Skocz do zawartości

Cierny amortyzator skrętu własnej roboty


Rekomendowane odpowiedzi

W obu sprzętach przeznaczonych pod wózek mam "przelotowe" sztyce widelca (zdejmuję kapę i widzę botnik przez rurę). Zamarzyło mi się więc wykonanie amorka skrętu takiego jak w starych sprzętach, regulowanego gałą na kierownicy, ciernego. Mechanizm jest ogólnie znany, skuteczny, tani (w masowej produkcji) i "wieczny", więc z nowych sprzętów musiał wylecieć żeby userzy kupowali akcesoryjne za grube melony :P A skoro mam miejsce na dyskretny mechanizm regulowany w czasie jazdy w zależności od warunków, to wolałbym taki.

Gałka ebonitowa z szybkowaru (6-wypustkowa, nie okrągła) zawiera gwint M8, po zeszlifowaniu napisu "King Of Kitchen" pasuje do utrzymanego w stylu lat 50 sprzęta jakby od niego była a myślałem, że będzie szukanie. Mechanizm naciągu to śruba i kilka blaszek - do wykonania w jedno popołudnie.

Z czego możnaby wykonać okładziny cierne i blachę, o którą będą tarły. Myślałem o 2 starych klockach hamulcowych z MZ. Zużyte wyjęte ze sprzęta mają grubszą okładzinę niż nowe do niektórych innych, może się sprawdzi tylko nie mam pomysłu na blachę pomiędzy nie. Zwykła stal będzie za miękka i się "wetrze" w okładziny :/

www.grzegorski.net - witrualny kącik mojego warsztatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale co daje cierny amortyzator, przecież będzie się ciężej kręciło kierownicą i prowadzenie motocykla będzie utrudnione?

Rozumiem amortyzatorek hydrauliczny do tłumienia nagłych cyklicznych ruchów kierownicy, ale cierny będzie tylko upierdliwstwem.

Kiedyś skręciłem za mocno łożyska główki i kierownica zbyt cięzko się obracała, to nie dało się jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, hydraulik dopiero szarpnięcia tłumi, ale do wozu zwykły cierny jest świetny. Latałeś kiedyś Junakiem? Jak dostaje parkinsona to mu się śrubę przykreca lekko i się uspokaja, a prowadzenie nie zauważyłem żeby było utrudnione

www.grzegorski.net - witrualny kącik mojego warsztatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...