Skocz do zawartości

IN VINO VERITAS- RAJD PO WINNICACH


vaanhorn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

IN VINO VERITAS- RAJD PO WINNICACH

 

IN VINO VERITAS- RAJD PO WINNICACH

 

 

IN VINO VERITAS

RAJD PO WINNICACH

( UKRAINA, MOŁDAWIA, RUMUNIA, BUŁGARIA, RUMUNIA, WĘGRY, SŁOWACJA)

 

Mołdawska legenda głosi, że wino rosło niegdyś w raju. Kiedy Adam i Ewa zostali skazani na wieczną banicję, jedynym ich odzieniem stały się liście winogron. Podobno Najwyższy zlitował się nad pierwszymi mieszkańcami ziemi i podarował im winorośl. Dzięki jej uprawie mogli posiąść sekret nieśmiertelności.

 

Witam dumnych posiadaczy jednośladów

 

Szukam chętne osoby, grupę osób, na wyprawę szlakiem winnic Europy wschodniej: Mołdawia-Bułgaria-Rumunia-Węgry. Trasę planuję na okres +/- 3 tygodni, start początkiem lipca ale nie wcześniej niż 5-ego, po tym okresie mam urlop. Całość trasy wstępnie wychodzi około 3,500 km, czyli dzienne przebiegi w granicach 170 km( tyle wychodzi jeśli podzielimy to przez 3 tygodnie, ale rzeczywiste odległości zalezą tylko od nas) nie powinny być absolutnie męczące a pozwalające na tyle by spokojnie, bez pośpiechu delektować się drogą a wieczorem winem z regionalnych winnic. Mało tego, zakładam że część dni można by kilometrowo zdublować co daje nam kolejny dzień pełnego luzu albo po podsumowaniu kolejnych przebiegów można by spędzić parę leniwych dni na bułgarskich plażach nie martwiąc się wskazaniami alkomatu.

Noclegi namiot, kemping , może hotel, wszystko w zależności co tańsze lub w danym momencie dostępne.

 

Trasa, jej przebiegi, destynacje są tylko propozycją, jestem otwarty na wszelkie sugestie, komentarze, porady.

Z góry dziękuję za wszelkie cenne wskazówki.

Kraje starałem się podzielić ze względu na ważniejsze odległości a co najbardziej istotne w tej podróży to uwzględniłem regiony winiarskie przez które wiedzie droga.

 

Moja propozycja podróży to:

 

https://maps.google.pl/maps/ms?msid=204 ... ecb0&msa=0

 

KRAKÓW

 

Przejście graniczne w Krościenku, Medyce lub w Korczowej.

Najbliżej do Drohobycza jednak jest z Krościenka.

 

UKRAINA

 

Poruszanie się motocyklem po autostradach i drogach ekspresowych Ukrainy jest bezpłatne.

 

Kraków-Drohobycz 337 km

Drohobycz-Czerniowiec 273 km (stolica ukraińskiej Bukowiny)

Czerniowiec-Kamieniec Podolski 88 km ( opcjonalnie)

Kamieniec Podolski-Chocim 28 km, do granicy dodatkowe 30 km

 

Przejście graniczne z Mołdawią w Kielmieńcach albo Mamałydze

 

MOŁDAWIA

 

Niedaleko wioski Naslavcia (północna Mołdawia) archeolodzy znaleźli odcisk liści dzikich winorośli (Vitis teutonica), liczących sobie około 15 milionów lat. W starożytności tereny dzisiejszej Mołdawii zamieszkiwane były przez plemiona Scytów, Daków, Bastarnów. Historycy wysnuli hipotezę, że antyczni Dakowie odkryli, jak robić wino na długo przed innymi nacjami. Homer (IX-VIII wiek p.n.e.) w „Iliadzie” wspomina, że sami Grecy przybyli tutaj, żeby znaleźć ten trunek

Obecnie w Mołdawii uprawia się około stu szczepów winnych, z których odmiany europejskie wynoszą 80%, kaukaskie – 14%, natomiast miejscowe mołdawskie – 6%

Największą sławą cieszy się Cricova, umiejscowiona w wyrobiskach po kopalniach kamienia wapiennego. Podziemne labirynty wiją się na długości około 100 km, na głębokości między 30 a 150 m.

Sieć stacji benzynowych jest wciąż rozbudowywana i jest w zasadzie wystarczająca.

Poruszanie się autostradami i drogami jest bezpłatne.

 

Kelmentsi (Kielmieńce) - Balti 123 km

Cricova 140 km Cricova-Kiszyniew 19 km

Kiszyniew-Causeni 76 km

Causeni-Cahul 164 km

Cahul- Giurgiulesti 50 km ( przejscie graniczne z Rumunią)

 

R U M U N I A

 

W kraju znajduje się 180 tys. hektarów winnic z plantacjami.

Okręg winiarski-Dobrogea ( 25 tyś hehtarów winnic) Typowe odmiany: chardonay, pinot gris, pinot noir, cabernet sauvignon, merlot, muscat ottonel, italian riesling, feteasca neagra, feteasca regala, aligote, babeasca neagra

 

Giurgiulesti- Galati 19 km

Galati-Babadag 209 km (opcjonalnie dla miłośników Stasiuka)

„Jadąc do Babadag”

„Bilet do Bangkoku może dziś nabyć każdy, ale to, gdzie się kupuje bilet do Babadag, wie tylko Andrzej Stasiuk”

Babadag-Constanta 90 km

Constanta-Vama Veche 54 km przejście graniczne

 

BUŁGARIA

 

Dwa lata temu przejechałem Bułgarię stopem od Burgas po granice rumuńską tak więc miejsca noclegowe w pełni poznane. Szerokim łukiem omijać miejscowości typu Złote Piaski, Burgas, Słoneczny Brzeg czy Pomorie. (beton, beton i jeszcze raz beton)

Nocowałem na plażach gdzie przez parę dni nie pojawiła się ani jedna osoba, absolutna oaza spokoju. Znam, chętnie pokażę, naprawdę warto….

 

 

Vama Veche- Byala 160 km

Byala-Shumen 142 km-

Region wschodni (Czarnomorski). W tym leżącym nad Morzem Czarnym regionie leży około 30% bułgarskich winnic w okolicach Warny, Szumen, Targowiszte

 

Shumen-Ruse 110 km

Przejście graniczne w Giurgiu / Ruse – jest to płatny most nad Dunajem ,motocykl za darmo

 

Okręg winiarski-Muntenia i Oltenia (wyróżniające się tu obszary to Oprisor, Samburesti, Drăgaşani).

Znaną lokalna odmianą jest delikatna biała tamaioasa romaneasca, a poza tym: feteasca neagra, cabernet sauvignon, pinot noir, merlot, feteasca alba, italian riesling, chardonay, aligote

 

RUMUNIA

 

Ruse-Pitesti 170 km

Okręg winiarski-Transylvania ( 14 tyś hektarów winnic) w Transylwanii uprawia się zarówno stare odmiany lokalne jak i międzynarodowe, Jest tu więc feteasca alba, feteasca regala, muscat ottonel, gewürztraminer, pinot gris, sauvignon blanc, traminer, italian riesling

 

Ramnicu 63 km Valcea 134 km Caciulata Brezoi Colonia Talmaciu

 

(TRASA TRANSFOGARSKA)

 

Talmaciu-Sibiu 19 km

Sibiu-Cluj Napoca 167 km

 

Okręg winiarski-Maramures i Crisana Ważniejsze okręgi: Bihor , szczepy winne: cabernet sauvignon i merlot mocne wpływy wegierskie

Cluj Napoca-Oradea 155 km

Artand przejście graniczne 15 km

 

WĘGRY

 

Jeden z najważniejszych wschodnioeuropejskich producentów wina, z własnymi, specyficznymi szczepami winorośli i winami. Produkuje w granicach 4-5.5 milionów hektolitrów wina, w tym około 2/3 białego.

 

Artand- Eger. 192 km

To stare, barokowe miasteczko znane jest przede wszystkim ze swojej byczej krwi -Egri Bikavér. Brzmi to niezwykle familiarnie i z tego powodu cieszy się sławą w całym świecie. Wokół Egeru jest blisko 4000 hektarów winnic. Te znane wina produkuje się na bazie Kékfrankos, Cabernet, Merlot i Kékoportó . Z białych win wytwarza się tu Leanykę - lekko słodką, owocową, o harmonijnym smaku, włoski rizling - przyjemny, harmonijny, o charakterystycznym zapachu i eleganckiej kwasowości i Tramini o charakterystycznym zapachu.

 

Eger-Tokaj 128 km

Tokaj-Hegyalja. Prawie 5500 hektarów winnic o długości blisko 90 kilometrów i szerokości 3-4 kilometrów.. Uprawia się tu Furmint - idealnie poddający się szlachetnej pleśni, o dobrej kwasowości i pięknym bukiecie; Hárslevelu - bardziej krzepki, pełny ciała; Yellow Muscat - tak samo poddający sie działaniu szlachetnej pleśni , o wysokiej kwasowości, szlachetny, o eleganckim zapachu.

 

SŁOWACJA

 

Poruszanie się motocyklem po autostradach i drogach ekspresowych słowackich jest bezpłatne.

 

Kosice 90 km

Kraków 247 km

 

Tak więc cytując Stasiuka z książki „Jadąc do Babadag”

 

„Wszystko trzeba wymyślać od nowa, ponieważ dni nie mogą przepadać w przeszłości, wypełnione jedynie pejzażem, nieruchomą, niezmienną materią, która w końcu strząśnie nas ze swojego cielska, strzepnie jak te wszystkie drobne incydenty, te twarze oraz istnienia nie dłuższe niż jedno spojrzenie”

 

Czy jest ktoś chętny????

Pozdrawiam.

Paweł vel vaanhorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ze względu na upał przebiegi są znośne i cała trasa nie musi byc męczarnią. Mimo wszystko dziękuję za odpowiedż. Odnośnie win mam nadzieję że będzie mi dane spróbować tych juz dojrzałych. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Koncepcja bardzo mi się podoba :) Termin też do zaakceptowania, ale niestety 3tyg to dla mnie za długo- urlopu będę miał max 2tyg.

No i pytanie czy bierzesz pod uwagę również szutry czy jedynie asfalty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Tak jak pisałem wyżej, jestem otwarty na propozycje, mnie w żaden sposób po 5 lipca nie obliguje czas tak więc wszystko do omówienia, nawet to by zrobic tę trasę w dwa tygodnie. Jestem pewien że przyjemniej i bezpieczniej jechać z kompanem na dwa tygodnie niz samemu na trzy.

Co zaś tyczy się szutrów, zdecydowanie zamierzam jechac po czarnym, ewentualnie jakieś dojazdówki szutrem , nie stanowią problemu.

Ale jeśli jedziemy w grupie wszyscy wspólnie ustalamy najlepsza dla nas opcję.

Jeżeli padną jakieś poważne deklarację, nic tylko usiąść i zacząć planować.

Pozdrawiam z Krakowa u nas już niezłe warunki do latania.

Szerokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W prawdzie na ten sezon planuję Krym, jednak plany zawsze można zmienić...Twoja propozycja bardzo mi przypadła do gustu. Mam jeszcze pytanie co do kosztów- ile szacunkowo zamierzasz przeznaczyć na wyjazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Jezeli w tym roku planowałes Krym i pojawiła sie nowa opcja to moze faktyczne dobrze ją rozważyć ;) Zdecydowałem sie na podróż przez Mołdawię w dużej mierze dlatego że to wciaż jest słabo motocyklowo ale i turystyczne odkryyt kraj a to dla mnie duży zaleta. Krym, podobno uroczy ale już nie taki prawdziwy co parę lat temu gdy pierwsi motocyklisci z pewną dozą niesmiałosci i lęku zapuszczali się w tamte strony. Ale do rzeczy. Nasze wyprawy odległosciowo są podobne, w najkrótszej Twojej wersji a więc z Krakowa na Krym i z powrotem to według Google Map 2914 km i przewidywany koszt około 1450 zł, u mnie odległosciowo przy rozbudowanej wersji to 3450 km i przewidywany koszt to około 1800zł (+/-). Tak więc, to są koszty stałe, co do reszty jeszcze nie okresliłem precyzyjnie bo wszytko jest w trakcie planowania, ale na tyle by wystarczyło, aby nie życ całą podróż na chińszczyznie i turystycznej. Powiedzmy pakiet podróżny KOMFORT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiesz na modyfikację trasy i kierunek na Meteory w Grecji. Juz od dawna kręci mnie to miejsce a i wino maja niezgorsze. Chętnie połączyłbym przyjemne z pozytecznym. 3 tygodnie dla mnie to też za długo a poza tym wiem z doświadczenia ze po zbyt długim czasie w siodle przestaje to byc przyjemne. Jeśli o mnie chodzi to interesowałby mnie okres 10-12 dni i spanie raczej w pensjonatach, tanich hotelach niz w namiocie. Trasa musiałaby omijac Ukraine i Mołdawię jednak bo to nie po drodze.

Termin lipiec jest na dzień dzisiejszy do przyjecia. Powiedz co o tym sadzisz i na ile jestes elastyczny. Jak bedzie trzeba to możemy siaśc przy browarze i omówic temat.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tosik, jeżeli masz w planach Ukrainę i Krym to jedź bo po trasie proponowaną przez kol Vaanhorn już nie będzie tak ciekawie, zwłaszcza Rumunia jest dla mnie piękna. Ukraina i Krym to wsijo palija.

Mnie też bardzo interesuje ta objazdówka ale już inne plany w realizacji :rolleyes:

Taką trasę powinniście zamknąć w kosztach 2.5 tys, ale raczej musicie kożystać z taniego spania :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat widzę zaczyna powoli dojrzewać, prawie jak mołdawskie wino.

To dobrze, jeszcze nie przejrzyscie, jeszcze nieklarownie ale z perspektywą niezapomnianych wrażeń, bo tereny wspaniałe do podróży, o winie rzecz jasna nie wspominając.

Padają pytania na PW o zrobienie tej trasy w dwa tygodnie, jestem naprawdę otwarty, tak jak pisałem wyżej po 5-tym lipca jedynym moim ograniczeniem są Mazury na początku sierpnia.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...