Skocz do zawartości

Ubiór na pierwszy motocykl


Rekomendowane odpowiedzi

Zgadzam się tutaj z Januszem co do Shoei, to zdecydowanie najlepszy kask w stawce (mówiąc o wytrzymałości i bezpieczeństwie). Co ciekawe, nie ma blendy ale trafił do Twojego zestawienia i warto zrobić z tego użytek :).

Odrzuciłbym modele zrobione z różnych odmian plastiku (Skwal, I70, Bell Qualifier) i spośród pozostałych wybierz ten, który najlepiej pasuje na kształt Twojej głowy. To oczywiście ważne, by dobrać kask do typu motocykla (czyt. pozycji za sterami), ale podałeś bardzo typowe kaski turystyczne (lub ewentualnie sportowo-turystyczne), więc te różnice nie będą diametralne. Aha, gdybyś miał okazję, to poza podstawowym modelem Shoei sprawdź też podstawowy model Arai. Dwa lata temu stałem przed podobnym dylematem i kształt czachy okazał się tu decydujący.

Airoh ma dość problematyczny mechanizm szyby i łatwo go popsuć. Nolan jest w porządku, to niezły kask ale skoro z niewielką dopłatą masz już kaski z włókna to bym odpuścił. Spartan to bardzo fajna konstrukcja, ale mechanizm szyby ma ten sam co Skwal i łatwo połamać wizjer, więc moim zdaniem jest zbyt kłopotliwy dla osoby, która nie miała wcześniej takiego kasku (chyba że sprzedawca porządnie Cię przeszkoli z jego obsługi). FG-ST może być niezłym wyborem, ale tu znowu kłania się kształt czaszki (skorupa jest bardzo wąska i można łatwo wybrać zbyt luźny rozmiar, gdy odpowiedni rozmiar uwiera).

Nie przymierzaj zbyt wielu modeli za jednym razem. Jeśli spuchną Ci uszy to zatrze Ci się już granica między dobrym rozmiarem a brakiem komfortu. Ogranicz się do 3-4 kasków i zrób godzinę odpoczynku, bo bez niej możesz nie zauważyć punktowych nacisków, które wyjdą na jaw po paru godzinach jazdy (a nie w każdym kasku dopasujesz kształt wewnętrznej wkładki EPS).

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

1).Który kask z blendą polecacie w miarę duży rozmiar,nie z drogich, wczoraj przymierzałem w sklepie u nas kaski wszystkie za małe gniotą ściskają a właścicielka mówi,ze się rozbije

ile może się powiększyć  i kiedy,

..........................

2). druga sprawa są nakładki na nogi na spodnie ochrona przed zimnem, mocowanie szybkie na rzepy

Edytowane przez wandosu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, dziękuję w takim razie za rady Panowie. W takim razie mój wybór skupia się już głównie na tych kaskach:

  • HJC FG ST
  • Shark Spartan
  • Airoh ST501
  • Shoei Ryd (bezpieczeństwo mówicie, że wysokie, ale brak blendy, przy jeździe miejsko-turystycznej raczej będzie uciążliwe, a blendy chyba nie da się "dołożyć" jedynie zmiana wizjera, na inny kolor na stałe, tak?)

Teraz jeszcze kolejne pytanie odnośnie interkomów, bo nie potrafię tego do końca zrozumieć. W kaskach, które wymieniłem jest miejsce na interkom? Bo widzę, że są jakieś dedykowane interkomy, głównie do danych marek, a tutaj kaski mamy z różnych firm. Czy w kaskach są po prostu jakieś puste miejsca, w które można wcisnąć te głośniki i mikrofon? Bo jak rozumiem, to mocowanie zewnętrzne zazwyczaj jakoś się przykleja do skorupy albo coś w tym stylu, tak? Czy jeśli wiem, że będę chciał interkom, to muszę sobie dobrać jakiś minimalnie luźniejszy kask, bo później głośniki i mikrofon zabiorą mi trochę miejsca w środku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa rodzaje interkomów. Dedykowane do danego modelu kasku, oferowane przez producentów kasków oraz interkomy uniwersalne do każdego modelu kasku. 

Pierwsze są lepiej wkomponowane w kask i nie widoczne na zewnątrz. Przy drugich z boku kasku mocuje się całą centralkę co moim zdaniem nie wygląda estetycznie, może też powodować dodatkowy hałas. 

Nie musisz kupować większego kasku jeśli chcesz zamontować interkom uniwersalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym z tych kasków da się zamontować interkomy uniwersalne. Dedykowane są dostępne do wszystkich tych marek, ale ich możliwości są mniejsze (szczególnie mam na myśli zasięg i liczbę obsługiwanych urządzeń). Tylko Cardo SmartH dedykowany do HJC jest chlubnym wyjątkiem, ale i tak zamontujesz go w dowolnym kasku (mam takie w dwóch różnych Araiach, montowałem też w Shoei NXR).

O temacie blendy powiedziano już wiele więc na razie nie będę się wypowiadał. Poproś w sklepie o możliwość ściśnięcia skorup kilku kasków z bledną i bez, a sam wyrobisz sobie opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do blend...

Mam 2 kaski z blendami.

Z czego jeden dość konkretny, bo Shoei GT Air 2.

I w ciągu dwóch lat blendy użyłem chyba 4 razy i to chwilowo.

Następny kask będę miał bez blendy. Tyle mogę powiedzieć o realnej użyteczności blend. ; )

Jeśli słońce wali Ci po oczach tak, że ledwo widzisz, to blenda Ci nie pomoże. Blenda to bardziej "lans", niż coś pożytecznego.

Edytowane przez Damian85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Damian85 napisał:

... Blenda to bardziej "lans", niż coś pożytecznego.

Tutaj się z Tobą nie zgodzę. W każdym kasku miałem blendę i sobie chwalę. Przydaje się tak jak przydają się okulary przeciwsłoneczne. Można użyć lub nie. A od przybytku ( tz. posiadania w kasku blendy) głowa nie boli 😎

Edytowane przez jarenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minutes ago, Damian85 said:

Jeśli słońce wali Ci po oczach tak, że ledwo widzisz, to blenda Ci nie pomoże. Blenda to bardziej "lans", niż coś pożytecznego.

 

w sumie nie ma się co dziwić, że walisz kolejną bzdurę, najwyraźniej to jakaś specjalizacja. o ile jako kolejny kask nie kupię szczękowca, o tyle blendę będzie miał z pewnością - niewiele elementów kasku jest równie użytecznych w codziennej eksploatacji

BTW o kaskach są dziesiątki tematów, kolumbowi powtarzającemu podstawowe pytania proponuję zacząć korzystać z wyszukiwarki

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Damian85 napisał:

Co do blend...

Mam 2 kaski z blendami.

Z czego jeden dość konkretny, bo Shoei GT Air 2.

I w ciągu dwóch lat blendy użyłem chyba 4 razy i to chwilowo.

Następny kask będę miał bez blendy. Tyle mogę powiedzieć o realnej użyteczności blend. ; )

Jeśli słońce wali Ci po oczach tak, że ledwo widzisz, to blenda Ci nie pomoże. Blenda to bardziej "lans", niż coś pożytecznego.

 

2 godziny temu, jeszua napisał:

w sumie nie ma się co dziwić, że walisz kolejną bzdurę, najwyraźniej to jakaś specjalizacja. o ile jako kolejny kask nie kupię szczękowca, o tyle blendę będzie miał z pewnością - niewiele elementów kasku jest równie użytecznych w codziennej eksploatacji

Nigdy nie mów nigdy. Niepopularna opinia od razu musi być uznana za błędną?

Wpływ wewnętrznie montowanej blendy na sztywność i wytrzymałość kasku jest mierzalny, a nawet można go doświadczyć w dowolnym sklepie motocyklowym z ofertą powyżej jakości LS2. Damian85 o tym nie wspomniał, ale dla mnie akurat jest to bardzo ważny aspekt. Oczywiście nie zawsze tak było i kiedyś jeździłem w kilku kaskach z blendą, nie mając obecnej świadomości na ten temat. Może pojeżdżę parę lat tak jak teraz i coś mi się zmieni. Na razie jednak kask z blendą zewnętrzną (!) służy mi przede wszystkim tak, że ta potrójna szyba leży w kufrze, a jeżdżę w lustrzance. Moim ideałem według dzisiejszego stanu wiedzy byłby wizjer elektrofotochromatyczny (ponoć już są, za grube kwoty) z polaryzacją (dotąd nie napotkałem).

Pozwólmy mieć tu różne opinie. Ktoś postronny przeczyta potem te wypowiedzi i pomyśli: "moderator tak napisał więc to musi być prawda". Pytanie, czy za parę lat podpiszesz się pod tą opinią.

2 godziny temu, jarenty napisał:

Tutaj się z Tobą nie zgodzę. W każdym kasku miałem blendę i sobie chwalę. Przydaje się tak jak przydają się okulary przeciwsłoneczne. Można użyć lub nie. A od przybytku ( tz. posiadania w kasku blendy) głowa nie boli 😎

No właśnie, niestety może boleć w razie dzwona :). Było na forum zdjęcie Caberga z blendą po dzwonie (krew w środku itd.), całkiem niedawno, w tym dziale. Nie pamiętam kto dokładnie pisał o swoim wypadku, ale chyba któryś z forumowiczów z Pomorza Zachodniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jarenty napisał:

Tutaj się z Tobą nie zgodzę. W każdym kasku miałem blendę i sobie chwalę. Przydaje się tak jak przydają się okulary przeciwsłoneczne. Można użyć lub nie. A od przybytku ( tz. posiadania w kasku blendy) głowa nie boli 😎

Tak jak mówisz, blenda to jak okulary przeciwsłoneczne. Jedni je noszą non-stop, inni wcale.

Czasem się przydaje, szczególnie gdy jeździsz o wschodzi lub zachodzie słońca.

Problem w tym, że większość blend jest z tak zwanego *gównolitu*, który pomaga że sloncem jak chińskie okulary. Rozmawiałem z pewnym gościem, który w sprzedaży kasków siedzi od lat i powiedział, że jest zaledwie kilka kasków, w których blendy rzeczywiście coś dają oprocz złudnego wrażenia. Nie jest to wiec tylko moja opinia.

No i co najwazniejsze, blendy osłabiają skorupę.

Arai przykładowo ma same kaski bez blend (jedynie zewnetrzne), właśnie ze względów bezpieczeństwa.

Edytowane przez Damian85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ze względów bezpieczeństwa" jak to napisałeś to można w domu siedzieć

ja się do blendy przekonałem całkiem niedawno - i nawet gówniana jak w nolanach może być zbawieniem

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Arcer napisał:

No właśnie, niestety może boleć w razie dzwona :). Było na forum zdjęcie Caberga z blendą po dzwonie (krew w środku itd.), całkiem niedawno, w tym dziale. Nie pamiętam kto dokładnie pisał o swoim wypadku, ale chyba któryś z forumowiczów z Pomorza Zachodniego.

Daj spokój 🙂 na motocyklu tyle złych rzeczy może się przytrafić, że hej. Patrząc na blendę z pozycji "zysków i strat" to więcej jest na plus. Zmęczony wzrok czy oślepienie od słońca może częściej doprowadzić do tragedii niż sama blenda zaszkodzić. Nawet patrząc na możliwość wypadku to z opuszczoną blenda jeździ się od czasu do czasu, co też minimalizuje ewentualne skutki kolizji. Oczywiście kask i blenda w nim powinny być jakiegoś uznanego producenta a nie garnek z all... za 25 złociszy.

PS

Shoei tez się ugiął na potrzeby rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w takich sprawach to nie ma co oszczędzać tak naprawdę, na początek poleciłbym Ci:

Kurtka - MODEKA Flagstaff EVO 

Spodnie - MODEKA Flagstaff EVO 

Kaska - SCORPION EXO 390

Buty - SECA LAVA

Jednakże wydaje mi się, że lepiej wydać trochę więcej i ogarnąc sprzęt na długie lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...