Skocz do zawartości

WSKi i Honda GL1200 Goldwing Aspencade '84


Stefan Kowalski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

9 tys zł. 1984r. Do zrobienia głośniki bo charczą, mam już zamówione. Była jeszcze dziurka w kolanku wydechu ale już załatana. Ogólnie bardzo przyjemna maszyna, choć trochę ciężka i w pełni rozumiem dlaczego w nowszym modelu dodali wsteczny bieg. I jeszcze muszę dorobić wężyk do pompowania kół bo brakuje w wyposazeniu, a kompresor ma wbudowany oryginalny. Może ktoś ma zdjęcie na wzór?

Edytowane przez Stefan Kowalski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze zagadkę jeśli chodzi o licznik w Goldwingu. Po każdym odpaleniu pokazuje prędkość i dystans w milach i trzeba ręcznie załączać kilometry. Może w innych motocyklach też występuje taki problem? Zastanawiam się jak to naprawić, może jest gdzieś przełącznik lub zworka umożliwiający przełączenie licznika domyślnie w km? W ostateczności mam plan zamontować układ automatycznie podający stan niski na przełącznik mile/kilometry po każdym uruchomieniu motocykla. Można to zbudować na module arduino plus jeden tranzystor,  to najprostsze co udało mi się wymyślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem spróbować rozwiązać powyższy problem za pomocą modułu Arduino.

Na początek przeanalizowałem schemat połączeń klawiatury obsługującej wyświetlacz z tymże wyświetlaczem.

IMG_20200516_213201.jpg.9b9bd4ae2a98dc1dfd64e3fd3cea3c6d.jpg

Wynika z niego że przyciski klawiatury sterują masą, masa jest na przewodzie zielono-czarnym, a przełączanie mile-km na niebiesko czarnym.

Następnie napisałem program do Arduino. Jest to chyba najprostszy i najbardziej trywialny program jaki może być.

2114698342_przeczaniemile-km.jpg.20b2912a0d61aef2cf744fa82fb9ccdf.jpg

Działa on w następujący sposób: Po pojawieniu się zasilania czeka 5 sekund, następnie wysterowuje tranzystor mosfet na 0,5 sekundy który zwiera do masy sygnał mile-km a następnie nic już nie robi.

Następnie zbudowałem na pająku poniższy układ. Użyty tranzystor to HY1906, ale może być dowolny mosfet z kanałem N, po prostu taki mi wpadł w ręce.

1378817497_arduinohonda.thumb.jpg.d98c926efc9a9ef93c3344333797869c.jpg

Tak to wygląda:

IMG_20200516_213821.jpg.a0cbe2147466cced227d8c1c1db05dee.jpg

Wstępne pomiary zbudowanego układu wskazują na poprawne działanie zgodne z oczekiwaniami. Powyższe urządzenie ma zmieścić się do obudowy po tik takach i będzie ukryte pod panelem z klawiaturą do wyświetlacza lcd.

Jutro planuję uruchomić to na motocyklu.

Dziś zamontowałem powyższy układ do motocykla i wszystko działa od pierwszego podłączenia.

 

Edytowane przez Stefan Kowalski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Piękna sprawa ❤️ 

Zazdroszczę umiejętności pracy z Arduino - gotowy zestaw do nauki leży już ze dwa lata, ale zawsze jest jakiś inny "projekt" na tapecie.

Zabytki zarejestrowane, czy pod kocem trzymasz? Czemu unikasz oryginalnych naklejek? Motocykle w ładnym lakierze, z nowymymi powłokami, a bez tego z daleka nie różnią się od tych "odrestaurowanych" wałkiem i szprajami. Pomyśl o tym 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabytki zarejestrowane, ale już od kilku lat w innych rękach. W tamtym czasie nie udało mi się zdobyć naklejek, które by mnie satysfakcjonowały. Wprawdzie były dostępne jakieś naklejki w lokalnym sklepie motocyklowym, ale daleko im było do oryginału, więc nie kupiłem. I tak jakoś nie podjąłem więcej prób szukania naklejek, czy emblematów. W tamtym czasie miałem inne priorytety. 

Co do Arduino to do umiejętności mi jeszcze dużo brakuje, raczej powielam gotowe przykłady i wprowadzam drobne modyfikacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...