Skocz do zawartości

Jawa 350 TS


darmik24
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Mam kolejny problem z jawą. Sprawdziłem, że koło przednie i tylne nie idą jednym śladem. Koło tylne równo ustawiłem w wahaczu, kierownica ustawiona na wprost i spoglądając od tyłu z pewnej odległości widać, że przednie koło lekko odstaje od osi w prawo. Prowadzenie motocykla też nie jest idealne. Puszczając w czasie jazdy kierownicę, trzeba mocno wychylić sie w lewo, bo motocykl ma tendencję zjeżdżania na prawo, nie jedzie prosto. Nie jest to tragiczne, jak trzyma się kierownicę, to od biedy można spokojnie jechać. Może mi ktoś doradzić, co z tym zrobić i czy da sie to naprawić? Żadnych skrzywień ramy, czy widelca gołym okiem nie widać. Takie rzeczy mogą zdarzyć się też i w produkcji. Pomóżcie! Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylnego koła nie ustawiaj do wahacza tylko do przedniego koła.

Wymaga to trochę zachodu i najlepiej pomocy drugiej osoby.

Nie będę opisywał krok po kroku jak to robię, jedynie powiem Ci abyś ustawił tylne koło w idealnej linii z kołem przednim. Najprościej kontrolować to parząc z tyłu motocykla przy ziemi tak z odległości ok. 3, 4 m a kolega pomagający ustawić "liniowość" musi trzymać kierownicę i odpowiednio ustawić ją w/g twoich wskazówek.

Tak abyś widział oba koła w jednej linii.

Jak wygląda regulacja tylnego koła za pomocą napinaczy to raczej już wiesz.

Efekty takiego ustawienia od razu "poczujesz"

Chyba zrozumiałeś mój opis? Jeśli nadal będą problemy to pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć! Opis jasny, znam takie kontrolowanie zawieszenia, patrząc od tyłu na koła motocykla, ale obawiam się, że to nie pomoże. Koło przednie jest odchylone w bok od osi /nie skręcone/. Wielkość tego odchylenia jet o pół opony i widać to wyraźnie. Jeśli przyłożę u dołu do tylnego koła, z boku dwumetrową listwę to przenie kolo nie przylega do tej listwy, tylko jest odchylone w prawo o pół opony, mimo, że jest ustawione idealnie równolegle do listwy, razem z kołem tylnym. Tak, że chyba rozumiesz, że nie da się tego uregulować tylnym kołem. Trzeba by chwycić przednie koło u dołu i wygiąć je razem z amortyzatorami w lewo o pół opony, ale przecież człowiek nie da rady tego zrobić

Edytowane przez darmik24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to niestety cuś masz krzywe: albo lagi, albo ramę :D

Ktoś się nieźle na niej "wysypał"

Ciężko to zdiagnozować na odległość. :clap:

Krzywość lag możesz sam pomierzyć choćby długą poziomicą - oczywiście po uprzednim porozkręcaniu ich.

A krzywe wymieniasz na proste :eek:

Ale z ramą to już większy kłopot... Są na to metody ale to już "twardy orzech do zgryzienia" i niejeden sobie na tym już ząbki połamał.

Musisz znaleźć jakiegoś "szpeca" co się ma tym zna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@darmik24 sprawdź poprzeczkę pod bakiem, jeżeli nie jest idealnie prosta lecz wygięta nawet w delikatny łuk to jawa dostała szczała i tym samym masz przekoszoną ramę, przy okazji zobacz mocowania silnika z przodu ramy, też muszą być proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziękuję wam za odpowiedzi, ale kurczę, to jest problem, bo żadnych krzywizn i wygięć nie widzę. Widziałem czasem od tyłu jadące motocykle ze skoszoną geometrią, tak, jak u mnie. Pocieszam się więc, że nie jestem jedyny. Nie mam wyjścia. Myślę, że jak wystartuję na wiosnę tym moto, to skontaktuje się z jakimś warsztatem, może coś poradzą. Jeśli nie, to wymontuję /bardzo dobry/ silnik, a resztę wywalę na złom. Nie będzie żalu, bo tę Jawę dostałem za darmo od szwagra, u którego stała z 10 lat i niszczała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja dokupię tą ramę??? W sklepach ciężko dostać, a na allegro czy gdzie indziej rama może być jeszcze gorsza, niż moja. Przełożenie ramy to poważna ingerencja w motor. Jawa ma 19 lat, nie wiem, czy opłaci się wydatek i robota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...