Skocz do zawartości

Nagły brak sprzęgła CBR 900 SC33


Lukasz12211
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam do Was takie nietypowe pytanie odnośnie sprzęgła w CBR 900 sc33. Podczas skręcania zabrakło nagle sprzęgła. Myślałem, że strzeliła linka ale jest w całości. Próbowałem ręcznie poruszać wodzikiem od sprzęgła ale jest luźny, nic z koszem sie w ogóle nie dzieje jak nim ruszam. Odkręciłem dzisiaj pokrywę od sprzęgła, bo wyczytałem, że często ten wodzik się urywa i nie steruje sprzęgłem, jednak ku mojemu zdziwieniu wodzik był w całości. Na razie nie miałem czasu odkręcić kosza, żeby cos więcej zobaczyć. Ktoś ma jakiś pomysł co mogło paść i gdzie szukać problemu?

Yamaha R6 - aktualny stan przeróbek mojego motocykla - ZAPRASZAM!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem - luźna klamka i nic się nie dzieje, nawet gdy ręcznie ruszam wodzikiem na deklu od strony sprzęgła. Po zdjęciu pokrywy jest widoczny w środku wodzik(nie wiem jak to fachowo nazwać) który jest luźny, ruszam nim palcami a z koszem nic się nie dzieje. Próbowałem wbić jedynkę na wyłączonym Moto,lekko pchałem Moto przód i tył i ruszałem tym wodzikiem ale nic się nie działo, jakby w ogóle sprzęgła nie było.

Yamaha R6 - aktualny stan przeróbek mojego motocykla - ZAPRASZAM!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, żadnego biegu nie wrzucę, bo Moto od razu zgaśnie albo stanie na koło jak wrzucę bieg na pracującym silniku. Jeśli zostawię np Moto na 1 biegu jak jest wyłączony to po wciśnięciu klamki sprzęgła dalej nie mogę przestawić Moto. 

Yamaha R6 - aktualny stan przeróbek mojego motocykla - ZAPRASZAM!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc to nie jest brak sprzęgła, tylko brak wysprzęglania.

Najlepiej gdybyś wkleił fotki tego "wodzika" na środku sprzęgła oraz pokrywy sprzęgła od wewnętrznej strony, z widocznym tym elementem ciągnącym za "wodzik".

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skok tego elementu, który wchodzi do kosza to dosłownie 2 cm. Ruszam nim ale nic się kompletnie z koszem nie dzieje, czy jest wciśnięty czy pociągnięty, kosz ani żaden element w nim się nie rusza ani nie zmieni położenia. Aby go całkiem wyciągnąć, to muszę odkręcić pokrywę kosza i wyjąć wszystkie elementy po kolei. Na razie tego nie miałem kiedy zrobic, bo moto stoi gdzie indziej po prostu. Śrubki z kosza zdążyłem już poluzować, oryginalnie wszystko było skręcone i wyglądało OK.

Edytowane przez Lukasz12211
Dopisanie
Yamaha R6 - aktualny stan przeróbek mojego motocykla - ZAPRASZAM!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Lukasz12211 napisał:

Aby go całkiem wyciągnąć, to muszę odkręcić pokrywę kosza i wyjąć wszystkie elementy po kolei. Na razie tego nie miałem kiedy zrobic, bo moto stoi gdzie indziej po prostu. Śrubki z kosza zdążyłem już poluzować, oryginalnie wszystko było skręcone i wyglądało OK.

Hej, w moim CBR to się ukręciło rok temu, te same objawy, tj. luźna klamka, latający luźno wodzik.

Na pierwszy rzut oka wyglądało wszystko ok, ale jak wyjąłem wodzik i odwróciłem pokrywę do góry nogami, to wypadł z niej dodatkowy metal...

W wodziku urywa się końcówka, która jest zwężona i wyrzeźbiona tak, aby złapać i ciągnąć ten "grzybek", który wystaje z kosza (widać na Twoim zdjęciu). Tam nie powinno być żadnego luzu.

Także Łukaszu, wyjmij ten wodzik w całości i zobacz, czy wygląda tak:

529a31544287b6ca1d2c6ece5179

Jak będziesz miał "dzidę", to cza wymienić.

Po zdjęciu pokrywy to powinno swobodnie wyjść

Edytowane przez Damian85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten element, który przedstawiłeś na zdjęciach to był pierwszy element, który sprawdziłem po zdjęciu obudowy. Jest w całości i ten element działa prawidłowo. Probówałem ręcznie pociągnąć element, który zaznaczyłem na zdjęciu poniżej, jednak nic się nie dzieje. Mam moto na 1 biegu i wciskam ten "wodzik" zaznaczony na zdjęciu i nie mogę do przodu ruszyć. Wysuwam go na maxa w stronę obudowy, moto dalej stoi, dalej nie mogę nim na biegu ruszyć, więc tak jak kolega wyżej napisał, nie ma wysprzęglania. 

WJHgAjF.jpg.782d10e23ccacc55a11b4a64629dcaa9.jpg

Yamaha R6 - aktualny stan przeróbek mojego motocykla - ZAPRASZAM!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam powinno być 5 sprężyn,a nie tylko 3. Jeżeli się mylę to proszę o przebaczenie

 

https://www.bike-parts-honda.com/honda-motorcycle/900-MOTO/CBR/1997/CBR900RRV/Engine/CLUTCH/99686/E_06/1/3324

Tutaj jest diagram sprzęgła tylko nie wiem jaki rocznik, ale powinny być podobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...