Skocz do zawartości

Konsekwencje prawne - kat. AM (jazda manual.)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam prawo jazdy kategorii AM. Zdawałem egzaminy na skrzyni automatycznej. Słyszałem, że aby jeździć manualem musiałbym zdać egzamin jeszcze raz tylko na manualu. Czy jeśli teraz jechałbym motorowerem ze skrzynią manualną i zatrzymałaby mnie policja, to groziłyby mi jakieś konsekwencje? Jeśli tak, to jakie? Czy jednak nie zwracają uwagi na to i tego nie sprawdzają? Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz prawko na Auto z automatem to tylko możesz z automatem, nie masz uprawnień na jazdę Autem z manualną skrzynią biegów.

Motorowerem możesz śmigać do pojemności według przepisów bez względu czy ma 2 czy 3 biegi czu automat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli posiadasz tylko kategorię AM i w rubryce nr. 12 masz wpisany kod 78

78 - wyłącznie pojazdy bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla kategorii AM, A1, A2 i A);

to niestety nie możesz prowadzić pojazdu ze zwykłą skrzynią.

Dz.U.2022.2151 t.j.Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2023 r. do: 13 marca 2023 r.
Art. 94. [Prowadzenie pojazdu bez uprawnienia]
§ 1.
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, nazirro napisał:

Jeżeli posiadasz tylko kategorię AM i w rubryce nr. 12 masz wpisany kod 78

78 - wyłącznie pojazdy bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla kategorii AM, A1, A2 i A);

to niestety nie możesz prowadzić pojazdu ze zwykłą skrzynią.

Dz.U.2022.2151 t.j.Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2023 r. do: 13 marca 2023 r.
Art. 94. [Prowadzenie pojazdu bez uprawnienia]
§ 1.
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

A kto powiedzial, ze on niema urawnien? Przeciez ma kategorie AM ! Jezeli chcesz juz cytowac prawo, to rob to prawidlowo.

 

21 godzin temu, TKPTPM5 napisał:

Witam. Posiadam prawo jazdy kategorii AM. Zdawałem egzaminy na skrzyni automatycznej. Słyszałem, że aby jeździć manualem musiałbym zdać egzamin jeszcze raz tylko na manualu. Czy jeśli teraz jechałbym motorowerem ze skrzynią manualną i zatrzymałaby mnie policja, to groziłyby mi jakieś konsekwencje? Jeśli tak, to jakie? Czy jednak nie zwracają uwagi na to i tego nie sprawdzają? Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam

O ile w przypadku kategori kategori " B " prowadzenie pojazdu w manualu jest niedozwolone, tak w przypadku kategori AM czegos takiego niema. Mozesz jezdzic wiec kategoria AM obojetnie jaka skrzynia biegiow i obojetnie jekim pojazdem tej kategori. 

 

Zrob fote drugiej strony PJ oblookamy co z tym kodem  🤣

 

😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2023 o 13:03, nazirro napisał:

Jeżeli posiadasz tylko kategorię AM i w rubryce nr. 12 masz wpisany kod 78

78 - wyłącznie pojazdy bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla kategorii AM, A1, A2 i A);

to niestety nie możesz prowadzić pojazdu ze zwykłą skrzynią.

Dz.U.2022.2151 t.j.Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2023 r. do: 13 marca 2023 r.
Art. 94. [Prowadzenie pojazdu bez uprawnienia]
§ 1.
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

Jak to się ma do microcar’ów? Czy jeśli mam tam wpisane 78 to czy mogę jeździć microcarem czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, TKPTPM5 napisał:

Jak to się ma do microcar’ów? Czy jeśli mam tam wpisane 78 to czy mogę jeździć microcarem czy nie?

Zdefiniuj pojecie microcar'a i wstaw dane techniczne !

 

🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ks-rider napisał:

Zdefiniuj pojecie microcar'a i wstaw dane techniczne !

 

🙂

 Są wyposażone w silniki elektryczne lub spalinowe o ograniczonej mocy i pojemności ok. 500 cm³. Rozwijają kilka koni mechanicznych mocy, a masa własna całej konstrukcji pojazdu nie może przekraczać 550 kg. Moc przekazywana jest na koła zwykle przy pomocy automatycznej skrzyni biegów. Nie mogą również przekraczać prędkości maksymalnej 45 km/h. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze dzwoni ale w dalszym ciagu nie wiesz w jakiej parafi

Zadaj sobie troche trudu i sprawdz w ustawie, bo przeciez powinienes wiedziec czym mozesz jezdzic.

500 ccm tyczy sie diesel'a

Jezeli naprawde oczekujesz pomocy, to zrob fote tylnej strony prawa jazdy i wklej, oblookam i konkretnie Ci napisze.

U mnie na wsi, nie ma jakiejkolwiek roznicy miedzy automatem a manualem przy kat. AM

 

🙂

1 minutę temu, IZO napisał:

Na czterokołowe lekkie do 500cc trzeba miec kategorie B1

500 ccm jest rowniez dozwolone w kat AM ale moc nie mpze przekraczyc 4 kW 🤣 a silnik to diesel 🤣

Moze sie okazac, ze silnik caly czas pracuje na wolnych obrotach albo gora 1000 - 1200 obrotow !  🤣

 

😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd Ty info o Dieslu wziąłeś ........ 

 

Kategoria AM uprawnia do kierowania:

 motorowerem (pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego do 4kW, prędkość maks. 45 km/h) – czterokołowcem lekkim (masa własna do 350kg, prędkość maks. 45 km/h).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, KLAUDIUSZ napisał:

Nie wiem skąd Ty info o Dieslu wziąłeś ........ 

 

Kategoria AM uprawnia do kierowania:

 motorowerem (pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego do 4kW, prędkość maks. 45 km/h) – czterokołowcem lekkim (masa własna do 350kg, prędkość maks. 45 km/h).

Klod, a ta kategoria AM, to do prowadzenia jakich pojazdow uprawnia ?  

Skad wzialem ? No coz, odpalilem googel'a !  🤣

 

🙂

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, KLAUDIUSZ napisał:

Przepisy czytaj a nie google emoji1787.png

No wlasnie !  Moze zacznij od siebie ?  🤣

Wiec ponownie, do prowadzenia jakich pojazdow uprawnia kategoria AM ( ktora posiadasz !  🤣 )

 

🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...