Skocz do zawartości

Oznaczenia rodzajow plastikow


JERY
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W moim moto peklo mi jedno z dwoch mocowan uchwytu pasazera. Uchwyt wykonany jest jak mniemam z dwoch rodzajow plastiku, oznaczonych nastepujacymi symbolami - SKIN PA6-M40 oraz CORE PA6-GF40. Pytanie mam czy taki plastik nadaje sie do spawania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadaje się ale prawdopodbnie w gre wchodzi tylko spawanie za pomocą siatki.

 

 

A jeżeli chodzi o spawanie plastików w łodzi to możesz zgłosic się na ulice Tuszyńską tam gościu ma mały warsztacik i sklej ci to za pare złotych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc to jest plastik o skrócie < PA > . Są jeszcze np. ABS albo PP ten ostatni jest najbardziej spotykany we wszystkim co z plastiku, a z ABS-u najczęściej robi się owiewki, czasze itp, bo jest elastyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc to jest plastik o skrócie < PA >

 

Plastiki PA czyli POLIAMIDOWE (NYLONOWE) nadają się do spawania.

 

Jeśli szukacie informacji na temat tworzyw sztucznych to polecam dosyć bogaty spis takowych.

 

Oto link:

lepro.com.pl

 

 

Edytowane przez ZiGi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za ospowiedzi. Martwi mnie jedynie to spawanie za pomoca siatki. To nie jest owiewka z dlugium peknieciem. Mocowanie peklo przy samym koncu przykrecanym do ramy. Dokladnie na granicy gdzie element wchodzi do srodka zadupka. Jest to kwadrat 20x20mm . Najgorsze jest to, ze zaraz za peknieciem element mocno sie rozszerza, tworzac plaska powierzchnie ktora wraz z gumowa uszczelka przylega do zewnetrznej, widocznej strony zadupka. Ciezko bedzie to pospawac. Na moj gust trzeba by nadlac troche materialu tak aby "odsunac sie" od plaskiej powierzchni a nastepnie zukosowac oba konce tak aby nie spawac tylko po powierzchni. Dopiero tak przygotowane elementy wypelnic plastikiem. Da rade cos takiego zrobic z sensem (zeby nie peklo gdy zlapie za to pasazer/ka) Jestem spawaczem i pracuje z metalem. Dlatego mysle jak spawacz co niekoniecznie moze miec odzwierciedlenie w przypadku tworzyw sztucznych.

Edytowane przez JERY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadnej siatki tam nie musza wklejac, siatke sie daje na plaskie powierzchnie na ktore dzialaja okreslone sily czy tez wibracje, ale dlugosc spawu jest znaczna, czego w Twoim przypadku nie ma. nadleja Ci materialu i bedziesz mial po klopocie. jesli zrobia to sprzetem z prawdziwego zdarzenia to nie widze powodu do obaw.

 

 

pzdr:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Nigdy nie mialem w reku spawarki do plastikow. Na jakiej zasadzie dziala to urzadzenie? Czy wytwrza ono otwarty plomien podobnie do palnika gazowego, czy tez dziala punktowo jak np. lutownica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nic innego jak opalarka z prowadnica do wkładu klejowego. tak w skrocie. teraz robia to z elektronicznym sterowaniem, z dokladnoscia chyba do stopnia Celsjusza.

 

strumien goracego powietrza rozgrzewa klejony materialprzy okazji nadtapiajac klej znajdujacy sie nad otworem wylotu powietrza. nizej jest metalowy klocek ktorym rozprowadza sie roztopiony klej.

 

pzdr;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kleiłem już kilka owiewek i główna zasada to jest taka że być pewnym materiału z jakiego jest zrobiona, jak się ma pewność i poklei tak jak trzeba to takie połączenie trzyma bardzo dobrze i nie trzeba pchać żadnej siatki czy innych tego typu wynalazków

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zajmuję się dodatkowo spawaniem plastików i żadne siatki nie są potrzebne. Kwestia odpowiedniej temperatury i przepływu powietrza aby nie przegrzać materiału. Ważne jest aby spawać tym samym tworzywem,miejsce musi być czyste (wolne od lakierów,smarów i innych zanieczyszczeń...mimo,że pod wpływem temperatury nawet brudne tworzywo się połączy to jednak spoina będzie bardzo osłabiona gdyż struktura spawu nie będzie jednolita a porowata). Zdarzają się materiały nie spawalne mimo ze inne tworzywa o tym samym oznaczeniu udają się pospawać bez problemu.Tak było np ze zbiornikiem paliwa z Husqvarny który był z tworzywa <PE> a w żaden sposób nie dawał się pospawać próbowałem nawet domieszką twardą i miękką <LDPE> i <HDPE>. A co do działania profesionalnej spawarki to faktycznie działa ona na podobnej zasadzie jak opalarka jednak jej budowa jest inna. Dobry sprzęt posiada inteligentne dostawanie temperatury maxymalnej do stosowanej dyszy i oraz prędkość przepływu powietrza...zapobiega to uszkodzeniu sprzętu w przypadku gdy Ktoś na dyszy z małym wylotem próbuje ustawić temperaturę maxymalną (700st.C) przy niskim przepływie powietrza.Tym samym posiada zabezpieczenie termiczne które w przypadku przegrzewania się urządzenia samo wprowadza się w tryb studzenia oraz powrotu do właściwej temperatury pracy.

 

Także ubiegnę wiele pytań typu: CZY TO SIĘ NADAJE NA WŁASNE POTRZEBY?

Spawarki na allegro po 150-300 zł nie nadają się do tego aby profesionalnie spawać tworzywa sztuczne.

Polecam Spawarki Leister

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche mnie zmartwiliscie. Jak wspominalem wczesniej, pekniecie jest bardzo blisko miejsca ktorego wolal bym nie ruszac. Z tego co mowicie, strefa wplywu ciepla jest dos spora i obawiam sie ze dojdzie do uszkodzenia powierzchni ktorej uszkodzic bym nie chcial. Tragedia. Uzywane uchwyty na ebayu chodza po 700zl sztuka!!!! W europie znalazlem sztuk dwie :icon_eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

odświeżam trochę temat bo mam do poklejenia plastiki od Fj 1200 przedni błotnik i wykończenie kokpitu na tym plastiku który jest od wykończenia nie ma żadnych napisów z czego jest zrobiony tylko jest wybity numer na jednym końcu jest 3XW-2836M ; a na drugim końcu jest wybite 3-L wie ktoś może czy to oznacza rodzaj plastiku czy może nr katalogowy ??

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej w takim przypadku jest określić tworzywo metodą organoleptyczną:D tzn. jak ktoś już trochę spawał to potrafi odróżnić najpopularniejsze tworzywa po wyglądzie,podatności na wyginanie itp. Jeżeli jeszcze są wątpliwości to w niewidocznym miejscu można zrobić lutownicą punkt i wtedy poznamy tworzywo po tym jak się zachowuje w trakcie topnienia i po zapachu np. ABS ma bardzo ostry gryzący dym(aż oczy łzawią) podczas topnienia tworzywo wydaje syczący odgłos i lekko się podpienia,bardzo szybko stygnie i twardnieje, PP się szybciej topi,nie wydaje odgłosu,topi się w niższej temperaturze,jest bardziej elastyczna,powoli stygnie i twardnieje,ma lekko słodkawy dym. Także podjedź do kogoś kto spawa plastiki i na pewno powinien sobie z tym poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...