Skocz do zawartości

Turystyk - pomoc w zakupie i wyborze, ogłoszenia


Rekomendowane odpowiedzi

Hej! 🙂

Piszę, bo potrzebuję pomocy przy zakupie motocykla. Na wstępie nadmienię, że jestem bardziej niż zielona w temacie... dopiero robię prawo jazdy, ale zamierzam kupić turystyka, bo docelowo zamierzam zwiedzać na nim Europę i Polskę. Myślę o Suzuki DL - i mam parę ofert na oku - zastanawiam się, co sprawia, że jedna oferta będzie lepsza od drugiej. Poniżej wklejam linki a tu już dodatkowe pytania: - czy np. rocznik starszy ale za to już ma kufry boczne i tylny? Kompletnie nie wiem co mi starczy na parę lat - jaki jest powiedzmy przebieg uznawany za wysoki a jaki za niski? Czy rocznik ma duże znaczenie (czy właśnie stary ale z małym przebiegiem lepszy niż stosunkowy nowy ale z dużym?). Poniżej wkleję parę linków o których myślę (jeden uszkodzony, ale uszkodzenie wydaje mi się nieduże - jak to będzie wyglądało z nakładami finansowymi? Opłaca się?):

https://www.otomoto.pl/oferta/suzuki-dl-650-v-strom-sprwadzony-italia-super-zadbany-uszkodzony-ID6CYgmQ.html#3769e9e1ff (ten uszkodzony)

https://www.olx.pl/oferta/suzuki-v-strom-dl-650-abs-kufry-givi-gmole-nowy-olej-i-lancuch-CID5-IDECuIZ.html#0910de5403

https://www.olx.pl/oferta/suzuki-dl650-abs-CID5-IDD0qbb.html#0910de5403

https://www.olx.pl/oferta/suzuki-v-strom-650-bez-wkladu-finansowego-od-motocyklisty-CID5-IDAPzOi.html#89fdc5d784

 

A może polecicie inne motocykle turystyczne? Wyglądowo podobne. Mnie się nakedy podobają, ale ciężko to ładnie zakufrować. Natomiast jeśli turystyk właśnie, to nie tak masywny, ale też nie takie cienkie, że tak powiem ;). I czy ta kwota jest ok? Szczerze wolałabym nie wydawać wielu pieniędzy na pierwszy motocykl (do 10.000zł tak naprawdę - tu te 15.000 mogę dać z kuframi, bo to nie są tanie rzeczy też, ale bez kufrów niekoniecznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena zakupu powinna w zasadniczej mierze obrazować stan techniczny motocykla, w drugiej mierze wyposażenie, w zasadzie nieistotny jest przebieg - chyba, że sprzedający jest go w stanie udokumentować. mało to powtarzanych wszem informacji o kręconych licznikach?

ten rozwalony sobie z miejsca odpuść, to połowa motocykla i niekoniecznie da się naprawić: przednie koło, pewnie lagi skoro doszło do owiewki, pieron wie w jakim stanie jest pod plastikami główka ramy - a rama jest w tym modelu AFAIR alu, więc... kolejne ogłoszenie: zamieszczone przez "magda" w treści "wymieniłEm olej". lekki dysonans?

co do kufrów: za wyjątkiem dedykowanych rozwiązań fabrycznych jakie mają niektóre modele (fjr1300, r1100rs, itd) reszta to po prostu walizki zawieszone na rurkach: tak samo wyglądać będą na dl jak i na dowolnym innym. estetycznie może inaczej na armaturze, albo jakichś klasykach, ale poza tym bez znaczenia. oczywiście mały sztormiak jest fajnym motocyklem, ale nie oznacza to że inne się nie kwalifikują ze względów estetycznych (dl akurat jak dla mnie jest strasznym brzydactwem)

co do oceny ogłoszeń: szukaj na początek blisko domu, szkoda czasu i pieniędzy na wycieczki po całym kraju. szukaj na forach, gdzie ludzie sprzedają swoje. jak masz w ogłoszeniu 2 numery telefonów, to może wskazywać na handlarza - nie mówię nie, ale ostrożność należy zasadniczo zwiększyć. ja zawsze szukałem w necie danego numeru: czasami daje się sprawdzić czy to nie handlarz, co zasadniczo znaczy "kupił tanio, chce zarobić". zwłaszcza rozbitki z włoch; pamiętam jak kolega prowadzący serwis mówił mi, jak pojechali na zakupy: sprzedawca usłyszał polski i z miejsca im powiedział, że motocykli dla nich u niego nie ma. handlarze szukają tanich okazji, a dlaczego niby poza Polską coś ma być 2x tańsze (transport, zarobek) niż w kraju?

a zasadniczo: z samego zdjęcia nikt nie powie, czy warto w ogóle kupić - oczywisty złom przeważnie można zidentyfikować, ale już stanu silnika nie, podobnie jak wielu innych aspektów, które mogą wyjść dopiero przy oględzinach przez mechanika. czyli znów: szukasz blisko domu, albo liczysz się z dużymi kosztami

swoją drogą dla mnie kolejny sezon bez motocykla... chyba dopiero na emeryturze wrócę  😕

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hym, tylko problemem jest, że ja pojadę (nawet jeśli blisko) i tak nie wiem na co zwracać uwagę, więc chciałabym zrobić wstępny ,,odrzut" - związany z przebiegiem i rocznikiem chociażby. Czyli najlepiej wziąć na jazdę próbną i do mechanika albo mechanika lub jakiegoś motocyklistę z internetu (bo żadnego osobiście nie znam) ze sobą? Samemu ,,na oko" nie ryzykować? A o tych rocznikach i przebiegach co byś powiedział? Czy Suzuki to w ogóle dobry wybór? I czy mój budżet jak na pierwszy motocykl jest ok? Czy lepiej kupić coś koło 5.000zł (ale z końcówki lat 90' albo początków 00'?)? Tylko boję się awaryjności - a jednak po Europie nie bardzo chcę mieć dużo niespodziewanych wydatków (oczywiście wiadomo, ze nic nie daje gwarancji, ale jednak nowsze raczej jest pewniejsze).

 

I dzięki już za odpowiedź i wskazówki - postaram się poszukać czegoś koło siebie, będzie łatwiej pooglądać, choć jak już pisałam, moje oko to nic nie powie ;).

Czemu bez motocykla? Nie masz aktualnie? 😉 bo teraz chyba dobry czas na, nawet krótkie, wypady

 

Edytowane przez Karolka87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytaj forum, popatrz na ludzi z krakowa i bliskiej okolicy, niejeden będzie skłonny pomóc "z dobroci serca" z przejechaniem się na oględziny. przynajmniej niektórzy mają jakieś pojęcie. oczywiście zdjęcia można oglądać, ale to w ostatnich czasach mało efektywna metoda, za bardzo wyeksploatowana przez leniwą gimbazę

po drugie poczytaj forum, istnieje kilkanaście lat - nie jesteś pierwszą osobą, która szuka sobie motocykla. za tydzień będziesz mieć więcej wiedzy, zapewniam - pytań o pierwszy motocykl jest multum, również jeden czy dwa tematy o zakupie dla dziewczyny (co ma znaczenie ze względu na kwestie np. wysokości i wagi)

a ja od paru lat nie mam warunków ani do trzymania, ani do jazdy. ale to offtop

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak tylko podrzucę jeden model motocykla - zwie się Honda Deauville 700. Jak nie zamierzasz jeździć po bezdrożach to wg mnie będzie lepszy wybór (aczkolwiek Devilka po szutrach pojedzie, gorzej z jakimiś leśnymi ścieżkami). Szczególnie docenisz napęd wałem, ja już o łańcuchu nie chcę słyszeć. Nie miałem okazji testować napędu na pas, może by mnie przekonał, na razie wał ma u mnie pierwsze miejsce. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej,

Sam mam Suzuki DL 650 i jest to super mega sprzęt.

Piszesz, że to ma być Twój pierwszy moto i nie wiem jaki masz budżet, ale jeśli kupisz Vstroma to:

-Będziesz zadowolona, bo moto jest wygodne i fajnie się nim jeździ

-Nie będziesz mieć raczej problemu z jego sprzedażą potem co uważam, że też jest ważne (wiem bo kupiłem vfr 800 i nie mogłem go sprzedać długo;))

Wg. vstrom nie jest jakimś mega motocyklem w teren, zastanowiłbym się np. nad KLR650 😉

Darmowe ogłoszenia na internetowej giełdzie motocyklowej Dailymoto: Dailymoto.net

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie absolutnie w pole nie wybieram 😛 turystyka po szosie tylko. Co do Suzuki to sie zaczelam wahać czy nie za droga zachcianka na pierwszy moto... Ktos cos słyszał o Benelli? Skłaniam sie ku Benelli TRK 502 (wersja bez X bo dosc szeroko z gmolami i kuframi by wyszlo). Nowy kolo 20k. A Suzuki za podobna cene uzywke znajde +/- tylko jako, ze sie za duzo nie znam, nie wiem czy nie lepiej nowy, zeby sie mniej martwic o stan i ew. problemy w trasie. Jakieś rady i porady? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz fajny motocykl turystyczny, idealny dla dziewczyny? Kup Hondę Deauville - masz silnik V2 650 lub w nowszych 700 cm, napęd na wał i zintegrowane kufry, owiewkę itd.  

W cenie 10-15 tys. znajdziesz coś w dobrym stanie.

Na przykład tu: https://www.otomoto.pl/motocykle-i-quady/honda/deauville/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tylko nie był taki brzydki 😉 póki co mój gust widać na powyższych, więc właściwie o co pytam to czy lepiej Suzuki DL używaną np. z 2014 o przebiegu 50k czy Benelli TRK 502 z salonu z 2019r. ?

A na napędach to się w ogóle nie znam. Łańcuchy takie złe? Sporo ich przecież i ciągle produkują... ? Bo kolega coś wyżej pisał... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Karolka87 napisał:

Gdyby tylko nie był taki brzydki 😉 

Mówisz oczywiście o Benelli TRK 502? Dla mnie jest jak pijana kobieta - jedno i drugie wstyd prowadzić 🙂

Na poważnie - ile masz wzrostu i czy zrobiłaś już przymiarkę do tych motocykli? Być może jak usiądziesz na konkretnej maszynie i zrobisz jakąś jazdę próbną będziesz bliżej któregoś z preferowanych przez Ciebie pojazdów?

P.S. Osobiście z tych dwóch wolałbym Suzuki, ale to moja subiektywna opinia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest gość z Krakowa który wrzuca na youtube filmy z jazd różnymi motocyklami. Nazywa się RafałB. Sam jeździ DL650 i ostatnio pisał, że go będzie sprzedawał. Na filmach jego sztormiak wygląda  nieźle. A może pomógłby w wyborze dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...