Jump to content

F.I.P. Berek
 Share

Recommended Posts

No co Ty ? Po prostu wrzucili swój (jak by nie było) produkt. O tyle fajnie, że widocznie uznali, że warto pokazać, bo jednak konstrukcja sekcji główki rzadko spotykana...

Porządkuję zasoby motocyklowych zdjęć w komputerze. Trafiłem na ramę  zbudowaną przez Paula Coxa (współpracownik Indiana Larrego), który współtworzy po śmierci Larrego firmę Indian Larry Legacy. Charakterystyczne dla Larrego były skręcane na gorąco czworokąty - używane np. w ramie single downtube (nawet zastanawiałem się, czy takiej ramy nie zamówić, bo wytwarzają nadal). Tutaj Paul Cox poszedł jeszcze dalej - niesamowity pomysł i realizacja...

Paul Cox frame.jpg

Finalna linia i styl motocykla w zasadzie krystalizuje się w trakcie pracy nad projektem. Czasem jeden krok rzutuje na kolejne posunięcia - dlatego mimo, że od początku jakaś wizja Esencji istniała, to nie mogę powiedzieć, że była dopracowana we wszystkich szczegółach. Ostatecznie uznałem, że najważniejszy (również w sensie wizualnym) ma być zespół napędowy - dlatego taki, a nie inny wybór podzespołów,  stylistycznie do siebie pasujących... A w nadwoziu bez wielkich szaleństw ( no może koła trochę odbiegają)... Dlatego też stwierdziłem, że np. rama single downtube ze skręconym czworokątem od Legacy będzie niepotrzebnie konkurować z silnikiem (w sensie przyciągania uwagi)...Jak gdzieś chyba już wcześniej pisałem rozwiązanie konstrukcji główki (jakie mam w swojej ramie)  znane mi było od dawna i bardzo mi się podobało - a na dodatek jest bardzo rzadko spotykane. Poza tym wydawało mi się, że będzie idealnie korespondować z linią zbiornika (pozioma dolna krawędź). Przymiarki jakie miały miejsce przy ramie Paughco to potwierdziły (bo tam zbiornik był lekko uniesiony, co mi nie odpowiadało) i pozwoliły określić konkretne wymiary - wysunięcie główki do przodu.

Tak, że jestem ekstremalnie zadowolony, że tak udało się przebrnąć przez wszystkie "ramowe meandry" i uzyskać ascetyczną, ale niebanalną konstrukcję.

Natomiast "pleciona" rama Paula Coxa jest dla mnie pięknym przykładem, kiedy rzemiosło zamienia się w sztukę - bo zachowując konstrukcyjne walory, kreuje odmienną formę, nie stając się dodanym ozdobnikiem, ale będąc nadal integralnym składnikiem całości.

• 1 month later...

Trochę problemy zdrowotne wyłączyły mnie z obiegu - z pracy również, co się przekłada na jakieś kroki w kwestii części etc (bo z nieba nic nie spada)... Mam parę przemyśleń odnośnie zmian - pewnie zbiornik będzie cięty aby pogłębić tunel. Chyba jednak będę się przymierzał do zmiany (częściowo) przodu - chciałem kiedyś mieć wersję springera I-beam z wierconymi otworami i jeśli się uda wyjść na prostą to się o taki pokuszę...

Ze Światem Motocykli rozmawiamy o cyklu artykułów - mam wolną rękę - głównie będę pisał o klimatach old school - kwestia, czy uznają, że się podoba ( napisali, że chcą zobaczyć jakie będą reakcje...). Dzisiaj kończę kolejny - o skrzyni biegów. Zobaczymy.

Tutaj fota docelowego zawiasu do Esencji.

DSC03333.jpg