Skocz do zawartości

BAJKAŁ 2020


Savii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tym razem planuje wyprawę na daleki Wschód bardziej odległy stąd wielka prośba do znawców tematu o porady i informacje. Pochłonę każdą cząstkę informacji o Mongolii, Kazachstanie, Uzbekistanie, Turkmenistanie, Azerbejdżanie, Armenii oraz Gruzji którą chcę odwiedzić wracając z Bajkału. Sam jestem ciekaw co z tego wyniknie ale chęci mam, zapał również, zdrowie jeszcze dopisuje więc nie chcę niczego odkładać na później. Jedyną przeszkodą jest urlop ale jestem optymistą więc liczę, że wszystko ułoży się po mojej myśli… Wstępnie planowałem podróż do Japonii ale już wiem, że ponad dwumiesięcznego urlopu nie dostanę i mogę sobie tylko pomarzyć. Dlatego obrałem trochę bliższy kierunek. Będę naprawdę bardzo wdzięczny wszystkim za jakiekolwiek wskazówki nawet te najdrobniejsze. Dziękuje….

Szerokości życzę. Savii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile czasu przeznaczasz na tę podróż? I jak rozumiem, jedziesz na FJ-erze?

Mnie podróż przez Białoruś, Rosję do Mongolii (tam na miejscu 3 dni, tylko asfaltem) i powrót do PL zajęła 4 tygodnie. W sumie wyszło ok. 17 tys. km i to głównymi drogami przez Rosję. 

Wbijanie się w Kazachstan i te wszystkie "stany" tylko podniesie Ci koszty i wydłuży czasowo podróż (nie mówiąc już o przejeździe przez Gruzję, Armenię i Azerbejdżan, bo to już jest całkiem w bok). No i pamiętaj, że drogi w tamtych krajach potrafią być tragiczne lub tylko offroadowe... Zresztą w Rosji też bardzo nie pogonisz, bo te ich federałki są potwornie zapchane i w permanentnym remoncie. Mieliśmy wielokilometrowe odcinki po tłuczniu.

Pamiętaj też, że jadąc na wschód będziesz jechał "pod prąd" stref czasowych, czyli dni będą się skracać, a noclegów musisz szukać max. od lokalnej 17-tej.

Pozdrawiam,
Jacek
__________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC|
Forum powinno być jak Media Markt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, biblo napisał:

A ile czasu przeznaczasz na tę podróż? I jak rozumiem, jedziesz na FJ-erze?

Mnie podróż przez Białoruś, Rosję do Mongolii (tam na miejscu 3 dni, tylko asfaltem) i powrót do PL zajęła 4 tygodnie. W sumie wyszło ok. 17 tys. km i to głównymi drogami przez Rosję. 

Wbijanie się w Kazachstan i te wszystkie "stany" tylko podniesie Ci koszty i wydłuży czasowo podróż (nie mówiąc już o przejeździe przez Gruzję, Armenię i Azerbejdżan, bo to już jest całkiem w bok). No i pamiętaj, że drogi w tamtych krajach potrafią być tragiczne lub tylko offroadowe... Zresztą w Rosji też bardzo nie pogonisz, bo te ich federałki są potwornie zapchane i w permanentnym remoncie. Mieliśmy wielokilometrowe odcinki po tłuczniu.

Pamiętaj też, że jadąc na wschód będziesz jechał "pod prąd" stref czasowych, czyli dni będą się skracać, a noclegów musisz szukać max. od lokalnej 17-tej.

Witaj

Staram się o miesięczny urlop więc wychodzi jakieś 37dni i tyle chciałbym przeznaczyć. Nie jadę FJR1300. Prawdopodobnie pojadę Suzuki XF650 Freewind lub Hondą Transalp 600/650. Wszystko jest w fazie przygotowań, będziemy robić wszystko tak aby starczyło czasu. Pewnie nie da się przewidzieć różnych rzeczy i niespodzianek na jakie możemy być skazani. Jeżeli zrobimy połowę z tego co zaplanowaliśmy to już będzie dla nas wielki sukces. Być może również podgonimy asfaltem nad Bajkał a powrót już na spokojnie. Fajnie, że już jakieś rozeznanie mam dzięki Tobie więc będzie mi łatwiej to ewentualnie przeorganizować. Chętnie posłucham dalszej części wskazówek i porad.

Pozdrawiam Savii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

Pierwszy „Etap - Bajkał” już za mną. Suzuki XF650 Freewind… już w garażu. Przygotowania rozpoczęte bez względu czy dostanę urlop. Pomyślałem sobie jak nie Bajkał to na pewno Gruzja 😀.

Mam pytanie odnośnie terminu – czy końcówka maja do początku lipca to dobra pora na taki wyjazd?

 

Szerokości życzę. Savii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej odwrócić kolejność? Jak zaczniesz od Grecji, Turcji, to trochę unikniesz tamtejszych letnich upałów. A dodatkowo będziesz później w Gruzji, czyli w górach na przełomie czerwca i lipca pogoda będzie zapewne dużo lepsza, niż na przełomie maja i czerwca 🙂 Może nawet uda Ci się dojechać do Omalo...

Pozdrawiam,
Jacek
__________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC|
Forum powinno być jak Media Markt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.11.2019 o 23:27, biblo napisał:

A nie lepiej odwrócić kolejność? Jak zaczniesz od Grecji, Turcji, to trochę unikniesz tamtejszych letnich upałów. A dodatkowo będziesz później w Gruzji, czyli w górach na przełomie czerwca i lipca pogoda będzie zapewne dużo lepsza, niż na przełomie maja i czerwca 🙂 Może nawet uda Ci się dojechać do Omalo...

Masz racje chyba tak trzeba będzie zrobić o ile Bajkał nie wypali. Jak na razie cały czas planujemy daleki wschód. Wstępnie na 37dni wymyśliliśmy coś takiego, oczywiście wszystko do modyfikacji. Zerknij ze swoje strony i powiedz czy ominie nas dużo czy w miarę jest OK. Z góry dziękuje...

07a5571c9121d508.jpg

Savii

Edytowane przez Savii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak 🙂 Moim zdaniem robisz błąd polegający na zaplanowaniu zbyt wielu ciekawych miejsc. Ja czegoś podobnego doświadczyłem podróżując po Azji, gdzie jedną trzecią całego czasu spędziłem w efekcie końcowym na lotniskach, dojazdach do lotnisk, aklimatyzacjach, i odpoczynku po trudach lokalnych podróży... 

Musisz założyć - szczególnie w tamtej części świata - różne sytuacje "awaryjne", które spowalniają podroż: może to być cały dzień spędzony na granicy, awaria moto, za przeproszeniem 2-dniowa sraczka lub kac-gigant po spotkaniu z jakimiś ciekawymi lokalesami lub podróżnikami podobnymi do siebie 🙂 Albo super ciekawe miejsce, w którym postanawiasz spędzić 2 dni, a nie skoro świt gnać dalej. Dlatego nie warto tworzyć napiętego planu, bo w końcu zaczyna się gonitwa, a nie podróż i przygoda...

Zakładając, że jedziesz nad Bajkał ja na Twoim miejscu odpuściłbym trasę południową, czyli kraje na południe od Polski, Turcję, Gruzję i Kazachstan. Ta część nabije Ci koszty (europejskie lub wyższe w Turcji ceny benzyny, wiza, noclegi) i dodatkowe kilometry, to nudna droga przez Turcję i tylko liźnięcie Gruzji. Kazachstan głównymi drogami, to podobno również żadna rewelacja. Ten kierunek ja bym zaplanował na inną wyprawę - np. dookoła M. Czarnego - i więcej czasu poświęcił na Gruzję, może Armenię i Azerbejdżan.

A Rosję zaplanowałbym tak: Woroneż, Samara, Ufa, Czelabińsk, Omsk, Nowosybirsk i tu odbiłbym na południowy-wschód na Trakt Czujski w górach Ałtaj. Poszukaj zdjęć i opisów w necie, to zobaczysz jakie to przepiękne miejsce. Stamtąd trzeba wrócić do tej samej drogi i z Nowosybirska dalej kierować się do Irkucka.

Natomiast w drodze powrotnej w Iszym za Omskiem odbiłbym na północną federałkę i pojechał przez Tiumeń, Jekaterynburg (warto zobaczyć miejsca poświęcone carskiej rodzinie), Perm, Kazań (przepiękne miasto, jedno z nielicznych nie zdemolowanych za komuny) i dalej do Moskwy. W tym mieście warto się zatrzymać chociaż ze 3 dni, bo jest ono niezwykle ciekawe. W razie czego mogę podpowiedzieć, co warto tam zobaczyć 🙂 

A potem powrót przez Łotwę i Litwę do Polski.

Ewentualnie, jeśli załatwisz sobie białoruską wizę tranzytową (koszt nieduży, a  kraj chyba przyjemniejszy od Ukrainy, no i dużo tańsze paliwo), to w tamtą stronę możesz pojechać przez Homel i przejście graniczne na trójstyku granic Białoruś-Ukraina-Rosja - główną drogą z Homla nie przejedziesz, bo Ruscy nie puszczają inostrańców z Białorusi. Z kolei wracając, tniesz cały czas autostradą z Moskwy, przez Mińsk do granicy PL w Brześciu. Na tej drodze już nie ma problemu z przejazdem granicy Rosja-Białoruś. Dodatkowa korzyść, to przejeżdżałbyś koło Muzeum czołgów w Kubince (jedno z największych na świecie), no i przed granicą z Białorusią jest Katyń...

Cały czas będę Ci też przypominał, że jadąc na wschód będziesz miał praktycznie codziennie godzinę w plecy (zmiana stref czasowych). Niby można wstawać wcześniej, ale organizm tak łatwo się nie przyzwyczaja 🙂 Za to w drodze powrotnej będzie Ci przybywało dnia 😀

Ja wyjechałem z Moskwy około 8 rano, od 9 do 12-tej byłem w Kubince, w Katyniu ok. 15-16. Tam spędziłem godzinę i stwierdziłem, że zamiast do hotelu, to jadę dalej 🙂 Tym bardziej, że po wjechaniu na Białoruś zrobiło się o godzinę wcześniej. Ten kraj przeleciałem szybko pustą autostradą i na naszej granicy byłem ok. 23. Tam niestety spędziłem ze 2 godziny i do W-wy dojechałem w końcu ok. 2-3 nad ranem... Przejechałem niecałe 1400 km, ale długi dzień (jazda na zachód i dodatkowe 2 godziny) oraz przystanki na zwiedzanie + granicę dały odpocząć, tak więc bardzo się nie zmęczyłem 😎

Edytowane przez biblo
Pozdrawiam,
Jacek
__________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC|
Forum powinno być jak Media Markt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michellin Anakee 2 i spisały się bardzo dobrze, mimo iż na początku podróży - w Homlu na Białorusi - tylną musiałem załatać, bo złapałem gumę... Takie cóś mi się wbiło - bateria obrazuje wielkość tej połowy podkładki 🙂

DjhX9FR.jpg

W Rosji nie było szansy na zakup nowej opony, no chyba, że zdecydowałbym się na tygodniowe oczekiwanie na dostawę 🙂 

Jechaliśmy tylko po czarnym, ale w Rosji na ich drogach federalnych, które są na długich odcinkach w permanentnym remoncie, trafiały się długie fragmenty z tłuczniem. W sumie przejechałem na nich podczas tej wyprawy przeszło 18 tys. km.

To tak na zachętę 🙂

75ctx4E.jpg

9R2aEbb.jpg

SGeJbQt.jpg

Q9YrzBt.jpg

qKNkpt5.jpg

PYArESh.jpg

06Fdoqj.jpg

9tiEEZI.jpg

lAMnLh5.jpg

 

 

Edytowane przez biblo
Pozdrawiam,
Jacek
__________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC|
Forum powinno być jak Media Markt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniałem jest to tylko prototyp trasy który na pewno zmodyfikujemy. Oczywiście wszystko się zgadza co napisałeś i biorę sobie to pod uwagę z tym, że byłem kilkanaście razy na Litwie, Łotwie i Estonii nawet teraz jak byliśmy w Rosji i Białorusi. Zaliczyliśmy Moskwę, Katyń i inne miejscowości oraz Mińsk. Dlatego wolałbym a nawet chciałbym nie jechać już w odwiedzone miejsca tylko poznawać inne te nie odwiedzone kraje jak Gruza, Turcja.

Fajne fotki 😎, wspomnienia pewnie niesamowite 😉.

Savii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, nie wiedziałem, że tamte tereny już trochę objeździłeś 🙂

Ale taka droga  prosta jak strzała przez Gruzję, to świętokradztwo 😎 Tydzień na ten kraj, to minimum... Ja tam byłem ok. 10-12 dni w 2013 roku - cała wyprawa zajęła 3 tygodnie i do Gruzji jechaliśmy jeszcze przez Ukrainę i Krym, promem z Kerczu do Rosji (tam teraz jest most) i dalej przez Krasnodar, Biesłan do granicy na Drodze Wojennej. Wracaliśmy też przez Rosję, ale już przez Rostów nad Donem i dalej Ukrainę.

To film z naszej wyprawy

 

Niestety w Gruzji kolega miał awarię moto i przez 5 dni siedzieliśmy w jednym miejscu, dlatego rok później planowałem wyprawę dookoła M. Czarnego, znów trochę Gruzji + Armenię i kawałek Rosji - Grozny, Machaczkała, Astrachań i dawny Stalingrad, czyli Wołgograd 🙂 Niestety wojna i aneksja Krymu pokrzyżowała te plany. Objechałem za to Bałtyk 🙂 

Sorry za OT...

 

P.S. Jak jednak pojedziesz nad Bajkał, to koniecznie przejedź Traktem Czujskim!

Edytowane przez biblo
Pozdrawiam,
Jacek
__________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC|
Forum powinno być jak Media Markt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak można podpina się pod temat. Planuje Władywostok w 2021r.

Wizę turystyczną do Rosji, nie dostaniesz na dłużej niż miesiąc i nie więcej niż dwukrotnego wjazdu. Jeśli potrzebujesz dłużej lub więcej razy przekraczać granice Rosyjską potrzebna wiza biznesowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też wizy wielokrotnego wjazdu, roczne, a nawet dwuletnie - na zaproszenie organizacji społeczno-kulturalnych...

Pozdrawiam,
Jacek
__________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC|
Forum powinno być jak Media Markt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...