Skocz do zawartości

Ubiór na pierwszy motocykl


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.
Mam pytanie, ponieważ w przyszłym roku chcę rozpocząć swoją przygodę z motocyklami, to żeby finansowo później nie zabolało, to powoli rozglądam się za ubiorem. Widzę, że duża ilość stron internetowych wrzuca rabaty na ciuchy motocyklowe, no i nie są to byle jakie przeceny, bo sięgają 40-60% na porządne firmy. Rzecz jasna są to jakieś tam ostatnie sztuki, ale, że gigantem nie jestem, to praktycznie wszystkie oferty są stworzone wręcz pode mnie rozmiary (S-M). Pytanie brzmi, czy to okres, kiedy sklepy zaczynają pozbywać się asortymentu, żeby mieć miejsce na przyszły sezon? Czy może lepiej zaopatrzyć się w cały zestaw w jakimś sklepie.. powiedzmy zimą? Oczywiście nie zamierzam zamawiać nic przez internet, a tym bardziej bez wcześniejszego przymierzenia tego, zwłaszcza, że to dopiero początek mojej przygody. Powiedzcie mi proszę, jak to jest, kiedy można liczyć na największe przeceny? Czy polecacie jakieś sklepy motocyklowe w Warszawie, gdzie sprzedawcy są na tyle ogarnięci, że będą w stanie mnie konkretnie ubrać na motocykl? Bo obecnie moja wiedza skupia się na jakiś tam filmach z YT, czy też artykułach na ten temat. Dodam też, że nie zależy mi na odjechanym wyglądzie i skórze z garbami, to jeszcze nie ten czas. Wiem już na ten moment, że chcę iść w coś w stylu "turystyczna skóra". Chcę iść w nakedy. Na początek ma być funkcjonalnie, bezpiecznie i wygodnie, a jeśli będzie możliwość wyboru malowań, koloru itp. to spoko, jak nie, to też tragedii nie będzie. Będę chciał złożyć dwa zestawy, jeden dla mnie, drugi dla mojej dziewczyny, która początkowo będzie jeździła jako pasażer, a w połowie sezonu prawdopodobnie również wskoczy na motocykl. Budżet, jaki chciałbym przeznaczyć, to 2500-3500 zł na osobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz tanio to niestety zazwyczaj internet, nawet fizyczne sklepy mają swoje strony internetowe, gdzie możesz kupić produkt czasami taniej niż u nich w sklepie. Zawsze możesz porównać cenę w sklepie z internetową, obejrzeć, wybrać, przymierzyć i dokonać zakupu tam gdzie taniej. Sklepy internetowe przyjmują zwroty gdy coś nie pasuje. Np. ja kilka rzeczy zakupiłem na: https://www.fc-moto.de promocje mają co jakiś czas na różne produkty, ostatnio sprzedawali produkty Rukka po dobrych cenach. Promocje na wszystko, to w Black Friday i Boxing Day.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za miesiąc-dwa już na pewno dorwiesz coś fajnego w dobrej kasie. Proponowałbym zacząć od wybrania stroju dla pasażerki, bo potem będzie łatwiej dobrać coś do kompletu dla Ciebie (w odwrotnej kolejności będzie trudniej, bo jest mniejszy wybór damskich kompletów).

Widzę że masz zdrowe podejście i na pewno każdy sprzedawca to doceni fajną zniżką, gdy okażesz mu odrobinę szacunku. Wystarczy nie traktować sklepów jak przymierzalnie (a takie nosaczowanie widać już po paru minutach) i od razu jest z kim rozmawiać.

W turystycznych skórach wybór nie jest tak szeroki jak w tekstyliach, ale z pewnością będzie to wyglądało o niebo lepiej niż "ortaliony" :). Szczególnie dotyczy to pań.

W razie pytań o konkretne modele pytaj, chętnie podpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Arcer napisał:

Wystarczy nie traktować sklepów jak przymierzalnie (a takie nosaczowanie widać już po paru minutach) i od razu jest z kim rozmawiać.

Szybkie pytanie, Czy gdybyś mógł zaoszczędzić 200 zł a może 500-1000 zł to kupiłbyś w sklepie dla zasady czy w internecie?
Ja za biedny jestem by dla gestu, wzbogacać innych swoim kosztem.
Ja jako konsument mam wybór i kupuję tam, gdzie jest akurat rozmiar dla mnie i cena mnie satysfakcjonuje.
Czasami jest to sklep, innym razem internet, częściej jednak internet bo w nim rozmiary są dla mnie od ręki bez mała dostępne a nie jak w sklepach gdzie każą mi czekać zazwyczaj dwa tygodnie, ceny w internecie również zazwyczaj są niższe. Często kupuję bez oglądania i przymierzania bo w dzisiejszych czasach, to nie problem oddać, wymienić zakupiony towar w internecie, co nie zawsze tak pięknie wygląda w sklepie.

Profesjonalny sprzedawca oferuje swoje produkty również przez internet.

Edytowane przez Januszm
  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Januszm napisał:

Szybkie pytanie, Czy gdybyś mógł zaoszczędzić 200 zł a może 500-1000 zł to kupiłbyś w sklepie dla zasady czy w internecie?
Ja za biedny jestem by dla gestu wzbogacać innych swoim kosztem.
Ja jako konsument mam wybór i kupuję tam, gdzie jest akurat rozmiar dla mnie i cena mnie satysfakcjonuje.
Czasami jest to sklep, innym razem internet, częściej jednak internet bo w nim rozmiary są dla mnie od ręki bez mała dostępne a nie jak w sklepach gdzie każą mi czekać zazwyczaj dwa tygodnie, ceny w internecie również zazwyczaj są niższe. Często kupuję bez oglądania i przymierzania bo w dzisiejszych czasach, to nie problem oddać, wymienić zakupiony towar w internecie, co nie zawsze tak pięknie wygląda w sklepie.

Ogólnie mówiąc to nawet lepiej kupić przez neta. Po pierwsze jest możliwość bezproblemowego zwrotu. Po drugie dużo dłuższy czas na przymierzanie i spokojne podjęcie decyzji. Bez presji czasu i sprzedawcy.

3 godziny temu, Arcer napisał:

Widzę że masz zdrowe podejście i na pewno każdy sprzedawca to doceni fajną zniżką, gdy okażesz mu odrobinę szacunku. Wystarczy nie traktować sklepów jak przymierzalnie (a takie nosaczowanie widać już po paru minutach) i od razu jest z kim rozmawiać.

Zapewne. Ale też nie idealizowałbym tak sprzedawców. Kilka razy spotkałem się z nachalną niekompetencją i wciskaniem kitu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jedynym Twoim wymogiem jest niska cena to w ogóle nie ma dyskusji. Warunkiem jest jednak to, że (przynajmniej w teorii) znasz się na tym, co chcesz kupić. Nieraz zdarzyło mi się, że poszukując jakiegoś produktu przekopałem internet, spędziłem godziny na poszukiwaniach, by znaleźć idealizowany na forach produkt który na żywo okazał się gniotem. Zwykle wystarczy kilka zdań wymienionych z kimś, kto ma stałą styczność z tematem i już wątpliwości są rozwiane.

Szczególnie to widać w branży motocyklowej, gdzie możesz dostać setki odpowiedzi na pytanie, ale żadna nie rozwiąże Twojego problemu. Gdy rok temu szukałem interkomu, wszystkie fora które odwiedziłem, były pełne pochwał dla chińskich interkomów z aliexpressu, ale gdy zadałem konkretne pytanie o konkretną funkcję w droższych modelach, nagle zapadała cisza bo forumowi eksperci nigdy niczego lepszego nie widzieli na oczy. Po wizycie w 3 sklepach przy jednej ulicy odpowiedzi miałem gotowe (a zakup zrobiłem w trzecim sklepie, jak się potem okazało znacznie taniej niż na black friday w fc-moto).

9 godzin temu, Wertyder napisał:

Zapewne. Ale też nie idealizowałbym tak sprzedawców. Kilka razy spotkałem się z nachalną niekompetencją i wciskaniem kitu. 

Odwiedziłem niedawno kilka sklepów w Krakowie i rozumiem skąd masz takie doświadczenie 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Januszm napisał:

Jak chcesz tanio to niestety zazwyczaj internet, nawet fizyczne sklepy mają swoje strony internetowe, gdzie możesz kupić produkt czasami taniej niż u nich w sklepie. Zawsze możesz porównać cenę w sklepie z internetową, obejrzeć, wybrać, przymierzyć i dokonać zakupu tam gdzie taniej. Sklepy internetowe przyjmują zwroty gdy coś nie pasuje. Np. ja kilka rzeczy zakupiłem na: https://www.fc-moto.de promocje mają co jakiś czas na różne produkty, ostatnio sprzedawali produkty Rukka po dobrych cenach. Promocje na wszystko, to w Black Friday i Boxing Day.

Przeglądając sklepy internetowe widziałem tą stronę. Jak wygląda dostawa i ewentualny zwrot u nich? W sklepach stacjonarnych jest jakiś problem ze zwrotem produktów zakupionych stacjonarnie?

15 godzin temu, Arcer napisał:

Za miesiąc-dwa już na pewno dorwiesz coś fajnego w dobrej kasie. Proponowałbym zacząć od wybrania stroju dla pasażerki, bo potem będzie łatwiej dobrać coś do kompletu dla Ciebie (w odwrotnej kolejności będzie trudniej, bo jest mniejszy wybór damskich kompletów).

Widzę że masz zdrowe podejście i na pewno każdy sprzedawca to doceni fajną zniżką, gdy okażesz mu odrobinę szacunku. Wystarczy nie traktować sklepów jak przymierzalnie (a takie nosaczowanie widać już po paru minutach) i od razu jest z kim rozmawiać.

W turystycznych skórach wybór nie jest tak szeroki jak w tekstyliach, ale z pewnością będzie to wyglądało o niebo lepiej niż "ortaliony" :). Szczególnie dotyczy to pań.

W razie pytań o konkretne modele pytaj, chętnie podpowiem.

Czyli lepiej kupować sprzęt raczej już jesienią - zimą, tak? Tak jak mówię, plany są dopiero na przyszły sezon, także nie spieszy mi się. Wolę kupić sprzęt, który teraz jest sporo droższy po dobrej przecenie i mieć dobrej jakości towar. Co do wyglądu - tak jak mówiłem, na tym nam jakoś szczególnie nie zależy. Raczej i tak w ciemne barwy chcemy iść, także dopasowanie do siebie ciuchami nie jest koniecznie. 😄 Warto unikać jakiś marek? Mogę tu podesłać jakieś linki do rzeczy, które na ten moment powiedzmy bym chciał kupić? W co jeszcze warto się zaopatrzyć? Mam na myśli środki do czyszczenia, niewidzialne wycieraczki, coś do czyszczenia szybki?

 

Także jeszcze zapytam ogólnie - jakie sklepy z DOBRYMI sprzedawcami byście polecili w Warszawie? Nie chciałbym trafić na gamonia, który po prostu będzie chciał zarobić hajs z osoby, która nie ma z tym wielkiego doświadczenia. Chcę im zostawić pieniądze, ale też chcę mieć świadomość, że dzięki temu, co mi polecił i mam na sobie, to jestem chociaż w jakiejś części bezpieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklepów nie chcę sugerować bo nie wiadomo na kogo trafisz. Na pytania o poszczególne kurtki i spodnie chętnie odpowiem (o ile je znam).

Twój temat został podpięty do innego i sporo może pomóc przejrzenie obecnego wątku kilkanaście stron wstecz, padło tu już sporo informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

15 godzin temu, Arcer napisał:

Jeśli jedynym Twoim wymogiem jest niska cena to w ogóle nie ma dyskusji. Warunkiem jest jednak to, że (przynajmniej w teorii) znasz się na tym, co chcesz kupić. Nieraz zdarzyło mi się, że poszukując jakiegoś produktu przekopałem internet, spędziłem godziny na poszukiwaniach, by znaleźć idealizowany na forach produkt który na żywo okazał się gniotem. Zwykle wystarczy kilka zdań wymienionych z kimś, kto ma stałą styczność z tematem i już wątpliwości są rozwiane.

Szczególnie to widać w branży motocyklowej, gdzie możesz dostać setki odpowiedzi na pytanie, ale żadna nie rozwiąże Twojego problemu. Gdy rok temu szukałem interkomu, wszystkie fora które odwiedziłem, były pełne pochwał dla chińskich interkomów z aliexpressu, ale gdy zadałem konkretne pytanie o konkretną funkcję w droższych modelach, nagle zapadała cisza bo forumowi eksperci nigdy niczego lepszego nie widzieli na oczy. Po wizycie w 3 sklepach przy jednej ulicy odpowiedzi miałem gotowe (a zakup zrobiłem w trzecim sklepie, jak się potem okazało znacznie taniej niż na black friday w fc-moto).

Odwiedziłem niedawno kilka sklepów w Krakowie i rozumiem skąd masz takie doświadczenie 🙂

Rozbawiłeś mnie swoją naiwnością 😁  Tak się składa, że sprzedawca w polskich sklepach, zazwyczaj nie jest po to by pomóc klientowi, lecz po to by sprzedać jak najwięcej towaru, najlepiej tego, który nie schodzi albo jest na nim największy zarobek. 90% sprzedawców jak nie pracuje u siebie, to ma premię od sprzedaży.

Raz ci sprzedawca pomógł, to nie znaczy, że wszyscy ci pomogą!

Rok temu odwiedziłem kilka sklepów w Warszawie, nawet dokonałem zakupu. Jako były handlowiec i nawet kiedyś sprzedawca w sklepie turystyczno-sportowym oraz świadomy, wieloletni motocyklista, mogę śmiało stwierdzić, że poziom obsługi, wiedzy na temat sprzedawanych produktów był bardzo słaby. Albo sprzedawcy byli nachalni jak usłyszał co chcę kupić i ile chcę wydać albo mówili bez sensu to co głupi klient chciał by usłyszeć albo mieli całkowicie olewające podejście. Wiedzy o produktach też im brakowało.

Najlepiej samemu zdobyć wiedzę o tym co się chce kupić od użytkowników, testów z gazet, internetu, opisów użytych rozwiązań technicznych i nie liczyć na wątpliwe kompetencje sprzedawcy. Niewielu jest pasjonatów, którzy mają wiedzę i naprawdę dzielą się z nią dla dobra klienta.

I tak jest w każdej branży, nie tylko motocyklowej.

 

13 godzin temu, Dazzle napisał:

Przeglądając sklepy internetowe widziałem tą stronę. Jak wygląda dostawa i ewentualny zwrot u nich? W sklepach stacjonarnych jest jakiś problem ze zwrotem produktów zakupionych stacjonarnie?

Czyli lepiej kupować sprzęt raczej już jesienią - zimą, tak? Tak jak mówię, plany są dopiero na przyszły sezon, także nie spieszy mi się. Wolę kupić sprzęt, który teraz jest sporo droższy po dobrej przecenie i mieć dobrej jakości towar. Co do wyglądu - tak jak mówiłem, na tym nam jakoś szczególnie nie zależy. Raczej i tak w ciemne barwy chcemy iść, także dopasowanie do siebie ciuchami nie jest koniecznie. 😄 Warto unikać jakiś marek? Mogę tu podesłać jakieś linki do rzeczy, które na ten moment powiedzmy bym chciał kupić? W co jeszcze warto się zaopatrzyć? Mam na myśli środki do czyszczenia, niewidzialne wycieraczki, coś do czyszczenia szybki?

 

Także jeszcze zapytam ogólnie - jakie sklepy z DOBRYMI sprzedawcami byście polecili w Warszawie? Nie chciałbym trafić na gamonia, który po prostu będzie chciał zarobić hajs z osoby, która nie ma z tym wielkiego doświadczenia. Chcę im zostawić pieniądze, ale też chcę mieć świadomość, że dzięki temu, co mi polecił i mam na sobie, to jestem chociaż w jakiejś części bezpieczny.

https://www.fc-moto.de/pl/Czesto-Zadawane-Pytania

W sklepach stacjonarnych w Polsce często jest problem ze zwrotem, reklamacją towaru. Sklepy internetowe z powodu negatywnych opinii, które można im z łatwością w świeci wystawić, dbają o poziom zadowolenia klientów.

Edytowane przez Januszm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naiwnie piszesz o sklepach internetowych :). Podałem przykład z ubiegłego roku bo to mój najnowszy zakup, w którym dodatkowo nie miałem pełnej wiedzy. Oczywiście to samo pytanie rozesłałem do kilku sklepów internetowych, ale z niektórych do dziś nie doszła odpowiedź.

Napisałem autorowi pytania, że nie polecam konkretnego sklepu, bo nie mam pewności czy ktoś go nie potraktuje tak jak napisałeś. Nie chcę się potem za kogoś wstydzić.

Podczas wizyt w sklepach przysłuchiwałem się rozmowom i często było tak, że im bardziej doświadczony motocyklista, tym bardziej zatwardziały był w niewiedzy, którą pielęgnował latami :). Mistrzami są w tym temacie klubowicze jeżdżący w skórzanych kamizelkach, założonych na bawełniane koszulki, bo oczywiście o bieliźnie termoaktywnej nigdy nie słyszeli :). No ale podobno klient ma zawsze rację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Arcer napisał:

Podczas wizyt w sklepach przysłuchiwałem się rozmowom i często było tak, że im bardziej doświadczony motocyklista, tym bardziej zatwardziały był w niewiedzy, którą pielęgnował latami 🙂. Mistrzami są w tym temacie klubowicze jeżdżący w skórzanych kamizelkach, założonych na bawełniane koszulki, bo oczywiście o bieliźnie termoaktywnej nigdy nie słyszeli :). No ale podobno klient ma zawsze rację

Co mnie inni motocykliści obchodzą? 

Ja się interesuję wszystkim co jest związane z motocyklizmem i dużo na temat ubrań wiem, nie jeżdżę w białym bawełnianym podkoszulku a tym bardziej z nieznanej marki, chińskim interkomem 🙂 
Każdy w dzisiejszych czasach z łatwością może rozpoznać temat sam, bez pomocy wątpliwego sprzedawcy 👍

Edytowane przez Januszm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Arcer napisał:

Sklepów nie chcę sugerować bo nie wiadomo na kogo trafisz. Na pytania o poszczególne kurtki i spodnie chętnie odpowiem (o ile je znam).

Twój temat został podpięty do innego i sporo może pomóc przejrzenie obecnego wątku kilkanaście stron wstecz, padło tu już sporo informacji.

To może chociaż jakaś informacja, czy w ogóle sklepy na Prymasa Tysiąclecia mają jakiś sens? Warto się tam wybrać, jak wygląda asortyment? Jest w czym wybierać, czy mają 5 kasków na wystawie i na wszystko trzeba czekać? Patrząc na opinie innych, wydaje się całkiem spoko. Tak jak już pisałem, raczej przez neta zamawiać nie będę, wolałbym przymierzyć i sprawdzić jak to wygląda na sobie. Jak już to z tego co się orientuję, to można z większością sklepów negocjować cenę, jak gdzieś indziej jest tańsza oferta.. Niedługo postaram się złożyć jakiś przykładowy zestaw dla siebie i podeślę Wam, abyście mi to jakoś ocenili, jeśli będziecie w stanie.

Przejrzałem trochę temat, ale mimo wszystko, odpowiedzi są dość stare, przedawnione i w większości nie powiązane jakoś mocno z informacjami, które chciałbym otrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio byłem tam rok temu, towaru trochę mają ale nie jest tego za wiele. Gdy masz standardowy rozmiar, to może coś znajdziesz dla siebie, ja przeszedłem wszystkie sklepy, naszło mnie by kupić sobie nowy komplet tekstylny, turystyczny z najwyższej półki. Mieli na mój rozmiar, tak naprawdę tylko jeden komplet Rukka, który kupiłem, pomimo tego, że nie do końca taki chciałem 🙂 Nic innego na mnie nie było, chcieli mi ściągać co równa się zakupowi przez internet 😞 Faktem jest, że jestem nie wymiarowy ale i tak nie było tam większego wyboru ubrań tekstylnych z wyższej półki. 

Edytowane przez Januszm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2019 o 08:53, Dazzle napisał:

Powiedzcie mi proszę, jak to jest, kiedy można liczyć na największe przeceny?

Promocje widziałem o każdej porze roku, to jest też związane z wprowadzaniem nowych modeli ubrań itd.

Ze swojej strony zauważyłem, że czym większa sieciówka, tym lepsze promocje (bo takie sklepy mogą sobie pozwolić na duże obniżki cen). No i jak kupujesz coś w sieciówkach, to za większe zakupy na spokojnie możesz dostać rabat.

Z takich sieciówek z dobrymi promocjami mogę polecić I'M INTER MOTORS. Są praktycznie w każdej części Polski. Ceny mają całkiem w porządku, czasem wygórowane, ale jak są promocje, to konkretne.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wybrałem sobie kilka kasków, które wydają mi się być sensowne. Liczyłbym na opinię, bo jeśli to są kaski warte uwagi, to chętnie na nie zapoluje, jak będzie jakaś przecena. Okularów nie noszę, co do rozmiaru to między S-L (to już kwestia przymierzenia oczywiście). Chcę mieć w kasku blendę i pinlock, fajnie byłoby, żeby też miejsce na interkom było, bo w przyszłości na pewno się pojawi (czy obecnie wszystkie kaski mają takie miejsce na interkom, czy trzeba też na to zwracać uwagę?). Co do zapięcia, to z tego co wiem, to DD jest najbezpieczniejsze, a przy odrobinie wprawy zapinanie kasku nie stanowi problemu. Jak jest z mikroregulacją? W tej cenie zdecydowana większość kasków to mikroregulacja. Warto to brać do zwykłej codziennej jazdy?

https://www.imready.eu/pl/kask-integralny-shark-skwal-2-blank-kolor-matowy-szary-cnf.html

https://www.imready.eu/pl/kask-integralny-shark-skwal-2-blank-kolor-czarny-matowy-cnf.html

https://www.imready.eu/pl/kask-integralny-shark-spartan-karken-kolor-bialy-czarny-cnf.html

https://www.imready.eu/pl/kask-integralny-shark-spartan-blank-kolor-czarny-cnf.html

https://www.imready.eu/pl/kask-integralny-nolan-n87-emblema-n-com-72-kolor-czarny-matowy-zolty-cnf.html

https://www.imready.eu/pl/kask-integralny-shoei-ryd-matt-deep-grey-kolor-matowy-szary-cnf.html

https://katalog.dobresklepymotocyklowe.pl/ZapasInfo.aspx?id=092776&opt=0&csel=1

https://katalog.dobresklepymotocyklowe.pl/ZapasInfo.aspx?id=175832&opt=0&csel=1

https://katalog.dobresklepymotocyklowe.pl/ZapasInfo.aspx?id=150926&opt=0&csel=1

https://katalog.dobresklepymotocyklowe.pl/ZapasInfo.aspx?id=136380&opt=0&csel=1

Czy polecacie jeszcze jakieś inne, na które warto zwrócić uwagę do około 1000-1200 zł? Czy zwracać uwagę na to, czy kask jest typowo sportowy, turystyczny itp.? Czy raczej nie będzie miało to ogromnego znaczenia? Oczywiście wiem, że chodzi o ułożenie wlotów powietrza, ale czy to jest aż tak bardzo odczuwalne zależnie od stylu jazdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...