Skocz do zawartości

Jak sprawdzić blokadę A2 MT07?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, LwG, pozdro ogólne,

Na wstępie zaznaczam, że nie chcę ściągać żadnej blokady, a odwrotnie.

Sprowadziłem sobie Yamahę MT07 (2015) z Francji. Jeździ, gra, śpiewa, pranie robi, wszystko super, tylko podobno brakuje jakiejś "blaszki ograniczającej ruch przepustnicy", która kwalifikuje motocykl na A2. Mam pełną kategorię A, ale w dowodzie jest wbite 34kW (i L3e) i tak ją zarejestrowałem w Polsce. Dzwoniłem do byłego właściciela i stwierdził, że faktycznie kiedyś jakąś blokadę ściągał, ale nie pamięta, czy zakładał z powrotem, a jeśli nie, to ma w domu i mi wyśle - to było w grudniu. Potem kontakt się urwał.

Moje pytania:

  1. Czy da się obecność takiej blokady sprawdzić w domowych warunkach (najlepiej bez wyjeżdżania z garażu)? Wie ktoś jak to wygląda? Może zdjęcie?
  2. Można gdzieś taką blokadę w Polsce dostać i sobie założyć? Jak to się nazywa dokładnie?

Pozdrawiam,
Cyprian

Edytowane przez MotoCypr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minutes ago, goall89 said:

Tak z czystej ciekawosci, po co Ci blokada na tak przyjaznym motocyklu jak MT07 kiedy masz pelne A?

Blokada nie kwalifikuje motocykla na A2, to a2 uprawnia do prowadzenia moto o okreslonych parametrach;)

Nie wiedziałem o tym podczas rejestracji i zarejestrowałem ją zgodnie z francuskim papierem, tj. na moc maksymalną 34kW. Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że mogę mieć problemy z ubezpieczeniem, jeśli np. zdarzy mi się uczestniczyć w wypadku (że stwierdzą niezgodność pojazdu z dokumentacją, albo że ubezpieczenie jest na inny pojazd, etc.). Prawko mam niecałe 3 miesiące i nie miałem wcześniej innego, więc i tak na razie nie będę "odkręcał". Dlatego chyba wolę tę blokadę z powrotem założyć. Tylko muszę ją mieć.

Edytowane przez MotoCypr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na dłuższą metę tak, w przyszłości pewno tak zrobię. Z tego co się orientowałem, to będzie koszt rzędu 1000,- PLN za certyfikat z hamowni, papier potwierdzający parametry od diagnosty i z opłatami w urzędzie za wymianę dowodu. Plus dzień urlopu w plecy, żeby złożyć wniosek i dzień, żeby odebrać nowy dowód. A przykręcić taką blaszkę, z tego co rozumiem, to 20 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile samo prawko i kontroli policyjnej to nie problem to wypadek i kontrola motocykla przes firme ubezpieczeniowa to  inna sprawa. Jesli w razie W wyjdzie, ze moto odblokowane to automatycznie OC zostaje anulowane czyli calkowite koszty ponosi kierowca.

Damian85: ,,Łapy mają być luźne i mają sobie "dyndać", tj. wisieć jak flaki.”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 hours ago, filipr said:

Wydaje mi się, że najprościej zapytać w serwisie Yamaha. Oni powinni wiedzieć jak blokują motocykle. 

Tak, tylko do tego muszę wyjechać z garażu. Miałem nadzieję, że ktoś taką blokadę widział / ściągał / zakładał i może napisać coś więcej, albo podrzucić zdjęcia / link do konkretnej części. Jak będzie cieplej, to jasne, przejadę się do serwisu.

7 hours ago, Croowab said:

O ile samo prawko i kontroli policyjnej to nie problem to wypadek i kontrola motocykla przes firme ubezpieczeniowa to  inna sprawa. Jesli w razie W wyjdzie, ze moto odblokowane to automatycznie OC zostaje anulowane czyli calkowite koszty ponosi kierowca.

Tak podejrzewałem. Masz gdzieś potwierdzenie tego w jakimś artykule, który powołuje się na konkretne przepisy albo konkretny przypadek w Polsce? Chętnie się doedukuję.

Edytowane przez MotoCypr
Wklejone cytaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, jonaszko said:

Blokada w tym przypadku, to nic innego jak ograniczenie otwarcia przepustnicy. (...) jakaś blaszka, podkładka, (...) działa to tak, jakbyś odkręcał manetkę max na np. 3/4, (...)

Brzmi dokładnie jak to, co opisywał Francuz przez telefon. "Blaszka przy mocowaniu linki po stronie silnika". Można gdzieś kupić taką część do MT07 on-line, żebym miał +/- pewność, że obrót przepustnicy zablokowany jest akurat na tyle ile trzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, MotoCypr napisał:

 

Tak, tylko do tego muszę wyjechać z garażu. Miałem nadzieję, że ktoś taką blokadę widział / ściągał / zakładał i może napisać coś więcej, albo podrzucić zdjęcia / link do konkretnej części. Jak będzie cieplej, to jasne, przejadę się do serwisu.

 

No właśnie chodzi mi o to, że jeśli znajdzie się ktoś życzliwy w serwisie yamaha, który zakładał taką blokadę, to pewnie wyśle Ci zdjęcie za friko na maila i nie będziesz musiał wyjeżdżać z garażu. Być może u nich można nawet takie coś kupić za grosze.

 

Pozdr.

F.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Dzięki! 1

ETZ 251 x2 1993-1996,XL600R 1996-1998,DR800 1998-2005,RF900R 2005-2007,FMX650 2007-2009,SV650S 2008-2010,SV1000N 2010-2015, XR600R 2011-2016, CMX250 2014-2015, MT-07 2015-2018, DR-Z400SM 2016-2019,CBR650F 2018-2022, CRF 250Rally 2019-2022, Tracer7 2022-...,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Judas said:

Dzięki, zdjęcie się na pewno bardzo przyda. W międzyczasie pogadałem z pracownikiem miejscowego serwisu motocyklowego i dowiedziałem się kilku rzeczy, m.in. tak, rzeczywiście "mechaniczny ogranicznik mocy" to najczęściej używane pojęcie na cały zestaw do tego służący i takie zestawy są certyfikowane (albo przez Yamahę, albo przez jakiś urząd normatywny danego kraju) i są różne, tj. wiele typów, a co producent to inaczej kombinowane części, i tego że na mojej moto jest "fragment" takiego zestawu, tj. podstawka mocująca pod ogranicznik, ale samego ogranicznika rzeczywiście brak. Ponieważ jest tych zestawów kilka i trudno będzie dokupić tę jedną brakującą "blaszkę", moje opcje się bardzo ograniczyły:

  1. albo jakimś cudem dostanę od Francuza brakującą część,
  2. albo kupię cały taki zestaw, którego cena waha się od 500 do 1000 PLN,
  3. albo po prostu zaliczę hamownię i serwis, potwierdzę moc papierem i przerejestruję maszynę, też ~1000 PLN.

Oczywiście mogę też próbować dorabiać taką blaszkę, ale to mi trochę śmierdzi. Zasłanianie się, że "nie wiedziałem" i "Francuz zj*bał" może się źle skończyć, jeśli kiedyś przyjdzie do tłumaczeń, a prawda jest taka, że zawaliłem sprawę ja, bo na mnie ciąży obowiązek sprawdzenia, co kupuję przed podpisaniem umowy. Temat na razie "wisi". Prawdopodobnie początek sezonu przejeżdżę jak jest, a gdzieś w kwietniu szarpnę się na upgrade.

Tak mi do głowy przyszło, że chyba więcej kupców na moto z ograniczeniem na A2, bo potencjalnie rynek zaczyna się "wcześniej wiekowo" - pewno dlatego ludzie tak ściemniają. 😦

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, filipr said:

MotoCypr - a zapytałeś w Yamaha? Skąd info, że coś takiego kosztuje 500-1000 PLN?

Bezpośrednio w salonie Yamahy zostałem potraktowany dość szorstko. Był ruch i Panowie obsługujący bardziej zainteresowani byli potencjalną sprzedażą nowego motocykla, do mnie miał "ktoś podejść", ale po 20 minutach zapytano mnie na co czekam. Kiedy wreszcie po 3-cim tłumaczeniu "ktoś podszedł" dowiedziałem się, że mogę zamówić brakującą część z oficjalnego katalogu. Nie dałem rady na miejscu skorzystać na telefonie, a kiedy szukałem później w domu, nie znalazłem żadnych części do zestawów blokujących - jeśli ktoś znalazł, numer części albo chociaż kategoria byłyby pomocne.

500-1000 PLN to takie luźne estymacje przy szukaniu zestawów do blokowania z opcją zakupu on-line, najtańszy jaki znalazłem kosztuje €109 + przesyłka (czyli właśnie ok 500 PLN). Są też zestawy niecertyfikowane gdzie cena zaczyna się od ok £60 nie licząc przesyłki (czyli jakieś 350 PLN), ale nie wiem czy ktoś się do takiego nie przypieprzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby się przypieprzył. W takim przypadku mógłby Ci się przypieprzyć do wszystkiego, np. zmienionej kanapy albo podnóżków niehomologowanych. 

To tylko jakaś blaszka, której wymiary prawdopodobnie są identyczne. 

 

Pozdr.

F. 

  • Haha :) 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...