Skocz do zawartości

Turcja wschodnia i Iran 2015


bart8888
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje wyprawe na ok 3-4 tygodnie ew z lekkim hakiem w kierunek jak w temacie. Wyjazd czerwiec lub wrzesien. Gonitwa do stanbulu tam nocleg na 2 dni, bylem zwiedzilem i jest chec odwiedzin znajomych i miasta ktore mnie wciagnelo... dalej kapadocja i wschodnia turcja. Plany co do turcji w trakcie, iran mam juz troche okreslony i rozpisany. Noclegi pensjonaty, couchsurfing aby poznac okolice od tubylcow i ich obyczaje alternatywnie zabieram namiot. Sprawa cdp jest znana. Powrot gonitwa do domu. Plan wchlonac rejon i kulture jak i sposob zycia jak sie nie pije ;)

Temat rozpoczynam z prosba do tych co byli aby napisali o sugestiach co do wyprawy, miejscach polecanych do zwiedzenia, ew niebezpieczenstwach. Z gory dzieki za pomoc.

Wyjazd naprawdopodniej solo, doswiadczenie juz jakies jest. W przypadku gdyby ktos chcial sie dolaczyc nawet na czesc trasy zapraszam.

Kilka szczegolow nt. mnie i mojej jazdy.

30 lat, moto gs1200, gonitwe definiuje tak aby wstawac 5-6 i wybierac szybkie przeloty: autostrada 140-180, inne 80-140 chyba ze droga nie pozwala to tez i 60... jazda do wieczora. Zwiedzanie od rana, chyba ze po imprezie to poludnia, pozostanie kolejna noc jesli sie spodoba.

Iran raczej tylko do centralnej czesci + pustynia asfaltem. Reasumujac czerpanie pelna geba z okolic podczas zwiedzania a dolot do "poczatku" wyprawy dosc sprawny.

Edytowane przez bart8888
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mam kumpla, który by się wybrał w tamtą stronę... puszcze mu linka.

Co do przelotu, to w Turcji możesz na moto najwyżej 80km/h - samochody mogą szybciej :blink: Kumpel płacił - było miło, a na końcu dostał papierek, który miał chyba uregulować na granicy (czego nie zrobił) a przekraczał w trakcie tej wyprawy granicę 3 razy. Na zł jakieś dwieście kilkadziesiąt chyba. Ja jak leciałem, raczej trzymałem 100 -130 i się mnie udało (bez papierka :cool: ).

Rozumiem, że CDP wykupujesz...

Szykuj się do relacji po powrocie, powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jazdy solo to bylem w turcji w tym sezonie. Nie jezdzilem 80 ale tak jak inni czasem odrobine szybciej. Chyba ze przed istanbulem to i 10 bylo ciezko. Jak to zwykle bywa malo kto dolacza sie na wyprawy z forum. Mi nie przeszkadza jazda solo. Bardziej czekam na porady i sugestie w sprawie iranu i wsch turcji.

CDP wykupuje to koszt ok 300 pln a kaucja jest zwrotna. Jesli oczywiscie wraca sie motorem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bylem w iranie.. w dodatku bez cpd ;) (nie polecam, spedzilem na przejsciu maku-bazargan 25 godzin :) )

bylem tam w srodku lata i NIGDY wiecej.. myslalem, ze umre..

nie wytrzymalem temperatur i po tygodniu i okolo 2000km stamtad wyjechalem - a nawet nie dotarlem do tych fajnych historycznych miast..

niemniej wrazenia super, to genialny kraj..

cos tam mam w starych postach na www.yeuop.pl

 

http://i60.tinypic.com/2wcmhw4.jpg

http://i61.tinypic.com/207sz1e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedz we wrzesniu, bylem w lipcu i nigdy wiecej w te pore sie tam nie wybiore.

Tak do Ankary jedz mniej niz te 140 a dalej i tak szybciej nie pojedziesz bo widoki zabijaja.

Mnie tam czesto zatrzymywali ale tylko by pogadac na migi i motura poogladac. Blizej terenow kurdyjskich jak beda blokady na drodze tej ichniej zabawnej Jandarmy - co to wszystkich lokalesow trzepia, to sie lepiej zatrzymuj bo oni moga poslac kulke.

Jak sie zatrzymasz to oblukaja rejestracje i jedz dalej.

W Kapadocji przy tych skalnych domach/kominach latem byly dwa campingi otwarte jeden jak sie jedzie z centrum w prawo a drugi w lewo jak jada ci od balonow. Ten po prawej co-to-wszyscy-juz-tam-byli-i-polecaja to syf jakich malo - zero trawy i chamska obsluga z kolei ten w centrum z zielona murawa i domkami w cenie pola namiotowego ale ja i tak spalem na dziko w tych skalkach :D

 

Moznaby wiecej pisac ale napisze tylko jeszcze jedno. Wjechalem do Iranu dzien po rozpoczeciu Ramadanu.

Nie powtarzaj mojego bledu :)

W sumie mnie tam nie ruszaly podczas tego wyjazdu piekne okolicznosci architektury tylko pojechalem pojezdzic po gorach.

Jesli pojedziesz a natrafisz na namioty pasterskie ale owiec / koz nie bedzie to NIE podjezdzaj.

Edytowane przez Kjujik
Od urodzenia skazany na sukces, a jesli teza o zaostrzaniu sie walki klasowej w miare postepu socjalizmu jest prawdziwa,
to w przyszlosci takze na wiezienie. :bigrazz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Dzieki za pierwsze rady. Ramadan rozpoczyna sie 18 czerwca i stad bardziej obstawiam wyjazd na wrzesien. W turcji odnioslem wrazenie ze puki szanuje sie ludzi ktorzy zyja wg religii -islam- a nie sa tak swieccy jak my w europie to nic czlowiekowi nie grozi. Spotykalem sie z zyczliwoscia a na pytanie czy nic nie zginie jak zostawie tu moto z kuframi patrzyli sie na mnie ze specyficznym zdziwieniem. Stad moze mialem szczescie

... a moze tak jest. Pytanie wiec wtf z tymi namiotami ;)? Dzieki za podpowiedz z tym campingiem. W turcji poznalem iranijczyka i troche mailujemy lecz my polacy mozemy miec inne spojrzenie na dane sytuacje. Bez cdp nie planuje. Tak i tak trzeba swoje odstac wiec nie chcialbym tego przedluzac.

Jak z dokumentami, pokazywac cdp i paszport czy racze dowod i mowic ze reszta zostala u kolegi...? Troche czytalem o innych wyprawach, w jakich rejonach byliscie i jak tam z tankowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamietam dokladnie lokalizacji poza tym ze to byla czesc Iranskiego Kurdystanu. Do tej pory jak zatrzymywalem sie gdziekolwiek przy sklepie, stacji to zaraz lazl tubylec z woda za darmo, jakies owoce - wiadomo, gosc od Allaha, rzecz swieta. Przyzwyczailem sie po prostu wiec jak w gorach zobaczylem kilka namiotow a mialem juz malo wody to pomyslalem ze podjade, cykne fotki, pomachamy rekami - pogadamy i bedzie milo.

Nie bylo.

Zamiast goscinnych wasaczy, wypadla banda brodatych zbirow z kalachami i widac bylo ze potrafia sie z nimi obchodzic a zamiast wody to dostane zaraz przynajmniej wpierdol.

Zdecydowanie to nie byli pasterze, po chwili jeden machnal reka i wydarl morde w moim kierunku co zinterpretowalem jako PRECZ to i odjechalem.

Przez chwile mialem wrazenie ze mam na plecach tarcze strzelnicza :)

Z daleka fotke ich namiotow strzelilem.

20140702_085258.jpg

Od urodzenia skazany na sukces, a jesli teza o zaostrzaniu sie walki klasowej w miare postepu socjalizmu jest prawdziwa,
to w przyszlosci takze na wiezienie. :bigrazz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chętnie bym się dołączył, ja akurat lubię takie szybkie doloty ale niestety nie mogę wyjechać na dłużej niż 2 tygodnie :sad:

ale solo też jest fajnie może nawet lepiej niż w grupie, osobiście preferuje samotne wyjazdy :lalag: .

Edytowane przez pepe68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo bylem raz w zeszlym roku. Sa plusy bo zwiedzasz pod wlasne widzi mi sie, jak wstaniesz o 5 to jedziesz a nie czekasz do 10 i przede wszystkim obcujesz z tubylcami i ichnia kultura ale sa tez minusy...

Plan dodatkowy ale mniej pewny jest na wyjazd 2 tyg bosnia serbia kosowo macedonia i albania z naciskiem na albanie i bosnie. Wyjazd w grupie wiec jak by ktos chcial to pisac na poczatek sezonu.

Poki co studiuje przewodnik po turcji i ksiazke nt iranu dzisiejszych czasow, wiec trzymajmy sie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan dodatkowy ale mniej pewny jest na wyjazd 2 tyg bosnia serbia kosowo macedonia i albania z naciskiem na albanie i bosnie. Wyjazd w grupie wiec jak by ktos chcial to pisac na poczatek sezonu.

Poki co studiuje przewodnik po turcji i ksiazke nt iranu dzisiejszych czasow, wiec trzymajmy sie tematu.

Bałkańską wycieczkę zaliczyłem w tym roku, w duecie POLECAM, w przyszłym chyba polece do Hiszpanii solo.

 

pochwale sie filmem przy okazji

Edytowane przez pepe68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...