Skocz do zawartości

Czy olej Motul Cross Power 10W50 będzie dobry do Hondy XL 500s?


sparkson
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Czy mogę użyć oleju Motul Cross Power 10W50 Syntetyk w Hondzie XL500S z 1980? Producent tego nie przwidywał, zalecał min. 10W40, jednak z tego co wiem 10W50 lepiej zachowuje sie w latem przy wysokiej temperaturze silnika, a jest to silnik chłodzony powietrzem.

 

Jeśli nie, to co polecacie do takiego zabytku?

Screenshot 2023-05-25 at 10.46.03.png

Edytowane przez sparkson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosuję tej klasy olej do równie wiekowej konstrukcji jak twoja Honda. Leje od 2 lat syntetyk do BMW R80RT bez jakichkolwiek negatywnych skutków. Patrz tylko na to czy olej, który zaproponowałeś nadaje się do twojego rodzaju sprzęgła (zdaje się, że masz mokre smarowane tym samym olejem co silnik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent twierdzi że nadaje się do mokrych sprzęgieł, czyli jak u mnie. Pytanie tylko o klasę lepkości, czy mogę ją zmienić, w stosunku do tego co podaje producent (tabelka w pierwszym poście)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam pytanie, bo jestem mam wykształcenie tylko humanistyczne i nie rozumiem pewnych rzeczy. Jeżeli w danych latach konstruktorzy zaprojektowali silnik pod daną klasę jakości oleju np SG, która np nie występowała w olejach syntetycznych, nie wyższą, nie niższą, to dlaczego lepiej będzie stosować wyższą? Konstruktorzy nie wiedzieli co robią?  Kolejne pytanie, czy mamy 100% gwarancji, że filtr oleju liczony pod klasę np SF, będzie tak samo dobrze współpracował na oleju np SK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, m07m10 napisał:

Kolejne pytanie, czy mamy 100% gwarancji, że filtr oleju liczony pod klasę np SF, będzie tak samo dobrze współpracował na oleju np SK?

Sprawdź sobie do jakich modeli motocykli i z jakich lat jest stosowany najpopularniejszy filtr oleju o oznaczeniu HF303. On już siedział w sprzętach z okolic 1980 roku i jest montowany do dzisiaj do nowych sprzętów. Czyli na przestrzeni 40 lat jest używany ten sam filtr. A oleje się zmieniają. Jak widzisz, filtr nie ma tu nic do gadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem 20W50 bedzie w zimniejsze dni bedzie potrzebowal znacznie wiecej czasu do rozgrzania sie ja poszedl bym w 10 albo nawet w 5.

 

🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bydzie dobry 😛

W dniu 26.05.2023 o 22:26, Qadrat napisał:

Zależy jak oraz w jakich warunkach będziesz używał sprzętu. Jak upalanie po żwirowni w ciepłe dni to ja bym się pokusił o zalanie 20W50.

bo? w czym będzie lepszy niż 10w50?

 

Edytowane przez konrad1f

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a możesz odpowiedzieć na pytanie?

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, konrad1f napisał:

a możesz odpowiedzieć na pytanie?

Ale ja nie będę tu dyskutował na temat olejów. Masz wyżej na zdjęciu podaną tabelkę dopuszczalnych olejów do tego modelu motocykla i jest tam jak byk 20W50 przy eksploatacji motocykla w temperaturach powyżej -10 stopni aż do upalnych temperatur. Inżynierzy projektujący ten silnik taki olej dopuścili i tyle w tym temacie. Jak chcesz pytać dlaczego to nie pisz do mnie tylko do Honda Motor Co. Ltd. i im zadawaj filozoficzne pytania.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 80tym roku raczej jeszcze słabo mogło być z oliwami w specyfikacji 10W50 😉

pytam konkretnie o Twój wpis - dlaczego akurat 20W50 na żwirowni w ciepłe dni ma być taki super? (w domyśle lepszy niż np. 10w50)

większość 20W50 na rynku to minerały. 10W50 raczej w "minerale" prawie nie występuje.

Najpierw coś sugerujesz - potem piszesz, że nie chcesz dyskutować. Nie oczekuję od Ciebie dyskusji tylko argumentu na rzuconą tezę.

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie łyknijcie po szklance zimnej wody. Można też zastosować piwierzchniowo, na glowę 😜.

Pierwsza część oznaczenia oleju wskazuje to przy jakich minusowych temperaturach dany olej zachowa swoje właściwości. Druga liczba zaś do jakich granicznych temperatur bedzie działał bez prawdopodobieństwa zerwania filtru olejowego na gładzi. 10 cz5 W50 bedzie więc lepszy przy jeździe zimą, gdy temperatury są mocno na minusie. 20W50 swój zakres min.  temperatury zaczyna już powyżej zera. Ponieważ drugi wyróżnik jest dla wymienianych powyżej olei taki sam, więc oba bedą miały identyczne właściwości w czasie jazdy latem.

Filtry oleju mają wyłapywać zanieczyszczenia o określonej wielkości. Typ oleju nie ma tu znaczenia bo wielkość molekół jest w przybliżeniu taka sama dla różnych gatunków olejow. Rozmiar cząstek cieczy jest znacząco mniejszy niż możliwości wychwycenia filtra. Między innymi dla tego oleje czarnieją bo filtry nie wyłapują zawieszonych w nich drobin spalonych frakcji, które są mniejsze niż min. rozmiar filtrowanych przez dany filtr zanieczyszczeń. Jeśli więc właściciel Hondy bedzie jeździł nią po zamarźnietych terenach powinien lać olej z oznaczeniem co najmniej 10 a najlepiej 5 lub 0W50. Przy jeździe latem to bez różnicy.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...