Skocz do zawartości

Pytanie teoretyczne - wymóg (i jego brak) posiadania dowodu rejestracyjnego.


Buber
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema.

Pytanie mam do forumowych speców - sytuacja która mi się zdarzyła - używałem samochodu znajomych, upierali się żebym koniecznie woził ze sobą dowód rejestracyjny. Choć ten wymóg został zniesiony bodajże w 2020.

I teraz pytanie - teoretyczne - a co gdybym jechał kradzionym samochodem i policja by mnie zatrzymała? Czy nie jest tak że dopóki nie będzie zgłoszonej sprawy, to policja nie ma możliwości sprawdzenia/potwierdzenia na jakiej zasadzie używam takiego samochodu? Bo zawsze możemy powiedzieć że pożyczyliśmy od znajomych.. ?

Jak ktoś coś wie, albo miał doświadczenia to napiszcie.


Dzięki.

 

Dezinformacja i fake newsy opierają się na tendencyjności w naszym myśleniu. Nie lubimy otrzymywać informacji, które są sprzeczne z tym, jak postrzegamy świat. Wolimy wiadomości, które potwierdzają nasze przekonania. Problem w tym, że wobec takich przekazów jesteśmy mniej krytyczni, więc jeśli dezinformacja będzie zgodna z tym, w co i tak już wierzymy, łatwiej będzie się nam na nią nabrać. Pamiętajmy, dezinformacja ma na celu radykalizację naszego światopoglądu, a nie jego zmianę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W autach służbowych, którymi jeżdżę to w żadnym nie ma dowodów rejestracyjnych ani polis OC. A z racji wykonywanej pracy kontrolę mam często. Służba celno skarbowa (bo oni mnie głównie kontrolują) tylko pyta czy jest dowód bo niby by im to przyspieszyło kontrolę. Jak mówię, że nie to nic nie szkodzi, wszystko sprawdzimy w bazie. Dopóki auto nie widnieje jako kradzione to problemów nie będzie.

Prawa jazdy i dowodu osobistego też nie trzeba mieć przy sobie, wystarczy mieć w telefonie aplikację mObywatel i to jest w pełni zatwierdzony przez służby sposób na weryfikację osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to jest wszystko jasne.

Ale co się dzieje w przypadku gdy ktoś juma auto (bo wyjął sprytnie kluczyki w supermarkecie na przykład) i jedzie nim. To nie da się sprawdzić/zweryfikować czy ten samochód jest kradziony czy użyczony świadomie, dopóki poszkodowany nie zgłosi kradzieży? Dobrze myślę?

Dezinformacja i fake newsy opierają się na tendencyjności w naszym myśleniu. Nie lubimy otrzymywać informacji, które są sprzeczne z tym, jak postrzegamy świat. Wolimy wiadomości, które potwierdzają nasze przekonania. Problem w tym, że wobec takich przekazów jesteśmy mniej krytyczni, więc jeśli dezinformacja będzie zgodna z tym, w co i tak już wierzymy, łatwiej będzie się nam na nią nabrać. Pamiętajmy, dezinformacja ma na celu radykalizację naszego światopoglądu, a nie jego zmianę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wtedy dopóki nie ma zgłoszenia o kradzieży to pojazd w systemie nie świeci się na czerwono i można jechać dalej. W sumie to się za dużo nie różni od czasów gdy wożenie dowodu i polisy było obowiązkowe (bo było głupotą bo system CEPiK istnieje od około 1997 roku). Kiedyś po prostu za brak każdego dokumentu było 50 zł więc jak nie miałeś przy sobie dowodu i OC to stówka mandatu i jedziesz dalej. Nie wiem jak było przed wprowadzeniem CEPiK bo to było 25 lat temu więc jestem za młody żeby wiedzieć takie rzeczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czyli tak jak myślałem. 🙂

 

Dezinformacja i fake newsy opierają się na tendencyjności w naszym myśleniu. Nie lubimy otrzymywać informacji, które są sprzeczne z tym, jak postrzegamy świat. Wolimy wiadomości, które potwierdzają nasze przekonania. Problem w tym, że wobec takich przekazów jesteśmy mniej krytyczni, więc jeśli dezinformacja będzie zgodna z tym, w co i tak już wierzymy, łatwiej będzie się nam na nią nabrać. Pamiętajmy, dezinformacja ma na celu radykalizację naszego światopoglądu, a nie jego zmianę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowych radiowozach klepią tylko nr tablic i wszystko o pojeździe wiedzą, po podaniu PESELU - również wszystko o kierowcy. Ale ... warto się upewnić co do poprawności danych tak pojazdu jak i naszych w tych systemach bo to jednak ludzie klepią i babole się zdarzają. Kolega całkiem niedawno miał przypadek iż Vectra którą miesiąc wcześniej sam sprowadził i rejestrował - osiołek pod LPG na codzienne dojazdy do roboty - nie widniała w systemach. Szczęście że 3km od domu, dryndnął i żona dowiozła DR i OC bo pusty rekord. Wysłał jakieś pismo do WK i gdzieś po 3 tygodniach dopiero pojawiło się auto w rejestrach.

W starszych radiowozach niestety muszą pytać przez papugę i to po prostu trwa także dla własnej wygody warto jednak te papiery mieć przy sobie w razie kontroli bo często jest to kilkadziesiąt sekund - spojrzenie na daty czy ważne, spisanie w notes i szerokiej drogi a tak stoimy zanim cała machineria ruszy.

Te najnowsze podobno już tak uzbrojone jak pojazdy ITD: kamery czytające i weryfikujące pojazdy w biegu także bez zatrzymywania pojazdu pokaże im że pojazd ma np nieważne BT czy OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Świadomie odkopuję temat! Bez łopat proszę. ; )

Gdy miałem ostatnio kontrolę (październik 2023), to poprosili tylko o dowód osobisty.

O tym, że od dawna nie sprawdzają dokumentów od pojazdów to wiedziałem, ale że już nawet o prawo jazdy nie pytają, to się zdziwiłem.

Wszystko w systemach jest teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świadomie odkopuję temat! Bez łopat proszę. ; )
Gdy miałem ostatnio kontrolę (październik 2023), to poprosili tylko o dowód osobisty.
O tym, że od dawna nie sprawdzają dokumentów od pojazdów to wiedziałem, ale że już nawet o prawo jazdy nie pytają, to się zdziwiłem.
Wszystko w systemach jest teraz.

Mnie prosili tez o dowod ale nie mialem, podalem Pesel i wszystko w kompie sprawdzili.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Damian85 napisał:

Świadomie odkopuję temat! Bez łopat proszę. ; )

Gdy miałem ostatnio kontrolę (październik 2023), to poprosili tylko o dowód osobisty.

O tym, że od dawna nie sprawdzają dokumentów od pojazdów to wiedziałem, ale że już nawet o prawo jazdy nie pytają, to się zdziwiłem.

Wszystko w systemach jest teraz.

Damian, tak jest już od trzech lat:https://mubi.pl/poradniki/dokumenty-podczas-kontroli-drogowej/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócicie grzecznie do plastikowych blankietów... jeszcze troszkę... sami będziecie prosić o ich wydanie płacąc za to gruby chajs. Z rok może jeszcze i się rozpęta: najpierw akcja z kradzieżami tożsamości (ze smarka można równie łatwo wyciągnąć dane co z każdego innego urządzenia typu komp). Następnie w ramach akcji "państwo zapobiega" każą Wam co kwartał zmieniać loginy i hasła dostępowe do aplikacji typu mObywatel (co sprawi że co drugi będzie nosił w portfelu karteczkę na napisem LOGIN i HASŁO <rotfl> ), itp abyście na końcu sami mieli taki mętlik w głowie że z tego bigosu nie zalogujecie się nawet na własne konto bankowe aby potwierdzić nim loginy do aplikacji witryn .gov.pl

Jesteśmy tylko ludźmi... z dnia na dzień coraz starszymi.

 

Edytowane przez Piasek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócicie grzecznie do plastikowych blankietów... jeszcze troszkę... sami będziecie prosić o ich wydanie płacąc za to gruby chajs. Z rok może jeszcze i się rozpęta: najpierw akcja z kradzieżami tożsamości (ze smarka można równie łatwo wyciągnąć dane co z każdego innego urządzenia typu komp). Następnie w ramach akcji "państwo zapobiega" każą Wam co kwartał zmieniać loginy i hasła dostępowe do aplikacji typu mObywatel (co sprawi że co drugi będzie nosił w portfelu karteczkę na napisem LOGIN i HASŁO ), itp abyście na końcu sami mieli taki mętlik w głowie że z tego bigosu nie zalogujecie się nawet na własne konto bankowe aby potwierdzić nim loginy do aplikacji witryn .gov.pl
 

Ograniczeni noszą karteczki inni mają hasła w głowie. Z osób które zajmują się bezpieczeństwem danych w sieci na komórkach wiem ze Iphone ma najlepsze zabezpieczenia to związane jest z jakimiś tam schamatami wymiany danych itd a Mobywatel to bardzo bezpieczna aplikacja.

P.S. Wiem to od jakiegoś czasu ale mogłem dopiero teraz wam to powiedzieć


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piasek80 napisał:

Wrócicie grzecznie do plastikowych blankietów... jeszcze troszkę... sami będziecie prosić o ich wydanie płacąc za to gruby chajs. Z rok może jeszcze i się rozpęta: najpierw akcja z kradzieżami tożsamości (ze smarka można równie łatwo wyciągnąć dane co z każdego innego urządzenia typu komp). Następnie w ramach akcji "państwo zapobiega" każą Wam co kwartał zmieniać loginy i hasła dostępowe do aplikacji typu mObywatel (co sprawi że co drugi będzie nosił w portfelu karteczkę na napisem LOGIN i HASŁO <rotfl> ), itp abyście na końcu sami mieli taki mętlik w głowie że z tego bigosu nie zalogujecie się nawet na własne konto bankowe aby potwierdzić nim loginy do aplikacji witryn .gov.pl

Jesteśmy tylko ludźmi... z dnia na dzień coraz starszymi.

 

Tutaj pełna zgoda.  Pamiętam, jak na poczatku 2000 roku w stanach, chyba jako w pierwszym kraju na świecie, była wprowadzana automatyczna płatność na autostradach. Płacąc modułem, było o połowę taniej i nie trzeba było stać w korku a te się zdarzały przy zjezdzie do miast i w okolicach lotnisk. Ludzie rzucili się na moduły, były za darmo. Po roku, najbardziej cieszył się rząd, adwokaci i firmy które miały kolejne narzędzie kontroli pracownika. Tutaj też jest obawa o to, że nie haker a rząd wykorzysta  informacje tam zawarte. Przykład mieliśmy już, kiedy Niedzielski ujawnił dane lekarza na którym chcieli się zemścić.

4 minuty temu, KLAUDIUSZ napisał:

 Z osób które zajmują się bezpieczeństwem danych w sieci na komórkach wiem ze Iphone ma najlepsze zabezpieczenia to związane jest z jakimiś tam schamatami wymiany danych itd a Mobywatel to bardzo bezpieczna aplikacja.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Pocieszaj się pocieszaj. Pegasus hakował właśnie srajfony bo to jest stworzony🤣 Nie ma telefonu, którego ne da się zhakować a tym bardziej podsłuchać. Wszystko kwestą czasu. Najlepsze dziś telefony, które naprawdę trudno jest podsłuchać bez ingerencji operatora to są stare telefony. No ale siostra pewnie o tym nie powiedziała to skąd masz o tym wiedzieć🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pocieszaj się pocieszaj. Pegasus hakował właśnie srajfony bo to jest stworzony Nie ma telefonu, którego ne da się zhakować a tym bardziej podsłuchać. Wszystko kwestą czasu. Najlepsze dziś telefony, które naprawdę trudno jest podsłuchać bez ingerencji operatora to są stare telefony. No ale siostra pewnie o tym nie powiedziała to skąd masz o tym wiedzieć

No niestety jestes w błędzie, stare można spokojnie zdalnie uruchomić ale tylko tyle mogę powiedzieć, wiem od jakiegoś czasu ale nie mogę wszystkoego powiedzieć


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...