Jump to content

Geopolityczny Tygiel

Guest
 Share

Recommended Posts

o, idą wybory po drugiej stronie kałuży, uruchomiono fabrykę strachu: świat ulegnie zagładzie, tylko pomarańczowy obroni was przed strasznym losem, który nie istnieje poza jego katastroficzną propagandą  

43qbuz4x74v11.jpg&key=4c6c4c9f7791c5babbc4582860aac64235285f373551a87cd15ecb41b44e5925

jsz
Rozumiem że obrazek miał być ilustracją do tezy w tekście... I jest, tylko czy napewno właściwą?

--
Ups, się czy to wysłało?

Tiaaaa ... Ja cały czas czekam aż pomarańczowy przedstawi światu dowody że Huawei szpieguje , bo że robi to Google i Apple to już wiemy .... Może jestem zaściankowy , może się nie znam , ale jak dla mnie to najgorszy prezydent USA od dekady - Obama był daremny ale "Orange Man" bije rekordy daremności ....

Ale dałeś mu znać że czekasz? Bo może nie wiedzieć albo zapomnieć... Trumpa nie ma co się bać, bo jako POTUS może dużo mówić, ale żeby coś zrobić to musi przepchnąć przez kongres, a czasem się jeszcze potem sądzić. Chcieć a móc to dwie różne sprawy, nie ważne jak by się napinał to nawet na Twitterze nie bardzo może pisać co chce.
Abstrachując od Trumpa i wracając do tematu wątku, to jedyne czego się obawiam, to pandemia powszechnej głupoty, ignorancji i wiary w cuda. Już wiele razy doprowadziła do władzy różnych psycholi i gdy tylko mieli poparcie, albo chociaż milcząca zgodę wystarczającej ilości głupków żeby sprawować autorytarne rzady, to zawsze się to kończyło stosami trupów.
Hitler, Lenin, Mao, Pol Pot czy inni podobni mogli sobie co najwyżej gadać na wiecach czy w piwiarniach, bez poparcia tłumów przygłupów którzy szli w ich imieniu mordować, nikt by nie znał tych nazwisk.
To że nadal jest wielu ludzi którzy wierzą w różne odmiany autorytaryzmu, jako rozwiązanie ich problemów jest dla mnie niezrozumiałe. Państwa autorytarne są zagrożeniem zarówno dla sąsiadów jak i dla własnych obywateli, na szczęście jako takie są też nieefektywne i wcześniej czy później upadają.
Ciekawe jak długo CCP się utrzyma przy władzy bez kroplówki z technologii i miejsc pracy z US? Albo Putin bez kasy za gaz i ropę z EU. Może będą osiągać sukcesy gospodarcze i społeczne jak Korea Północna albo Iran, ale może jednak się ogarną i nie będzie źle.

--
Ups, się czy to wysłało?

obama to była tragedia poprawności poltycznej współczesnych czasów , za chwilę będzie tak że kierownikami i dyrektorami mogą być tylko bambusy i brudasy a biały może być tylko robolem , je*ie się we łbach masakrycznie od tej poprawności poltycznej.............już podobno żeby film dostał oscara główną rolę musi grać ktoś bez obu rąk i nóg , dobrym charakterem musi być lesba , bambus albo gej a zły musi być zwykły biały hetero w pełni sprawny psychicznie i fizycznie  , dramat 😄

W sumie jakby się tak dobrze zastanowić to w 90% amerykańskich tanich sensacji i thrillerów ,,złem '' byli arabscy/ruscy/polscy terroryści 😄 ostatnio jakiś kicz u ziomka pod flaszkę oglądałem z chuckiem norrisem , to szef terrorystów porywaczy co mieli broń chemiczną się nazywał Kowalski 😄 na szczęście chuck go zepchnął że skarpy do morza i dopóki nie wypłynie jesteśmy bezpieczni....

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

michoa-100% stylistów bez szyku

http://miszczua.cba.pl

obama to była tragedia poprawności poltycznej współczesnych czasów , za chwilę będzie tak że kierownikami i dyrektorami mogą być tylko bambusy i brudasy a biały może być tylko robolem , je*ie się we łbach masakrycznie od tej poprawności poltycznej

To etatowi rewolucjoniści się po niewczasie zorientowali, że lud pracujący na zgniłym zachodzie, ma w dupie ich rewolucje i woli się zajmować obrzydliwym konsumpcjonizmem.
Na szczęście znaleźli kolejnych uciśnionych do obrony. Niestety pojawił się też problem, jak połączyć walczące feministki z grupami etnicznymi i mniejszościami seksualnymi? Logicznie rzecz ujmując to byłoby nie lada wyzwanie, ale nie dla prawdziwych marksistów. Wystarczyło marksizm nazwać postmodernizm, stwierdzić że rzeczywistość jest taka jak jej personalne postrzeganie, a realia nie mają znaczenia. Znaleźć wroga, tu było łatwo, wredny biały robol, który odrzucił zaloty marksistów i zwyczajnie wolał chodzić do roboty... Koncepcja sama się jakoś znalazła, nazwała się white privilege, i dalej już poszło, jest materiał na rewolucję...

--
Ups, się czy to wysłało?

Nie bardzo rozumiem w czym bambusy i brudasy maja byc gorsi od bialych? Co za roznica kto gdzie pracuje jezeli jest kompetentny na swoim stanowisku pracy? To samo z mniejszosciami seksualnymi. Jezeli uwazacie ze w takich Stanach nie ma dalej rasizmu to dlaczego tak czesto w spotkaniach z policja gina kolorowi, a tak rzadko biali? Dlaczego wiezienia zapelnione sa w wikszosci kolorowymi? Dlaczego na stanowiskach szefow korporacji czy politykow tak rzadko laduja kolorowi czy kobiety?

Co do Hollywood to pamietam jakas komedyjke gdzie role amerykanskigo wodza jednego z plemion indianskich gral ucharakteryzowany na brazowo Johnny Depp - nie ma w Stanach zadnych aktorow native? Nie bardzo chce mi sie wierzyc.

Mnie to zaczyna przypominać RPA, tam biali w obstawie muszą jeździć na zakupy. Problem Adamie polega na odreagowaniu tych ciemiężonych kolorowych, oni chcą rewolucji zmiany na co, no właśnie na co, bo ja dalej nie łapię o co chodzi

13 minutes ago, Leśnik5 said:

Mnie to zaczyna przypominać RPA, tam biali w obstawie muszą jeździć na zakupy.

a nie uważasz, że sobie "uczciwie" na takie traktowanie zapracowali przez grubo ponad pół wieku apartheidu, już w XX w. traktując ich gorzej niż zwierzęta, mordując jak tylko któryś nie zginał karku dość szybko? z resztą do dziś tam panuje rasowa segregacja ekonomiczna, czarni wywalczyli sobie wolność na własnej ziemi, ale jakiegokolwiek wyrównania ekonomicznego już nie. a bieda to również większa przestępczość (nędzna edukacja, za tym idzie brak szans na podniesienie statusu), to samo co u wuja sama, bez żadnej różnicy

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]

7 minut temu, jeszua napisał:

a nie uważasz, że sobie "uczciwie" na takie traktowanie zapracowali przez grubo ponad pół wieku apartheidu, już w XX w. traktując ich gorzej niż zwierzęta, mordując jak tylko któryś nie zginał karku dość szybko?

To akurat o czym piszesz jest jak myślenie że każdy czarny to złodziej . Tylko oczywiście w drugą stronę

Nie bardzo rozumiem w czym bambusy i brudasy maja byc gorsi od bialych? Co za roznica kto gdzie pracuje jezeli jest kompetentny na swoim stanowisku pracy? To samo z mniejszosciami seksualnymi. Jezeli uwazacie ze w takich Stanach nie ma dalej rasizmu to dlaczego tak czesto w spotkaniach z policja gina kolorowi, a tak rzadko biali? Dlaczego wiezienia zapelnione sa w wikszosci kolorowymi? Dlaczego na stanowiskach szefow korporacji czy politykow tak rzadko laduja kolorowi czy kobiety?
Co do Hollywood to pamietam jakas komedyjke gdzie role amerykanskigo wodza jednego z plemion indianskich gral ucharakteryzowany na brazowo Johnny Depp - nie ma w Stanach zadnych aktorow native? Nie bardzo chce mi sie wierzyc.
Adamie, chłopie, co Ty piszesz?! Wyjawię Ci w tajemnicy, że też kiedyś uważałem wszystkich za równych, nikt nie jest gorszy itp... Rasizm włączył mi się tam, w kraju wuja Sama, kiedy zacząłem tam bywać. Na podstawie obserwacji zachowań/czynów samych zainteresowanych.

3 godziny temu, Adam M. napisał:

Zgadzam się. We Francji też nie zobaczysz ciemnoskorego na kierowniczym stanowisku...

17 hours ago, Adam M. said:

@Adam

Masz poniżej odpowiedź na swoje pytania i sprostowanie manipulacji, którą powtórzyłeś, poświęć pare minut i posłuchaj.

Ja kiedyś wyszukałem i przejrzałem te dane, dzięki temu mam swoje zdanie. Nie lubię żadnej generalizacji i nie oceniam ludzi, jednostek, na podstawie, wysoko reprezentatywnych statystycznych cech grupy do której są albo chcą być zaliczani. Uważam że to nie fair w obie strony, zarówno jako uprzedzenie i wymówka.

16 hours ago, jeszua said:
a nie uważasz, że sobie "uczciwie" na takie traktowanie zapracowali przez grubo ponad pół wieku apartheidu, już w XX w. traktując ich gorzej niż zwierzęta, mordując jak tylko któryś nie zginał karku dość szybko? z resztą do dziś tam panuje rasowa segregacja ekonomiczna, czarni wywalczyli sobie wolność na własnej ziemi, ale jakiegokolwiek wyrównania ekonomicznego już nie. a bieda to również większa przestępczość (nędzna edukacja, za tym idzie brak szans na podniesienie statusu), to samo co u wuja sama, bez żadnej różnicy

jsz

Jezu, jak można wypisywać takie brednie, jeszcze na przykładzie RPA, a no tak, rzeczywistość nie ma znaczenia, liczy się tylko rewolucja, zna ktoś jakichś komunistów od których mogę otrzymać "jakiekolwiek wyrównanie ekonomiczne" (cokolwiek by to miało być) za zje*ane dzieciństwo i młodość...

Najlepiej takich przy kasie u chętnych do zrozumienia moich krzywd i potrzeb....

Niestety, wszyscy komuniści których znam, są wiecznie bez kasy i zawsze wku**wieni...

Nie nie wiem, skąd im się to bierze...

Edited by kakmar

agresorzy za wszczęte wojny musieli zapłacić reparacje (fakt, dopiero jak przegrali). rząd usa do dziś wypłaca autochtonom odszkodowania (tym, których nie zdążyli wymordować doszczętnie)

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]

No OK wysluchalem i calkowicie sie zgadzam, ale co to ma wspolnego z tym co napisalem jesli chodzi o stanowiska pracy? Kryminalisci to kryminalisci, ale jesli jakikolwiek kolorowy zostaje mianowany na kierownicze stanowisko, bo jest po prostu dobry w tym co robi to czym sie rozni od bialego czlowieka na tym stanowisku?

Michoa napisal:

"bambusy są jak brudasy , uważają się za nadrasę , cała bieda i całe zło jakie świat im daje są winni biali , nie to że zamiast się uczyć i pracować próbować coś osiągnąć bez przypału to  dilują prochy w gettach machając klamką z skaczącej bryki na niklowanych kołach , tylko źli biali ....

nie uznają żadnego kompromisu z białymi , chcą władzy nad białymi i tyle , to samo jest z ciapatymi itp"

Misiek, ty po tym pobycie nie wiem, pol rocznym czy rocznym w GB zes te wszystkie madrosci zalapal? My mieszkamy w bardzo kolorowym torontonskim spoleczenstwie od 88r to jest 32 lata, moj zawod jako czysciciela dywanow prowadzil mnie do 150 domow rocznie w tym czasie, wielu w czarnej lub brazowej spolecznosci i moj odbior kolorowych jest jakos inny - zdecydowana wiekszosc chce tego co wiekszosc bialych czyli spokojnie pracuje, wychowuje dzieci na porzadnych ludzi i tyle. Margines kryminalistow i nieudacznikow jest w kazdej spolecznosci, w czarnej moze wiekszy niz w innych co nie znaczy ze takie generalizacje sa wlasciwe czy dobre. Jezeli to co piszesz byloby prawda to skad sie wziela ta mloda dzialaczka czarnych konsewatystow z video Kakmara i ludzie o ktorych wspominala? Dobrze by bylo gdybys sie nauczyl widziec czlowieka pod jego kolorem skory.

A rasizm nie polega na wzajemnej nienawisci roznych ras, czy wlasciciele niewolnikow z pld. Stanow nienawidzili swoich niewolnikow? Czesto ich kochali, szczegolnie jesli byli wychowywani przez czarne mamki czy sluzace ( bo biale zony plantatorow nie chcialy sobie "psuc figury" kamieniem piersia  czy zajmowac sie dziecmi z innych powodow ). Nie uznawali ich po prostu za ludzi tylko za podludzi tak jak Niemcy Zydow.

19 hours ago, Leśnik5 said:

Mnie to zaczyna przypominać RPA, tam biali w obstawie muszą jeździć na zakupy. Problem Adamie polega na odreagowaniu tych ciemiężonych kolorowych, oni chcą rewolucji zmiany na co, no właśnie na co, bo ja dalej nie łapię o co chodzi

Odreagowali w 100% w bylej Rodezji ( teraz Zimbabwe chyba ) no i wyszlo jak wyszlo.:) Teraz wzywaja chyba bylych kolonizatorow do powrotu ( tak mis ie cos obilo o uszy.

https://www.dw.com/en/zimbabwe-compensates-white-farmers-with-billions/a-54395238

No OK wysluchalem i calkowicie sie zgadzam, ale co to ma wspolnego z tym co napisalem jesli chodzi o stanowiska pracy?

A nic, Link się odnosił do innej części wpisu. Ci co chcą się uczyć i pracować, mają takie same szanse. Czasem wręcz mają łatwiej, dostać się na uczelnię czy dostać pracę.
Co do wpisu Michoa, to są to popularne opinie wśród emigrantów ze wschodu, którzy sądzą że mają najtrudniej, nikt im nie pomaga i nie ma dla nich żadnych preferencji.

--
Ups, się czy to wysłało?

Misiek po 6 misieacach w GB trzezwiej mysli niz Ty po prawie pol wieku pobytu w Kanadzie Adamie 🙂. Bozo tez pisal ze tylko po czestych odwiedzinach US kapnal sie jak to jest z tym multi kulti tak propagowanym przez Ciebie i kilku innych moderatorow na tym forum. To takie (anty) Polskie nieprawdaz, namawianie Polakow, Polski ktora jeszcze nie jest skarzona tym calym zachodnim gownem jak my, do przyjecia tego.

Nie chce ci zarzucac klamstwa Adamie ale cisnie mi sie na usta co ty chlopie ...........  takie bajki mozna opowiiadac dzieciom na dobranoc lub osobom ktore Kanade i US odwiedzaja palcem na mapie, albo byli tu tylko na wakacjach (pomine 2 lata slawnego moderatora karmiacego Was bajkami). Masz takie same getta w Kanadzie jak i ja w USA, mam rodzine w tym pieknym i socjalistycznym na wskros kraju, ktory odwiedzam raz do roku.

Jacy to kolorowi sa wyksztalceni i dobrze wychowani oh ah i w ogole multi kulti jest wspaniale (a wisienka na torcie pewnie jest LGBT)do ktorego tez tu naklaniacie. Nie mowie ze ich nie ma, bo sa tez wyksztalceni i dobrze wychowani kolorowi, ale to margines, taki sam margines tylko jeszcze o polowe cienszy jaki np w takiej Polsce stanowia biali niewyksztalceni zyjacy w gettach.

Przyklad z ostatniej soboty, ciemnoskory podszedl do radiowozu policyjnego w Los Angeles Compton (napewno znajdziecie material wpisujac fraze Los Angeles Ambush in Compton) i oddal kilka strzalow przez szybe do policjantow znajdujacych sie w srodku. Policjantce odstrzelil pol twarzy, a polcjant dostal w klate, po prostu od tak sobie, takich przykladow mozna mnozyc, sa ich tysiace.

Postrzeleni policjanci zostali przewiezieni do szpitala ktoremu zostal zatamowany wjazd protestantami ciemnoskorymi, po prostu zablokowali wjazd karetki z postrzelonymi do srodka. Prawdopodobnie cala akcja byla umowiona, gdyz niemozliwym jest zeby jeszcze przed przyjazdem karetki do szpitala byli juz protestujacy przed nim. Dokladnie wiedzieli ze ten radiowoz stoi w tym miejscu zawsze (byla to stacja metra a oni zawsze tam stoja) zidentyfikowanie do ktorego szpitala tez dziecinnie proste, do najblizszego. Ciemnoskorzy protestujacy krzyczeli, pozwolmy im umrzec i ustawili barykade. Na szczescie polcjia dala sobie rade z nimi, inaczej poszkodowani umarli by w karetce. A potem jaka ta policja brutalna itd. Ciemnoskorzy nie reaguja na polecenia policji, robia wrecz odrotnie, nigdy nie wiesz co on ma za pazucha.

Nawiazujac jacy to oni grzeczni macie tu  filmik doslownie kilka sekund po oddaniu strzalow, mam nadziej ze nie zdaza go usunac

ze zdarzenia, ktory kilka sekund po calej akcji krzyczy ze to jest piekne, ze jest dumny iz jego brat wladowal im caly magazynek, itd az nie chce mi sie tego tlumaczyc. Jak to Adam wikwintnie napisal " i moj odbior kolorowych jest jakos inny - zdecydowana wiekszosc chce tego co wiekszosc bialych czyli spokojnie pracuje, wychowuje dzieci na porzadnych ludzi i tyle. Margines kryminalistow i nieudacznikow jest w kazdej spolecznosci, w czarnej moze wiekszy niz w innych co nie znaczy ze takie generalizacje sa wlasciwe czy dobre. Jezeli to co piszesz byloby prawda to skad sie wziela ta mloda dzialaczka czarnych konsewatystow z video Kakmara i ludzie o ktorych wspominala? Dobrze by bylo gdybys sie nauczyl widziec czlowieka pod jego kolorem skory."

Tak na marginesie, zdecydowana wiekszosci ciemnoskorych to demokraci, oni sa karmieni zasilkami z panstwa ktore zostaly stworzone przez kolejne rzady demokratow typu Obama. Siedza na dupie i nic nie robia, dostaja zasilki zeby tylko glosowali w kolejnych wyborach na demokratow, tak kupuje glosy partia demokratyczna, nie tworzy miejsca pracy, nie obcina podatki, tylko daje zasilki dla niewyksztalconych darmozjadow siedzacych w gettach.

Idac dalej dla piszacych glupoty w stylu jak pomaranczowy wygra to.. na wlasnie co? niegrzecznie mowiac ja..., nic nie wiesz a piszesz glupoty.  Gdy wejdziesz na oficjalna strone J. Biden masz na niej nr kont dla  "Black lives matter" jak i "Antifa " oni sie z tym nie kryja, to jest ich ruch oporu, to jest jawne.

Idac jeszcze dalej J. Biden oficjalnie powiedzial, ze jesli przegra beda palic miasta link-

https://hannity.com/media-room/biden-if-trump-wins-suburbs-will-be-blown-away-in-superstorms-and-other-hellish-events/

Temat powstal celem poznania innego (Waszego)punktu widzenia na pewne sprawy, ktore sie teraz dzieja na swiecie. Po prostu mnie prywatnie ciekawia. Nie dlatego ze jestem chickenshit i boje sie wojny, czy cos w te desen.

Mozna by dalej sie rozwodzic, tyle ze to Was malo obchodzi, celem malego sprostowania bylo.

Edited by Guest

7 godzin temu, Robert J. napisał:

Misiek po 6 misieacach w GB trzezwiej mysli niz Ty po prawie pol wieku pobytu w Kanadzie Adamie

"Co Ty wiesz ożyciu?" powiedziała 6 letnia dziewczynka do swojego dziadka. 😉 Równie dobrze można poszukać filmik z nieskażonym, zachodnimi wzorcami, polskim patolem z wydziaranym na szyi JP100%, jak napierdziela się z policją i wygłosić teorie, że wszyscy biali to....

Też spotkałem się z tekstami tych pracujących na angielskich budowach i zmywakach, że "jak ma robić z czarnuchem to woli sam, bo jak ma zrobić za dwóch to niech chociaż na niego nie patrzy", koniec cytatu.

Oczywiście mogę się mylić ale to wszystko kwestie środowiskowe, jeśli idziesz na budowę to czego się spodziewać? Noblistów? Kogo spotkasz na zmywaku?

Getto? Zapraszam na bydgoskie Bocianowo. Najlepiej w piątkowo-sobotnie wieczory.🤣

Tak się zabawnie składa, że sam jestem robolem. Chodzę w ciuchach roboczych i czasem uświnię się strasznie. Jest nas 16.  2 alkoholików, 1 notoryczny złodziej, 3 którzy wiedzą w czym rzecz, 2 lizusów, leni i podpierdalaczy, i kilku nygusów co tylko narzędzia są w stanie podawać. Ilość czarnoskórych 0, sami rodowici Polacy.

ETZ 251 x2 1993-1996,XL600R 1996-1998,DR800 1998-2005,RF900R 2005-2007,FMX650 2007-2009,SV650S 2008-2010,SV1000N 2010-2015, XR600R 2011-2016, CMX250 2014-2015, MT-07 2015-2018, DR-Z400SM 2016-2019,CBR650F 2018-..., CRF 250Rally 2019-...,

16 hours ago, kakmar said:

Ci co chcą się uczyć i pracować, mają takie same szanse.

statystycznie i ogólnie - nie mają. to jest fakt, bez względu na to ile osób będzie nawoływało do nienawiści i segregacji rasowej

jakiś czas temu widziałem taki filmik, chyba już go nawet tu wspominałem, ze szkoły publicznej w usa: trener na boisku urządził wyścig, ustawił wszystkich w jednej linii. potem po kolei mówił: kto dostał nowego smartfona - dwa kroki do przodu, kto nie musi płacić swoich rachunków za telefon - dwa kroki, kto nie musi pomagać w domu - dwa, kto nie opiekuje się młodszym rodzeństwem - ... i tak dalej. okazało się, że niedaleko za linią startu zostały prawie tylko kolorowe dzieciaki, dumni biali z bogatszych domów (choćby klasa średnia, wystarczy), byli daleko do przodu przed nimi. tak wygląda rzeczywistość, w której pieniądze decydują - w pierwszej kolejności o wykształceniu, w drugiej o studiach, dalej pracy i awansach. niektórym się udaje przebić? owszem, ale ilu bogatych nieudaczników kończy studia tylko dlatego, że ma pieniądze? ilu z nich później jest nic nie wartymi managerami, za których podwładni muszą wszystko zrobić, bo oni sami nie trafiają palcem do nosa? żeby daleko nie szukać - trumpkin, który swoje potomstwo kretynów poobsadzał na rządowych stanowiskach doradców, w przeszłości piastowanych przez ekspertów. bliżej, w kraju: ile dzieciaków ze wsi nigdy nie będzie miało szansy na lepsze wykształcenie, bo nie dostaną się nawet do lepszego liceum, bez korepetycji, prywatnych lekcji, języków, za to będąc obciążonymi obowiązkami domowymi? inna sprawa to ambicje: jak dzieciak na codzień musi się martwić, czy będzie miał co zjeść, to "trochę" trudniej mu rozwijać marzenia o przyszłej karierze... to są akurat fakty identyczne również w Polsce

inny obrazek: w l. międzywojennych największą przestępczość w usa notowano wśród biednych imigrantów z włoch. to nie jest tak, że decyduje kolor skóry - decydują jednak, zwłaszcza w takim rozwarstwionym społeczeństwie, gdzie wszystko zależy od posiadania pieniędzy, względy ekonomiczne. jeśli ktoś to ignoruje, patrząc tylko że 70 czy 80% przestępców to czarni - jest po prostu zwykłym ignorantem, rasizm jest już kwestią wtórną

państwo powinno traktować swoich obywateli jednakowo, dawać wszystkim takie same szanse. bynajmniej nie stanowi ta wypowiedź usprawiedliwienia dla przestępczości, ale opis rzeczywistości jaka jest, i jaką niektórzy zdają się ignorować

jsz

[R. Kapuściński]