Skocz do zawartości

Sprzedaż...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Sprzedając samochód, który jest samochodem firmowym to jakie ja mam dokumenty/formalności załatwić ?? Wystawiam fakture na osobę kupującą ze stawką zw i co jeszcze ?? rozumiem że umowa k/s nie jest wtedy potrzebna i podatku od umów cywilno-prawnych też nie płace ...? jakie papiery mam jeszcze wypisać , co z ubezpieczeniem jeśli jest płatne w 2 ratach i jedną płaciłem w listopadzie a druga bedzie w maju ??...

 

bardzo prosze o pomoc bo nie codziennie sprzedaje auta :flesje:

 

:notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei.

 

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i masz na nią kupiony samochód (przy zakupie odliczałeś VAT), to wystawiasz tylko fakturę VAT ze stawką 22%.

 

Umowa k/s nie jest potrzebna, ponieważ faktura jest dokumentem przenoszącym własność.

 

Przy sprzedaży na podstawie faktury występuje zwolnienie z opłaty skarbowej (od czynności cywilno prawnych).

 

Kupujący musi wypełnić Ci "wypowiedzenie polisy oc". Na tej podstawie będziesz mógł wycofać część niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej (z potrąceniem jednego miesiąca i jakichś kosztów manipulacujnych). AC wycofujesz kiedy chcesz (ubezpieczenie dobrowolne).

 

W razie dalszych niejasności - pisz

Edytowane przez capon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....dzięki już dużow wiem, ale nie powinienem wystawić FV ze ztawką ZW (zwolniony) ?? samochód kupiłem jako używany kilkuletni w komisie na siebie, a potem był wciągnięty do firmy i amortyzowany... jakiś rok temu auto zostało zamortyzaowane całkowicie...

 

to jaka ta stawka na FV ?? i co ewentualnie trzeba pisać na tej Fakturze numery silnika , VIN, rejestracyjny ?? co jeszcze??

Edytowane przez lolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motyla noga... Przyznam, że już od około 2 lat nie zajmuję się bezpośrednio handlem samochodami i nie pamiętam jak to jest w takim przypadku. Nie jestem w stanie dokładnie wypowiedzieć się na temat stawki VAT (może pomoc księgowej się przyda), ale:

- Pamiętaj, że od różnicy pomiędzy kwotą sprzedaży, a wartością po amrtyzacji - zapłacisz podatek dochodowy.

- Na fakturze umieszcza się: numer nadwozia, numer rejestracyjny, rok produkcji, pojemność silnika (powinno się również zaznaczyć co dostaje kupujący wraz z pojazdem, czyli Karta Pojazdu, ilość klluczyków, polisa oc i inne).

 

Niektóre firmy (nie zajmujące się handlem samochodami) sprzedając samochód fakturą, podpisują dodatkowo z kupującym umowę KS. Robi to sprzedający aby kupujący oświadczył, że zapoznał się ze stanem technicznym i nie wnosi zastrzeżeń (i inne takie perdoły). Ale wymogu nie ma.

Edytowane przez capon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...