Jump to content

O ile % wg Was wzrosły koszty życia w PL w ostatnich latach?

Olsen
 Share

Recommended Posts

Jak w temacie. O ile procent Waszym zdaniem wzrosły koszty życia w Polsce w ciągu ostatnich, powiedzmy, 10 lat? Ja wiem, że wiele zależy od indywidualnych priorytetów i preferencji, stylu życia itd., ale jakby tak postarać się uśrednić. Czy np. będzie to 30%, czy mniej albo więcej? Pytam m.in. dlatego, że być może w najbliższym czasie będę musiał, że się tak wyrażę, określić się finansowo, a jedne z ostatnich poważnych negocjacji tego typu na rodzimym rynku prowadziłem niemal równo 10 lat temu.

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

wszystko zależy jakie kto ma priorytety , ale bozo chyba ma rację , ile kosztowało paliwo 10 lat temu ? coś koło 4 zł ?

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

michoa-100% stylistów bez szyku

http://miszczua.cba.pl

32 minuty temu, michoa napisał:

ile kosztowało paliwo 10 lat temu ? coś koło 4 zł ?

No akurat w 2012r ceny paliw były bardzo wysokie bo na poziomie 5,50 zł - 6 zł.

Koszty życia wzrosły bardzo. Kto wziął kredyt, który jeszcze ze 2 lata temu pochłaniał połowę jego dochodu w rodzinnym budżecie to teraz po podwyżce stóp jest w ciemnej dupie. Ceny żywności wzrosły wręcz kosmicznie, jeszcze 10 lat temu zwykłą dobrą bułkę z piekarni kupowało się za 40gr, na dzień dzisiejszy cena potrafi przekroczyć złotówkę. Paliwa opałowe, energia - wzrost ogromny, tona pelletu w 2012 ok. 800 zł, dzisiaj 1400 - 1500 zł. 
Jakieś 10 lat temu z żoną mieliśmy razem jakieś 8000 zł dochodu na miesiąc i wtedy naprawdę nie patrzyliśmy na ceny w sklepach tylko braliśmy co chcemy, wypad do dobrej restauracji kilka razy w miesiącu też nie był niczym odczuwalnym. Teraz mamy razem jakoś 12 000 zł i stwierdzam, że 10 lat temu "stać nas było na więcej".

Na przestrzeni 7 lat na swoim przypadku zauważyłem wzrost kosztów żywności o 100%. Prowadziłem dość dokładne zapiski.

Także dużo.

Edited by fincher

Łoś50>Dragstar125>CBR125>FZS600>FZ6>CBR600>SV650>FZS1000>Versys650>G310r/gs>F850GS>K1600Gt>RnineT Scrambler>R1250GS

6 godzin temu, qba napisał:

akurat 10 lat temu kosztowało nawet 6 pln 🙂

czyli raptem 25 gr droższe przy wyższych zarobkach 😄 

ale fakt 10 lat temu kupowałem się za grosze opał i jeździło dieslami na opale , sporo ludzi miało służbowe auta w benzynie więc zawsze się paliwo załatwiło 😄

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

20 minut temu, michoa napisał:

Ale fakt 10 lat temu kupowałem się za grosze opał

No za te "grosze" to nie 10 lat temu, w 2012r były ostre podwyżki i za opał się płaciło na poziomie 4 - 4,30 zł. Niby jakieś 1,5 zł mniej niż za diesla ale to i tak nie taka różnica jak wcześniej. W okolicach 2007r płaciłem po 2 zł za opał a moje początki kupowania opału do starej 190-tki sięgają 2002 roku i wtedy płaciłem około złotówki za litr 😉

W dniu 17.04.2022 o 10:06, Qadrat napisał:

Paliwa opałowe, energia - wzrost ogromny, tona pelletu w 2012 ok. 800 zł, dzisiaj 1400 - 1500 zł. 

W ostatnim roku był chyba najwiekszy skok cen.

Mysle, że w ostatnich 2-3 latach ceny poszły bardziej w gorę, niż przez wcześniejsze 7-8 lat.

37 minut temu, jonaszko napisał:

Drogo to dopiero będzie jak dojdzie putinflacja.

Jeszcze jak banki dowalą swoje planowane skoki stóp procentowych - ilu ludzi tym utopią.

26 minutes ago, Damian85 said:

Jeszcze jak banki dowalą swoje planowane skoki stóp procentowych - ilu ludzi tym utopią.

to nie banki trzymały niskie stopy i publicznie twierdziły, że nic się nie dzieje, kiedy inflacja się rozkręcała, dawno wypadłszy poza określony cel. banki nie mają tu wiele do gadania, a już z pewnością nie jest ich zadaniem chronienie kredytobiorców przed skrajnie bezmyślną polityką populistycznego rządu

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]

mnie ciekawi czy węgiel w lato ciut spadnie , obecnie znalazłem orzech w workach za 1200 zł tona i to jest bardzo dobra cena , nie mniej rok temu był po 890 😞 

1 godzinę temu, michoa napisał:

obecnie znalazłem orzech w workach za 1200 zł tona

teraz takie ceny to chyba tylko w internecie 😉 albo na śląsku jak sam sobie przywieziesz 😉

W wlkp startują od 1800 🙂

Edited by kiler