Skocz do zawartości

Prośba o ocenę systemu ładowania


qunio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

jakiś czas temu spaliło mi się uzwojenie alternatora, właśnie je wymieniłem na nowe tourmax z larssona i ładowanie wygląda tak: jak sprawdzam według serwisówki czyli długie światła 5 tyś obrotów - 14.1 V, wolne obroty na długich światłach - 14.55. Na światłach krótkich przy 5 tyś - 13.88 V, na światłach krótkich przy wolnych obrotach - 14.36V. Czy to normalne, że włączając więcej odbiorników mam wyższe napięcie ładownia? Serwisówka mówi że ma się mieścić między 13.4 a 15.0V przy 5 tyś i na długich światłach, i się mieści, ale nie wiem czy to normalne zachowania regulatora, że napięcie lekko spada wraz z obrotami? Miałem takie same odczyty i przed tym jak spaliło mi się uzwojenie(przejechałam tak 10tyś km bez problemów z ładowaniem). Nie mam fabrycznych lamp, z tyłu mam małą lampę led także jakby była fabryczna lampa (2x 21W)to podejrzewam, że ładowanie nie spadałoby poniżej 14V nawet na krótkich światłach. Czy są przesłanki, żeby zmienić też regulator?

 

Z góry dzięki za pomoc!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy napięcie ładowania zmienia się z obrotami- tak

wartości napięcia są w normie

ale jeśli dobrze kojarzę, to napięcie powinno być niższe przy większej mocy odbiorników, a wyższe przy mniejszej albo ich braku, więc coś mi tu nie pasuje

Edytowane przez Ghost_lbn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jeśli dobrze kojarzę, to napięcie powinno być niższe przy większej mocy odbiorników, a wyższe przy mniejszej albo ich braku, więc coś mi tu nie pasuje

 

 

 

zgadza się ale nie w przypadku regulatorów tyrystorowych a takie właśnie są zastosowane w motocyklowych prądnicach .. działają tak jak bezpiecznik , który po wyżej zadanej wartości czyli około 14V zwiera napięcie do masy ... i teraz skąd biorą się wahania ??

 

po prostu w raz z obrotami zmienia się częstotliwość napięcia z prądnicy .. jak i napięcie w związku z tym regulator nie nadąża(działa nie liniowo) .. jednak te wahania są przewidziane przez konstruktorów i dopuszczalne

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

zgadza się ale nie w przypadku regulatorów tyrystorowych a takie właśnie są zastosowane w motocyklowych prądnicach .. działają tak jak bezpiecznik , który po wyżej zadanej wartości czyli około 14V zwiera napięcie do masy ... i teraz skąd biorą się wahania ??

 

po prostu w raz z obrotami zmienia się częstotliwość napięcia z prądnicy .. jak i napięcie w związku z tym regulator nie nadąża(działa nie liniowo) .. jednak te wahania są przewidziane przez konstruktorów i dopuszczalne

 

 

Czyli wszystko mam w normie? Zauważyłem też że te trzy jednokolorowe kable wychodzące z regulatora się lekko grzeję, czy to też jest norma? Wtyczkę usunąłem już jakiś czas temu i polutowałem na stałe (efekt to wyższe napięcie i mnie gorące kable, ale nadal się robią ciepłe)

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w normie .. niektórzy producenci Ci mądrzejsi nawet przewody biegnące od prądnicy do regulatora wykonują ze stopu o podwyższonej rezystancji a to po to aby przy dużych obrotach część energii wygrzewała się na przewodach i nie obciążała regulatora napięcia

 

motodynamo

to wiele wyjaśnia, będe pamiętał na przyszłość że tak to wygląda, bo nie wiedziałem do tej pory tego ;)

O tych szczegółach konstrukcyjnych nie wiedzą też serwisanci ... to bardziej w biurach projektowych na etapie projektowania elektroniki całego bilansu energetycznego... tak , że nie ma sensu się przejmować :crossy:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w normie .. niektórzy producenci Ci mądrzejsi nawet przewody biegnące od prądnicy do regulatora wykonują ze stopu o podwyższonej rezystancji a to po to aby przy dużych obrotach część energii wygrzewała się na przewodach i nie obciążała regulatora napięcia

 

 

No to śmigam bez stresu :) Bóg Ci zapłać dobry człowieku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...