Skocz do zawartości

azot w oponach - dlaczego


Przemas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Owszem pompuje sie azotem, nawet mój starszy niedawno pompował azotem, chodzi o to że :

jak przebijesz opone to azot wolniej schodzi od powietrza

taka opona teoretycznie niepowinna wybuchnąć,

azot ma inne właścowości fizyczne od powietrza przez co opona staje się troche cichsza,

jak pompujesz powietrze z kompresora to dostaje sie do środka para wodna,drobiny oleju i inne syf przez co felga rdzewieje w od środka, natomiast azot pompowany jest czyściutki wieć rdza w środku sie niepojawia

W motocyklach też można by napompować oponki azotem, a co do literatury to o żadnej niesłyszałem

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że chodzi o coś innego, mianowicie o wielkość molekuł i wynikającą stąd szybkość przenikania gazu przez powłokę opony. Azot schodzi zdecydowanie wolniej i nie wymaga częstego sprawdzania ciśnienia. Wiem też, że do pompowania balonów gazowych stosuje się obecnie tzw. gaz balonowy czyli mieszaninę helu z azotem, w celu spowolnienia uciekania gazu przez powłokę. Sam hel, jako gaz o małych molekułach, ulatniał się bardzo szybko.

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Chodzi o to, że azot jest obojętny dla gumy, którą wyściełane jest wnetrze opony bezdętkowej. A jest ona wrażliwa na starzenie wywołane obecnością tlenu. Dzięki temu wytrzymuje dłuższe przebiegi bez mikropęknięć objawiających się właśnie powolnym uchodzeniem powietrza.

Dlatego azot stosuje się tylko do nowych opon i to przy gwarancji, że felga jest cacy, bo gdyby tak nie było, to dopompowywanie zwykłą pompką zniwelowałoby ten efekt. Acha, no i do opon dętkowych też można sobie go darować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma trochę racji, ale sedno jest inne, najważniejsze, że ta mieszanina (bo sam azot to to nie jest) nie zwiększa tak objętości pod wpływem temperatury jak powietrze, a różnice przy powietrzu mogą dochodzić spokojnie do 1,5 atm.

 

Myślę, że zanim opona się zestarzeje zdąży się zużyć bieżnik, a poza tym i tak od strony zewnętrznej jest narażona na dużo gorsze warunki niż nawet brudne powietrze od wewnątrz.

 

A z tym wolniejszym uciekaniem "powietrza" w przypadku dziury w oponie, to już lekka przesada.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma trochę racji' date=' ale sedno jest inne, najważniejsze, że ta mieszanina (bo sam azot to to nie jest)

 

[b']Hmm, w tym sęk, że to jest chemicznie czysty azot[/b] :?

 

nie zwiększa tak objętości pod wpływem temperatury jak powietrze,

 

Ejże, jesteś tego pewien???

 

Myślę, że zanim opona się zestarzeje zdąży się zużyć bieżnik, a poza tym i tak od strony zewnętrznej jest narażona na dużo gorsze warunki niż nawet brudne powietrze od wewnątrz.

 

W tym sęk, że guma używana do wnętrza opon bezdętkowych jest dużo podatniejsza na utlenianie niż ta, z której zrobiony jest bieżnik. Ale niewątpliwie masz rację - pompowanie azotem jest swego rodzaju snobizmem.Szczególnie jeśli opona skazana jest na użytkowanie niedłuższe niż 2 lata.

 

A z tym wolniejszym uciekaniem "powietrza" w przypadku dziury w oponie, to już lekka przesada.

 

Bez cienia wątpliwości!

Pzdr

Lazyrider

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla dociekliwych : http://www.opony.com.pl/technologie/techno...ogie.asp?ID=320

 

i odpowiadam na pytania:

 

Lazyrider : Hmm, w tym sęk, że to jest chemicznie czysty azot :?

 

- w linku nikt nie pisze, że jest to czysty azot, tylko miesznina lotna, a to nie to samo,

 

Lazyrider : Ejże, jesteś tego pewien???

 

- w linku ".."osiągnięto... ...stabilizację ciśnienia w oponach, przy wahaniach temperatury mieszanki wewnątrz opony".." jestem pewien

 

gdyby ktoś znalazł więcej informacji w necie zapraszam

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...