Skocz do zawartości

jak zarejstrowac mienie przesiedlenia??wie ktos?


surus10
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

jak w temacie dzwonilem do uzedow skarobowych i niemaja pojecia co mam oplacic jedynie sa pewni ze nie podlegam pcc3 a tak to mnie odsylaja z miejsca w miejsce i nic nie mowia czy tak ciezko w tym kraju cos zrobic?pomocy bo potem beda mi kary dawac ze sie w jakichs ich terminach nie wyrobie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwość sprowadzenia do kraju rzeczy w ramach mienia przesiedlenia zwolnionego od cła obłożone jest szeregiem warunków. Przede wszystkim obowiązują ograniczenia ilościowe. I tak w przypadku samochodu, przyczepy, czy np. motocykla można przywieźć po jednej sztuce. Ponadto osoba przybywająca na terytorium Polski na pobyt stały lub wracająca z czasowego pobytu z terytorium państwa trzeciego musiała przebywać legalnie i nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy poza terytorium Wspólnoty. Przywożone rzeczy, w tym i samochód, musiał być wcześniej używany w poprzednim miejscu zamieszkania przez co najmniej sześć miesięcy, a po przyjeździe powinien być w dalszym ciągu przeznaczony do użytku w takim samym celu. Ze zwolnienia wykluczone zostały samochody użytkowe oraz wszelkie służbowe.

 

Aby być zwolnionym z opłat celnych osoba powracająca do Polski powinna przedstawić we właściwym urzędzie celnym dowód potwierdzający, iż jest w posiadaniu danego pojazdu minimum pół roku. Jednocześnie przywiezione auto w ciągu roku od dopuszczenia do swobodnego obrotu nie może zostać odsprzedane, pożyczane, wynajęte, oddane w zastaw, czy w jakikolwiek odpłatny bądź nieodpłatny sposób przekazane innej osobie w użytkowanie. Naruszenie powyższego warunku skutkuje powstaniem długu celnego, którego wysokość zostaje ustalona wg stanu auta, jego wartości i stawek celnych w dniu odstąpienia samochodu.

 

Art. 47 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia od podatku VAT import rzeczy osobistego użytku (np. samochodu) osoby fizycznej po spełnieniu powyższych warunków. Mienie przesiedlenia korzysta także ze zwolnienia od podatku akcyzowego zgodnie z paragrafem 30 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

 

O ile mienie przesiedlenia dotyczy zmiany miejsca zamieszkania z kraju spoza Wspólnoty na jej teren, istnieje jednak możliwość sprowadzenie samochodu na podobnych zasadach pomiędzy dwoma państwami członkowskimi. Obecnie sprowadzając auto z któregoś z państw członkowskich zwolnieni jesteśmy z cła, w przypadku auta używanego (powyżej 6 miesięcy) podatek VAT (o ile transakcja będzie podlegać temu podatkowi) zostanie zapłacony w cenie samochodu, na terenie RP istnieje jedynie obowiązek zapłaty akcyzy. Jeśli jednak auto służyło do osobistego użytku osoby w miejscu jej poprzedniego zamieszkania przez okres co najmniej 6 miesięcy i zostało nabyte lub wprowadzone do obrotu zgodnie z odpowiednimi przepisami podatkowymi, przywóz takiego samochodu jest zwolniony z podatku akcyzowego. Oczywiście osoba musi przedstawić w urzędzie celnym stosowne dokumenty potwierdzające te fakty i w ciągu 12 miesięcy nie może sprzedać, wynająć, wypożyczyć, czy w inny sposób przenieść praw do tego samochodu na inną osobę. W przeciwnym razie traci prawo do zwolnienia z obowiązku zapłaty w takim przypadku akcyzy.

 

 

Najlepiej skontaktuj sie z Urzędem Celnym, jesli to mienie przesiedlenia to jest w ich gestii, no chyba ze tylko to tak nazywasz.

 

Skąd to mienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec moge isc rejstrowac?w uzedzie skarbowym powiedziano mi ze vat 24 ale powiedziano ze niesa pewni tego

 

dziwne, że ci powiedzieli, że "nie są tego pewni", a kto ma być??

natomiast druk vat 24 jest jedynie jakby wnioskiem do uregulowania tego podatku. to skarbówka wg tego wniosku da ci (chyba) vat25 z którego będzie wynikać, czy ta czynność jest opodatkowana czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie tez zadalem to pytanie a kto ma byc to bylem odsylany z pokoju do pokoju przez pare godzin i nic sie nie dowiedzialem

 

jest jeden organ:

Krajowa Informacja Podatkowa

http://www.kip.mofnet.gov.pl/

 

zajmują się problemami, jakie przepisy mają być zastosowane i jak interpretować dany przepis. Ich odpowiedź jest wiążąca i nie do podważenia.

Taka informacja kosztuje 75 zł

Jest jeden minus - czeka się do trzech (3) miesięcy!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...