Jump to content
Adriano95

Czy warto zacząć od 125cm3 przed kursem na kat. A?

Recommended Posts

Cześć wszystkim forumowiczom 😉

Postanowiłem spełnić swoje marzenie z dzieciństwa - zdać egzamin na kat. A i kupić motocykl.
Wcześniej od zrealizowania marzenia skutecznie powstrzymywała mnie mama (ahh te mamy).

Teraz jestem na swoim, oleju mam dość w głowie i chciałbym to marzenie zrealizować.
Tutaj się zastanawiam, czy warto przed rozpoczęciem kursu i zakupem pierwszego prawdziwego motocyklu, kupić sobie jakiś motor z pojemnością 125cm3 i sprawdzić czym to się je?
W sumie mam budżet aktualnie jakieś 7-8 tysięcy, powinno na coś wystarczyć. Na kurs chciałbym pójść w tym lub w przyszłym roku.

W przeszłości nigdy nie jechałem motocyklem. 
Będę wdzięczny za komentarze.

Edited by Adriano95

Warto, nabierzesz doświadczenia, ogłady na ulicy i sprawdzisz, czy się Tobie ta zabawa podoba.

olej w głowie? albo powinieneś iść do lekarza, albo umyć uszy...  🤪

dalej pytanie nieco poważniejsze: wydaje Ci się, że na 125ccm wolno jeździć bez żadnych uprawnień?

"technicznie" odpowiedź jest prosta: owszem, warto - pod warunkiem, że nie kupisz skutera z automatem, na którym nie nauczysz się techniki jazdy motocyklem. wada takiego rozwiązania: nie masz pomocy przy nauce jazdy (przy założeniu, że jednak posiadasz uprawnienia do prowadzenia takiego motocykla); biorąc pod uwagę jakość większości szkół jazdy w Polsce nie będzie to niestety robiło większej różnicy. zaletą może być ostudzenie zapału na zapier..nie naprawdę szybkimi i mocnymi maszynami, które jest przyczyną większości wypadków początkujących motocyklistów bez odpowiednich umiejętności

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]

Posiadając prawo jazdy kat. B od 8 lat mogę prowadzić motocykl do pojemności 125cm3 🙂 Zaczerpnąłem już trochę wiedzy i wiem mniej więcej czego bym szukał - Honda nsr 125, Yamaha R125, suzuki gsx-r 125.
Takie moje typy, nie wiem czy do końca dobre.

50 minut temu, jeszua napisał:

dalej pytanie nieco poważniejsze: wydaje Ci się, że na 125ccm wolno jeździć bez żadnych uprawnień?

"technicznie" odpowiedź jest prosta: owszem, warto - pod warunkiem, że nie kupisz skutera z automatem, na którym nie nauczysz się techniki jazdy motocyklem.

przecież gościu pisze, że jest na swoim i że na kurs chce iść w przyszłym roku tak więc ma jakieś 23lata. także istnieje duże prawdopodobieństwo, że posiada prawko kat. B (większe niż nie posiada 😛 )

kupno skutera to łatwiejsze rozwiązanie totalny na początek

a teraz odnosząc się do pytania założyciela tematu - zanim kupisz swój motocykl spróbuj udać się do jakieś szkółki i sprawdź czy to w ogóle jest dla Ciebie. parę godzin na pewno nie zaszkodzi. poza tym przetestujesz podejście szkoły do nauki jazdy na moto i będziesz wiedział czy tam wracać na kurs za rok. nie radziłbym rozpoczynać od motocykla znajomego/kumpla 😄 bo możesz stracić znajomego/kumpla 😛

Jeśli wiesz jak się jeździ motocyklem bo wcześniej kiedyś tam ujeżdżałeś motorynki, ogary czy simsony to ja bym odpuścił 125. Szkoda marnować i tak już dość skromny budżet. Idź na kurs, zrób A i zacznij od czegoś normalnego co ma max 80 KM. Taka moc spokojnie starczy na 2 czy 3 sezony. A jak Twoim priorytetem nie jest zapitalanie po 200 km/h to motocykl z taką mocą zostanie z Tobą na długo, dopóki się nie znudzi.

Ja po 25 latach na motocyklach i ujeżdżaniu sprzętów co miały po 160 KM skończyłem tak, że od 3 lat śmigam sobie odrestaurowaną 60 konną NTV i stwierdziłem, że więcej mi nie trzeba 🙂

Iiiitam, szkółki, srółki, popierdółki...po co dorabiać ideologię do banalnych tematów. Ma uprawnienia, kasiorę i chęci, kupuje moto, zaczyna jazdę i po miesiącu wie, czy ma predyspozycję do jazdy i czy go to bawi. Jak jest frajda, robi prawko i ewoluuje kupując erłana albo haykę, a jak nie, sprzedaje strucla bez większej pewnie straty i zapomina o temacie. Tak najbezpieczniej i najsensowniej.

Ja jeżdżę sporo lat, i poniżej litra w czterech garnkach nie zejdę, bo nie. Wolałbym już wcale nie jezdzić I nie chodzi tu o prędkość, tylko frajdę z jebnięcia po manecie i o moment obrotowy. Może leniwy jestem i w biegach już się mieszać nie chce. A może na starość trochę adrenaliny potrzebuję.

Hal, Halo! pisze przecież, że nie siedział nawet na moto. nigdy!

1 minutę temu, konrad1f napisał:

Hal, Halo! pisze przecież, że nie siedział nawet na moto. nigdy!

No to co? To usiądzie. A jak się wyjebie, to się zastanowi, dlaczego, i drugi raz się nie wyjebie z tego samego powodu, bo dorosly jest i myśli rozsądnie, skoro chce 125 na początek, a nie gixa w litrze. Nie dramatyzujmy i nie róbmy scen.

1 minutę temu, grizzli napisał:

Iiiitam, szkółki, srółki, popierdółki...po co dorabiać ideologię do banalnych tematów. Ma uprawnienia, kasiorę i chęci, kupuje moto, zaczyna jazdę i po miesiącu wie, czy ma predyspozycję do jazdy i czy go to bawi. Jak jest frajda, robi prawko i ewoluuje kupując erłana albo haykę, a jak nie, sprzedaje strucla bez większej pewnie straty i zapomina o temacie. Tak najbezpieczniej i najsensowniej.

Ja jeżdżę sporo lat, i poniżej litra w czterech garnkach nie zejdę, bo nie. Wolałbym już wcale nie jezdzić I nie chodzi tu o prędkość, tylko frajdę z jebnięcia po manecie i o moment obrotowy. Może leniwy jestem i w biegach już się mieszać nie chce. A może na starość trochę adrenaliny potrzebuję.

100zł na pierwszą godzinę (czy tam 400stówki na jakieś 5-6h) na moto wydaje się być dużo mniejszym wydatkiem niż kupić motocykl w sklepie, przy próbie ruszenia zaj**ać w jakieś drogie auto, stracić uzbierane przez kilka lat zniżki na oc, stracić ze 2kzł na naprawę motocykla i kolejne 2kzł utrata wartości przy sprzedaży bo jednak może mama miała rację.

Konrad, ku*wa, nie histeryzuj...Jesteś gorszy niż jego Mama.

Nie bądz miękiszonem w rurkach i żelem pod kaskiem.

to nie jest histeria - to jest myślenie, przewidywanie, doświadczenie 😉 nie jedno na placu już widziałem

chodzę w bdu a na łysej glacy ciężko żel poprawnie nałożyć 😛

Edited by konrad1f

22 minuty temu, konrad1f napisał:

chodzę w bdu

A co to bdu? Bo chyba nie kiecka.

Dobra, żart taki 🙂

Niewysokich lotów.

Człowiek sobie przypomina jak zaczynał. 10 chłopaków po 18-20 lat. Najmniejsza 600 tka. Reszta litry. Każdy bez prawka 🙂 jak ktoś najpierw zrobił uprawnienia a potem kupił moto to jakiś dziwny był. 

Od wojny, głodu, TVN-u i Platformy, zachowaj nas Panie!

Mnie najpierw spuścili powietrze z opon, potem dostałem w łeb od milicjanta, a na końcu wpierdol od mojego starego. No, ale to była zapyziała dzielnica na obrzeżach Poznania i w większości wszyscy się znali.