Jump to content

Recommended Posts

Polerka stali daje duża głębię (im twardszy metal tym bardziej lustrzany połysk), ale jest też, łatwo zgadnąć, bardziej pracochłonna. Za czasów grzebania się w Junakach stali polerowałem  dużo 🤐 (wszystko co szło do chromu)... Położenie na taką wypolerowaną powierzchnię bezbarwnego lakieru od razu powoduje utratę tej głębi. Zmatowanie (nawet minimalne) polerki przed lakierowaniem, dla uzyskania lepszej przyczepności, w zasadzie kasuje efekt polerowania (jak wspomniałem - pracochłonny) więc dużo pracy po nic... No, może przesadzam - rezultat satynowego połysku wygląda całkiem fajnie, ale nie to chciałbym osiągnąć.

Malowanie proszkowe wprawdzie jest trwalszym zabezpieczeniem, ale raczej będę chciał aby rama i zbiornik (i pewnie błotniki też) były zrobione tą samą techniką, więc będę się jednak skłaniał ku klasycznemu lakierowaniu.

W ostatnich dniach szukałem informacji  o cylindrach sygnowanych literami SF. Prawdopodobnie jakiś niszowy aftermarket sprzed lat, ale ostatecznie nie wiem... Znalazłem takowe na ebayu - z opisu stan, o tyle o ile, ok - żeberka niby całe, średnica: drugi szlif. Podrdzewiałe co nieco... Internet na ten temat milczy - jakiś ślad znalazłem na forum CHOPCULT - gość miał takie w shovelu z 78go, ale też nie wiedział co zacz... Trochę gazet przekopałem, ale jak dotąd bez rezultatu. Aukcja kończyła się wczoraj - cylindry kupiłem - zobaczę jak przyjdą - może do tego czasu dowiem się czegoś o pochodzeniu.

Oprócz fabrycznych HD z długim numerem (kodowana data produkcji) i S&Sa, który nie udziwnia tylko podpisuje S&S 🙂, na rynku funkcjonuje też V-Twin sygnowane jako GME, Zodiac sygnowany jako ZEL, Drag Specialities ze znaczkiem w formie trójkąta (+/-), Superior podpisuje tylko F (front) i R (rear).  Koleś z Chopcult zastanawiał się, czy SF to nie Sifton, ale szczerze wątpię - Sifton podpisywał produkty literą S i na dobrą sprawę, o ile wiem, cylindrów nie robił. W ostatnich latach jakaś seria o zwiększonej pojemności pojawiła się pod szyldem Siftona, ale stoi za tym V-Twin i aktualny Sifton to tak jak aktualny Junak ☹️.

Odnośnie polerowania.

Jest jeszcze opcja malowania które wygląda jak chrom.

Mam to na chacie na goleniach toto od klienta... wygląda trochę jak złoty ząb u ruskiego i do "chopperowania" nie pasuje trochę, ale jak kto woli ponoć....😉 

"Radość z jazdy zaczyna się tam, gdzie kończy się ekonomia.''

Autoryzowany dealer S&S Cycle

site-logo-badge.png

Opis mało zachęcający 😜... Ale jak zechcesz wrzucić fotę + jakieś szczegóły techniczne to kto wie, może się wiedza przyda - niekoniecznie w tym projekcie...

Przekopywanie nadal w toku... W numerze SuperCycle z 79 roku reklama części W&S Engineering - w nagłówku: Super-Formance parts. Cylindry też są. Niestety fotka wielkości centymetra kwadratowego...

Chyba mogę zamknąć swoje  private investigation 😎. Nie natknąłem się na inne ślady, a z kolei trudno sobie wyobrazić, że ktoś produkuje cylindry i nie próbuje z nimi wejść na rynek (ok - Dick Allen może być wyjątkiem - ale to i tak nie dotyczy cylindrów). Reklama Super-Formance  pojawiła się w czerwcu '79 (z kontynuacja w kolejnych miesiącach) i w listopadzie znalazła się w SuperCycle po raz ostatni. W IronHorse (powiązanym z Easyriders) w analogicznym okresie nie ma wzmianki - możliwe, że kwestie ekonomiczne zadziałały - reklama w dodatkowym tytule mogła być zbyt kosztowna...

Na marginesie - wydaje się, że był to (1979)  dobry, kreatywny czas w branży - we wrześniu premierę w SuperCycle miał dwusilnikowiec Arlena Nessa, Little John promował swoją 5cio biegową skrzynię, Ron Trock wprowadzał cylindry BigBore i zestawy do Shovstera, pojawiły się obudowy skrzyni od Tima Doherty, Dave Strociek i STD już byli rozpoznawalni...

• Thanks! 1

Wstępna obróbka przed polerką. Trudny kształt...

P1013844.jpg

P1013845.jpg

Wow kawał dobrej roboty. Jak to później utrzymujesz? Zabezpieczasz czymś czy co jakiś czas przepolerujesz tylko? 

Nie zamierzam niczym zabezpieczać. Polerowane elementy z aluminium i mosiądzu będą jedynie ręcznie czyszczone/polerowane na tyle, na ile będę miał do nich dostęp. Reszta będzie się w naturalny sposób patynowała. Myślę, że będzie to dawało lepszy efekt niż łuszczący się miejscami lakier (po jakimś czasie). Gdyby mi bardzo zależało, aby było wszędzie "lustro" to bym poszedł w chrom, ale taki shovel ma prawo mieć trochę podstarzały wygląd 🤓.

Prawdopodobnie różne elementy będą w odmienny sposób reagować na upływ czasu i warunki, bo wykonane są z różnych gatunków aluminium - ale to mi nie przeszkadza.

• Like it! 1