladki obie musza wejsc do srodka sprzegla - przed i za lozyskiem igielkowym. Jezeli sie myle to napisz.

 

Z gory dziekuje za pomoc i pozdraviam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz problem zostal zazegnany! Moje lozysko igielkowe jest "dluzsze" niz to na zdjeciu i dlatego nie potrzeba tam zadnej podkladki....zostawilem tam tylko ta sprezysta i jest ok!

 

Dzieki chlopaki za poswiecony mojemu problemami czas i pozdraviam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bedzie ok. bo te 2 podkladki, ktorych nie masz ustalaja zabierak sprzegla. Jezeli nie bedziesz ich mial, to zabierak moze sie wysunac i trzec o simmering, nie mowiac juz o tym, ze ostatnia tarcza sprzeglowa spadnie z zabieraka.

 

 

pozdr.

Luk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...