Skocz do zawartości

Yamaha xj6n, ocierające hamulce, przesunięte przednie koło


Kuba933
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Posiadam Yamahę xj6n z 2011 roku, wymieniałem właśnie opony. Zdjąłem koła i zawiozłem na wulkanizację. Po złożeniu tył pracuje tak jak powinien lecz niestety mam problem z przednim kołem. Będę teraz pisał po kolei co robiłem i wysyłał zdjęcia jak sytuacja wygląda. Po złożeniu przodu zauważyłem że tarcze trą mi o jarzmo, wyglądało to tak jak by koło było przesunięte w lewą stronę.

IMG_20200121_142021.jpg
IMG_20200121_214658.jpg

 

Rozkręciłem całe koło, wybiłem łożyska i trochę się zdziwiłem. Według schematu powinna w koło w godzić tulejka, później podkładka z kołnierzem i łożysko a u mnie jeszcze ktoś pomiędzy tą oznaczoną nr 5 a łożysko włożył jeszcze jakąś podkładkę

Screenshot_20200122_151302_com.facebook.
242f814c506fb1996e57a320a62321917e323053

Z okazji że miałem wszystko rozkręcone to kupiłem nowe łożyska i nową oś, poskładałem wszystko według schematu i nie dawałem tej dodatkowej podkładki która była tam włożona. Nie rozwiązało to mojego problemu, nadal koło jest przesunięte w lewą stronę. Do tego zauważyłem coś takiego. Odległość pomiędzy tarczą a mocowaniem hamulca na ladze z lewej strony to +/-25mm a z prawej strony +/-30mm

Screenshot_20200124_221734_com.android.g
Screenshot_20200124_221725_com.android.g

Ja już zgłupiałem całkowicie. Przed odkręceniem koła było wszystko idealnie.

242f814c506fb1996e57a320a62321917e323053313330302d48333030.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łozyska dobite do końca w łożu? Tuleja miedzy łożyskami na miejscu? Tulejki dystansowe po odpowiednich stronach? Coś źle złożyłeś...cała tajemnica.

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to inną opcją jest że masz nieoryginalne części o niewłaściwych wymiatach. To by też tłumaczyło podkładkę. Jakiś rzeźnik co reanimował twój motocykl po wypadku składał go z tego co znalazł w garażu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motocykl miał tylko delikatnego szkoda na prawą stronę, lagi są proste.

Koło założone prawidłowo

Oś przechodzi luźno bez problemu

Zmierzyłem jeszcze odległość od końca tulejki do tarczy i wychodzi z jednej strony 18mm z drugiej 23mm

https://imgupload.pl/zdjecie/i3HqJ

Ale tulejka z jednej jak i drugiej strony wystaje z felgi równe 15mm i łożyska po obu stronach są na takiej samej głębokości. Felga przy osi wygląda inaczej z jednej i drugiej strony. Z jednej jest tak jakby wyższa. Może jednak tam ma coś iść bo nie może być w ten sposób. Ale w książce serwisowej pisze że nie powinno nic tam być 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Felga powinna mieć oznaczenie, w którą stronę się kręci.
Sprawdzić poprawność montażu koła w widelcu, właściwie zakładając tuleje dystansowe.
Szkoda, że rozgrzebałeś piastę, postępując na ślepo.
Obecność elementów spoza katalogu może świadczyć o zniszczeniu dystansowania łożysk w przeszłości i druciarskskiej naprawy.
Gdyby faktycznie, to łożyska prawdopodobnie nie pracują w założonych konstrukcyjnie siłach napięcia osiowego, co skraca żywotność.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...