Skocz do zawartości

Polerowanie dekli i pokryw silników.


fuss383
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mowisz hartowane aluminum?? :P

Trzeba by to rozpatrzec od strony chemicznej....

Moze pod wplywem obrobki cieplnej aluminium utlenia sie na inny kolor? :P

ale to tylko takie moje dywagacje...:D

Pozdrawiam

 

Jak przegrzejesz w czasie polerowania to zmienia kolor i ta warstwe zdzierasz potem - nie jestem materialoznawca wiec teoretycznie nie wiem jakie reakcje zachodza :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaK polerowałem dekle to stosowałem tarcze do stali kwasowej ( włóknin) które montowałem na wiertare , odchodzi wtedy znaczna czesc tarcia papierem (troszke tylko trzeba było potrzeć 2000) . Niestety koszt takich tarcz jest znacznie wiekszy od papirów ale robota idzie znacznie szybciej i przyjemniej. Do polerki stosowałem paste polerską samochodową i tarcze filcową ( na mokro) potem ( patent starego majstra sprawdzony ) kreda i wszystko sie piknie błyszczało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz tlumacze. Poruszam sie autem 4x4 i kiedys dorabialem rury na progi,pojechałem do pewnego człowieka pogadaliśmy a on mówi ze najlepiej czysci i nabłyszcza kreda. ja na niego gały 8O . Mówi zaraz pokaże wziąl na reke troche kredy przetarł nia po rurach i potem wytarł mieciutka szmatka , i ja w tym momencie podwojne 8O ze zdziwienia. Potem sam to ćwicyłem kilka razy i i na kwasówce i na powłokach galwanicznych efekt jak dla mnie super. A ja robie to tak:

1.czyszcze mleczkiem lub pasta i wycieram szmatka do sucha

2.biore troche kredy na reke ( cos jak w podnoszeniu cieżarów troszeczke wiecej) i przecieram nia element

3. wycieram mieciutka szmatka.

 

Zawsze można spróbowac krzywda sie nie stanie a kreda w sklepie z farbami jest taniutka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Polerowanie chemiczne aluminium

 

Polerowaniu chemicznemu poddaje się przedmioty w celu rozjaśnienia powierzchni oraz nadania im połysku.

 

Samą metodą polerowania chemicznego, zwanego też często wybłyszczaniem, nie można jednak powierzchniom aluminium nadać pełnego, lustrzanego połysku. Możemy to porównać ze zwykłym, mechanicznym polerowaniem stalowego przedmiotu nieszlifowanego, a obrobionego poprzednio jedynie grubym pilnikiem, gdy błyszczące miejsca są poprzecinane bardzo licznymi, głębokimi rysami.

 

Jeżeli powierzchnia przedmiotu była poprzednio starannie wypolerowana mechanicznie, to proces chemiczny spowoduje jej rozjaśnienie, wybłyszczenie i wygładzenie.

 

Polerowanie chemiczne jest procesem prostym, szybkim i nie wymagającym stosowania żadnych dodatkowych urządzeń. Polega bowiem ono na parominutowej kąpieli w gorących roztworach wybłyszczających. Skład tych roztworów oraz warunki pracy mogą być różne. Do polerowania chemicznego są stosowane roztwory o następującym składzie:

 

1)

woda 200 ml,

azotan sodowy NaNO3 150 g,

azotyn sodowy NaNO2 150 g,

wodorotlenek sodowy NaOH 250 g.

 

Temperatura roztworu 90-100°C, czas zanurzenia 3-5 mi-

nut.

 

2)

Kwas fosforowy stężony H3PO4 75 ml,

kwas siarkowy o stężeniu 60-procentowym H2SO4 25 ml.

 

Temperatura roztworu 110C, czas zanurzenia 0,5-2 minuty.

 

3)

Woda 20 ml,

kwas fosforowy stężony H3PO4 80 ml,

kwas azotowy o stężeniu 60-procentowym HNO3 5 ml.

 

Temperatura roztworu 75-85°C, czas zanurzenia 10-15 minut.

 

4)

Woda 15 ml,

kwas fosforowy stężony H3PO4 75 g,

kwas azotowy o stężeniu 60-procentowym HNO3 2,5 g,

kwas octowy lodowaty CH3COOH 8,5 g.

 

Temperatura roztworu około 100°C, czas polerowania 2-6 minut.

 

 

Ze względu na wywiązujące się podczas polerowania chemicznego dużo ilości szkodliwych par i gazów (pary kwasów, tlenki azotu itp.) proces ten najlepiej przeprowadzaj na otwartej przestrzeni.

 

Wypolerowane przedmioty trzeba natychmiast bardzo starannie wypłukać w zimnej wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...