Skocz do zawartości

Jak spawać spawarką elektryczną ?


Rekomendowane odpowiedzi

Ja spawania uczyłem sie sam bo musiałem..ojciec nie miał czasu mnie nauczyc a trzeba mi było pilnie pospawac wiec kombinowałem. A ze było tego sporo to wuala spawam jak profesjonalista :( . Proponuje Ci pouczyc sie spawac na wiekszych elementach , poświęc kilka elektrod i naucz sie ladnie trzymac łuk( luk występuje po zapaleniu elektrody lekko odsuwasz od spawanego metalu dosłownie kilka mm z wyczuciem wtedy przez maske zobaczysz ogień i jak topi to co trzeba, nie bedzie tam przeskoku iskry jak w świecy :wink: )

 

Proponuje Tez pocwiczyc spawanie od lewej do prawej(powstaje mocna i estetycznie wygladająca spoina), takie najezdzanie raz na jeden element raz na drugi z umiejetnym przyciskaniem.Trzeb sie nauczyc wyczucia a to tylko da Ci praktyka .

Ja powiem Ci tyle od siebie :podstawa to dobrze wysuszyc i zapalic elektrode no i musi ona byc dobra, nie jeakis prlowski zabytek :crossy: .Wartosci pradu trzeba dopasowaywac do grubosci elektrody a grubosci elektrod do spawanego przedmiotu.

Moze troche za duzo inf jak na jeden raz ale Ty i tak masz dobrze tyle osób chetnych do pomocy a ja sam biedny oczy sobie naswietlałem w garazu :D

 

Zycze powodzonka i owocnej pracy :buttrock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spawarkę mam nie z marketu ,jakościowo dobra. Firma o ile dobrze pamiętam to "NORVIDKA" ,czy cuś :crossy:

Ma ona przełącznik 220V/360V ja cały czas jadę na napięciu wyższym. Na tą chwilę nie wiem ile ma ona max amperażu ,ale to jeszcze sprawdzę. Przepraszam za głupie pytanie które właśnie zadam ,ale co to jest łuk elektryczny ?? Kojarzy mi się to tylko z maszyną elektrostatyczną i dupną iskrą między metalowymi

Rozumiem ze przelacznik masz ustawiony na 360V? A do jakiego napiecia masz podlaczona ta spawarke, do 220v czy 380V ? Bo jezeli masz podlaczone do 220V a ustawione na 380V to nigdy nie pospawaz. Moze tu tkwi problem klejenia elektrody.

Luk elektryczny jest to nic innego jak wyladowanie elektryczne, przeskok potencjalu w gazie czyli w wypadku spawania w powietrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ustaw go tak jak ma byc.

Jak dasz na maxa to powinna elektrode 4mm pociagnac. Tylko to raczej do grubszego zelastwa sie nadaje.

 

PS. Twoja Matka sie o Ciebie nie martwi bo moze nie wie jakie sa skutki uboczne tej zabawy ? Jak przyjdziesz do domu ze skora spieczona "na raka" wtedy sie zacznie martwic :banghead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja sie podłącze.

A jak należy spawać jak jest w miare spora szczelina między elementami?? jak należy trzymać elektrodę z dalsza czy blisko??? ja jak próbuje spawać to zazwyczaj szczelina się tylko przetapia i robi się większa dziura ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem dziś do niej (spawarki :)) . Przełącznik ustawiony na 400V (nie wiem skąd ta wartość). Acha ,na skali mam max 160 A dla elektrody 4mm.

400V czy 380V to chodzi o to samo napiecie tzw. sile (wedlug nowych norm napicia oznacze sie dawne 380V 400V a dawne 220V, 240V) Wazniejsza kwestia do jakiego gniazdka masz podlaczona spawarke. Jesli do gniazdka 240V musisz przelacznik ustawic na 240V, jesli do silyczyli 400V to na taka wartosc musisz ustawic przelacznik. Inaczej nie bedzie dobrze spawac.

 

To i ja sie podłącze.

A jak należy spawać jak jest w miare spora szczelina między elementami?? jak należy trzymać elektrodę z dalsza czy blisko??? ja jak próbuje spawać to zazwyczaj szczelina się tylko przetapia i robi się większa dziura ?

Sprobuj zmniejszyc prad spawania. Szczeline po prostu musisz zalac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.sciaga.pl/tekst/49309-50-spawan...ektroda_otulona

 

Tu masz odrobine wiedzy.

Tanie spawarki z marketu maja często uzwojenie transformatora wykonane z aluminium. Powoduje to szybki jej zgon po przegrzaniu. Niestety spawarka z uzwojeniem z miedzi musi swoje wazyć.

Napięcie biegu jałowego uzwojenia wtórnego spawarki dobrej klasy to ok 70-80V , w marketowych to 40-30V. Niskie napiecie jałowe znacznie utrudnia zajarzenie łuku i utrudnia spawanie. Podstawowa zasada spawania to odpowiednie połozenie spoiny i przetop materiału spawanego z elektroda. Spoinę kładzie sie nie ciągnąc elektrodę równolegle wzdłuż łączonych elementów , a ruchem podobnym do ściegu zygzakowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nauce spawania tanią elektrodówką pomaga skrócenie elektrod (przecięcie na pół i zdrapanie otuliny na końcu). Krótsza elektroda mniej drży w niewprawionej dłoni. Osobom twierdzącym że spawarką z marketu nic się nie da pospawać polecam link http://www.arbiter.pl/galeria/motorynka - pierwsza moja konstrukcja pospawana na drugi dzień po kupnie spawarki - trzyma się do tej pory (już 4 lata - i wydumka i spawarka :] ).

Spawanie może być naprawdę fajną zabawą.

 

Trzymam kciuki

Zbyszek

Edytowane przez barkas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...