Skocz do zawartości

Kawa GPX 600 jak dławiona zależnie od rocznika?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Aktualnie składam sobie starego GPX-a 600, rocznik 1989. Nie to że mój wymarzony sprzęt itp, ale kupiłem kiedyś za grosze, przez kilka ostatnich lat sporo wydałem na części (nie mając czasu na składanie) a aktualnie mnie nie stać na nic lepszego. Nie odzyskam już tego co włożyłem. Ale do rzeczy.

W moim moto jest oryginalny piec z 1989 r. z pełną mocą (85 KM). Na jakimś tam etapie kiedyś zakupiłem drugi silnik w dużo lepszym stanie niż oryginalny, jednak nie wiem z jakiego roku. O tyle to istotne że w miarę nowszych roczników i bodajże norm emisji spalin producent dławił ten silnik najpierw na 78 a potem 73 KM. Akurat ten zapasowy był skastrowany w momencie zakupu do niższej mocy, miał w króćcach blachy ograniczające przelot o dobre 2/3 a może i 3/4 przekroju. Generalnie planuję swój stary silnik zachować na części, a nowy wstawić w moto, oczywiście bez ograniczników w króćcach.

Tylko teraz takie pytanie - jak mogę sprawdzić czy jest to wersja 85, 78 czy 73 KM? Gdzie one mogły być zdławione? Na logikę jeśli to pod kątem ekologii, to najszybciej w gaźnikach lub na wałkach rozrządu. Przekopałem wiele stron w necie i nigdzie nie ma informacji. Wg wszelkich serwisówek parametry gaźników nie zmieniają się w różnych rocznikach. Wałki z obu silników porównywałem i krzywki mają identyczny profil. No chyba że zmienione zostały czasy rozrządu i kąt współotwarcia zaworów, ale jakoś nie mogę się tego nigdzie doszukać, a miałoby chyba to największy sens pod kątem ekologii. Układ zapłonowy raczej wykluczam, w tym sprzęcie jest tak prosty moduł że chyba nikt by się nie bawił w zmianę dynamicznego kąta wyprzedzenia zapłonu.

Może ktoś ma jakieś wiarygodne informacje na ten temat. Niby różnica w mocy niewielka, ale jednak zawsze to 12 KM..... Do tego w planie jest zestaw dynojet stage 3, stożkowe KN-y i płytka impulsatora z nieco przyśpieszonym kątem zapłonu. Wolałbym więc wiedzieć z jakiej bazy wychodzę :) Niestety po numerach silnika nie da się tu określić rocznika.

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...