Skocz do zawartości

Zwrot części zamiennych z serwisu - czy mogę żądać


lukasgsr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie.

Jestem posiadaczem a raczej użytkownikiem motocykla służbowego. Moto jest kupione przez leasing. Niedawno miałem glebę i moto jest naprawiane w serwisie z polisy AC. Ze względu (tak mi się wydaje) że moto ma 2 miesiące jest wymieniane wszystko co ucierpiało w wypadku nawet np. lusterko na którym jest delikatna ryska i inne bardziej wartościowe rzeczy ( przerysowana rama).

Czy serwis ma prawo nie wydać mnie części które wymienił?

Czy ubezpieczyciel może żądać o zwrot tych części?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, akurat niedawno naprawiałem swoje Suzuki z AC. To, że części zostały wymienione na nowe (nawet lusterko, itp) to kwestia umowy, jaką masz zawartą z TU. W moim przypadku (Allianz) tak właśnie jest, części uszkodzone wymieniane są na nowe.

 

Na papierze, który powinieneś dostać od ubezpieczyciela po oszacowaniu uszkodzeń, jest napisane, które części serwis ma zwrócić do TU. Pozostałe stare części weźmiesz dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, akurat niedawno naprawiałem swoje Suzuki z AC. To, że części zostały wymienione na nowe (nawet lusterko, itp) to kwestia umowy, jaką masz zawartą z TU. W moim przypadku (Allianz) tak właśnie jest, części uszkodzone wymieniane są na nowe.

 

Na papierze, który powinieneś dostać od ubezpieczyciela po oszacowaniu uszkodzeń, jest napisane, które części serwis ma zwrócić do TU. Pozostałe stare części weźmiesz dla siebie.

 

Dzięki za informacje.

Sprawdziłem w kalkulacji którą dostałem od PZU - wszystkie części które dostały uszczerbku podczas upadku będą wymieniane na nowe. W kalkulacji brak info, które części TU ma otrzymać jako zwrot a które nie. Z twojej odpowiedzi wynika natomiast, iż jeśli TU nie zechce części to mogę ja je zabrać. Czyli serwis nie ma prawa zatrzymać dla siebie w/w elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie w PZU jest trochę inaczej niż w Allianz, może wszystkie części podlegają zwrotowi do TU. Jeżeli tu nikt nie wyjaśni warunków umowy, to może lepiej zadzwoń na infolinię i zapytaj się jak jest z częściami po naprawie.

 

Serwis powinien sam z siebie wskazać, że tutaj masz części, które zabierasz, ale żyjemy w Polsce i mogą kombinować - w razie czego się upomnisz :D

 

W sumie mam kilka tych podrapanych części, ale nie wiem czy będzie z tego jakiś pożytek. Kto kupi podrapaną pokrywkę od silnika albo zgiętą dźwignię zmiany biegów? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak u mnie jest taka sytuacja że motorek ma 2 miesiące (od nowości) i był baardzo delikatny ślizg. Wymianie będzie podlegała rama (lekko przerysowana, dżwignia sprzęgła lekko porysana podobnie jak podnóżki i lusterko - te części mogę sobie zachować na przyszłość choć nie zamierzam więcej razy leżeć na glebie :crossy: ale np taką ramę aluminiową mogę próbować sprzedać i to za niezłe pieniążki.

Człowiek nie jest taki żeby nie pokombinował ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wydaje się być prosty.... stare, wymienione części należą do tego, kto płaci za ich wymianę... w tym wypadku TU. TU może je zabrać (i najczęściej zniszczyć) ale nie musi....

 

...jeśli sam płacisz za naprawę moto, a koszy rozliczasz potem z TU - powinieneś zabrać graty, bo TU może ich żądać właśnie od Ciebie...

 

...jeśli natomiast naprawa jest wykonywana "bezgotówkowo" - części muszą pozostać w warsztacie do czasu aż TU oświadczy, że ich nie chce.... wtedy należy dogadać się warsztatem żeby je oddał.... bo formalnie to powinien je zezłomować.....

 

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...