Skocz do zawartości

MZ TS150 - problem ze skrzynią biegów


Gość Anonymous
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam problem ze skrzynią biegów w MZ TS 150:

ładnych praę miesięcy temu poprosiłem kolegę - mechanika o remont silnika.

Wymienił korbowód, założył nowe łożyska na wał, przeszlifował cylinder.

Niestety po złożeniu silnika okazało się, że skrzynia biegów nie działa: nie można włączyć luzu. Istnieją jakieś dziwne przełożenia w których skrzynia jest zblokowana. Nawet nie próbowałem zapalać silnika. Przed naprawą skrzynia działała bez zarzutu. Kolega twierdzi, że wszystko złożył poprawnie, ale jednak coś sknocił.

Będę bardzo wdzięczny za podesłanie schematu, rysunku skrzyni biegów do tego motocykla. Może wtedy uda nam się to złożyć. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zgłoś się najlepiej do Krzysztofa, moderatora tego forum, to spec od MZ. Tak na marginesie, to zastanów się nad zmianą nicka (może Krzysiek ???) bo wprowadziłeś mnie w niemałe osłupienie, że Ty to nie Krzysztof o którym mówię :) .

 

Pozdrawiam , Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzieeeeeeeeeeeee!!!!

Je przeciez mogę czegoś nie wiedzieć!!! :)

Ale do rzeczy:

 

Cześć.

Według mnie to facet który remontował tobie silnik po prostu wstawił ci knota. Wymiana korbowodu w MZ to nie top samo co w innych pojazdach gdzie przy pomocy klucza do śrub można wal rozebrać. Jeżeli remont silnika wykonał tak jak złożył skrzynie biegów to chyba nieźle umoczyłeś. Sprawdź co następuje:

Jeżeli masz tylko problemy z wybieraniem luzu to jeszcze nie jest powód do rozpaczy. Może to być kwestia sruby ze sprężynką. Ale jeśli jest tak jak piszesz że niektóre przełożenia blokują skrzynie to znaczy że facet złożył ją źle. Jeżeli w takim układzie odpalisz silnik i wrzucisz taki właśnie bieg to będziesz miął przed sobą perspektywę poważniejszego remontu. Nie może ci gość pierniczyć że złożył dobrze ! Dobrze złożony silnik działa. I to podstawowa różnica między nim a tym złożonym inaczej niż dobrze. Ja próbowałem eksperymentując na swojej ( i nie tylko) skrzyni biegów i wiem że można ją złożyć tak że wszystkie części są w środku a nie ruszysz.

Jest to wprawdzie dział porad technicznych a nie prawnych ale ja bym zrobił tak : Wziąłbym od gościa rachunek za wykonaną usługę. Jego zakichanym obowiązkiem jest takowy wystawić uwzględniając w nim rodzaj usługi oraz materiały wmontowane. Następnie udałbym się do właściwego dla Twojego rejonu Rzecznika Praw Konsumenta i zażądał wszczęcia postępowania przeciwko naprawiaczowi który spartolił robotę. RPK ma obowiązek tego typu sprawy załatwiać i to gratis a jeżeli jest przygotowywana sprawa sądowa to na koszt frajera.

Powodzenia.

 

PS>

Przed sezonem zapewne mogą powstać jakieś wątpliwości.

Zbieram zatem tematy do opisania i przemyślania.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! przepraszam za zamieszanie z nickiem - już zmieniłem :lol:

Krzysztof: porada prawna wydaje się być słuszna, jednak ten co spartolił jest moim kolegą - więc do czasu sprawę chcę załatwić inaczej.

Dalej poszukuje schematu skrzyni biegów. Jeżeli ktoś z was zna linki to proszę podesłać. Ja już szukałem- znalazłem książkę w jakiejś amerykańskiej księgarni za jedyne 50$. Wysłałem do nich maila z prośbą o skan skrzyni biegów. Jako odpowiedź odesłali mi schemat kopałki i napisali, że nie ma tam rysunku skrzyni :)

Jedyne pocieszenie, to że w USA ktoś jeździ MZ! Zainteresowanym mogę wysłać stronę tego amerykańskiego podręcznika jako ciekawostkę zoologiczną.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 17 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...