Skocz do zawartości

Ząbkowanie opon motocyklowych


ERMI
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem się podzielić refleksja z rozmowy ze specem od motocykli

 

Zmieniłem oryginalne opony z mojej YPki na inne, nowe. Zauważyłem, że na tych starych jak przesuwa się dłonią po bieżniku, to można wyczuć nierówności na prawie każdym wycięciu bieżnika opony. Tzw. ząbkowanie.

 

Oczywiście z godną siebie upiedliwościa i głodem wiedzy zalałem gościa lawiną pytań o przyczyny nierównego wycierania się opon. To co się dowiedziałem zdziwiło mnie mocno

Dowiedziałem się, że ząbkowanie opon nie jest spowodowane wyłącznie niesprawnością amortyzatorów (choć w pewnych przypadkach też), czy też złym ciśnieniem w oponach.

Otóż niektóre typy opon są źle obliczone.!!!:) Wadliwie zaprojektowane zostały rzeźby bieżnika i wzór na nich dla danej średnicy koła. Rodzaj cięcia na oponie ich głębokość odległości od siebie rowków,itp.

Niektóre wzory bierznika, które sprawdzają się znakomicie na oponie 17"- na 12 czy 13' zaczynają pracować w niekontrolowany sposób. Oczywiście skład mieszanki gumy i jej "świeżość" pewnie też nie jest bez znaczenia.

 

Jeżeli to prawda, to każda opona która jest poszarpana - powinna zostać oddana do reklamacji jako bubel, który firmy nam serwują, ba SPRZEDAJĄ za konkretną kasę.

I to zarówno producenci opon powinni się uderzyć w pierś i bardziej przyłożyć do projektowania a nie do ładnych kolorowych ulotek zachęcających do zakupu "tej jedynej najlepszej", jak i producenci skuterów, którzy zakładają jako pierwsze wyposarzenie wadliwe "gumki" na nasze wspaniałe coraz to drozsze maszynki.

Tyle ode mnie.

Zobaczymy czy nowe opony DUNLOP GT301 okażą się dopracowaną i przemyślaną konstrukcją

ERMI

Może by tak zrobić akcję i odesłać jakiejś firmie ich bubelki - ale by się zdziwili hehehe

 

Nadmienię, że Ypkę mam w 100% sprawną technicznie. i jestem gotów bić się z producentami opon - chyba że któraś z poważnych firm sie odezwie i jakoś sensownie wytłumaczy "dlaczego sprawny technicznie motor ząbkuje opony "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...