Skocz do zawartości

Legalna jazda hulajnogą elektryczną po ulicach w UE


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Czy ktoś się orientuje czy można legalnie jeździć hulajnogą elektryczną po ulicach w PL i krajach UE?

Zwłaszcza interesuje mnie jak to wygląda w Niemczech, na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji. 

 

Pozdr.

F. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra a jak nie ma chodnika wzdłuż jezdni? To pieszy może iść po jezdni, czyli hulajnogą też można chyba dymać tak? 

Bardziej jednak interesuje mnie jak to jest w innych krajach. 

 

Pozdr.

F. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DE do niedawna były zupełnie nielegalne ale w maju przeglosowano nowe przepisy które mają pozwolić na jazde po drogach rowerowych lub jesli takiej niema to po jezdni (jak rower) pod warunkiem posiadania specjalnego ubezpieczenia (jak motorowery i skutery). Można jechać max 20kmh

 

https://rootblog.pl/hulajnoga-elektryczna-przepisy-gdzie-jezdzic/

 

Jest jednak tutaj błąd opisujacy Niemcy. Przepisy weszły od Lipca i nie wolno jeździć po chodnikach, chyba że jest znak, który na to pozwala (napis "e-roller frei")

 

Więcej znajdziesz na www.ADAC.de

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak ja bym chciał jechać w DE, to muszę wykupić ubezpieczenie? 
 
Pozdr.
F. 
Tak. Pojazd bez specjalnej naklejki oznaczającej posiadanie ubezpieczenia jest nielegalny i nie wolno się nim poruszać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to doczytałem, ale. Przecież jak jadę polskim skuterem do Niemiec, to działa moje polskie ubezpieczenie tak? Jakimkolwiek innym pojazdem również. Czyli wydaje mi się, że jakbym miał jakieś OC (np. jako ruchomość w zakresie ubezpieczenia mieszkania), to powinno wystarczyć. 

 

Pozdr.

F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje to nie. Ponieważ na tej zasadzie nie potrzebował byś ubezpieczenia na auto skoro masz jakieś rozszerzone oc sprzedawane z ubezpieczeniem na dom, a osobne oc na auto jest wymagane. Wydaje mi się ze tak samo jest tutaj z hulajnogą. Potrzebujesz tą naklejkę która jest dowodem posiadania oc na ten pojazd. Tak jak bozo napisał defacto ta naklejka jest jakby rejestracją dla hulajnogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak do końca. Mi kiedyś gość rowerem wjechał w auto i ubezpieczyciel twierdził, że jeśli rower jest ruchomością w nieruchomości, to można tą szkodę próbować ściągnąć z jego OC. Rejestrowane pojazdy to co innego. No i nie są ruchomością w mieszkaniu 🙂

 

pozdr.

F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak zachował ostrożność. Polskie prawo swoje a niemieckiej ustawy w tym temacie nie czytałem. Jednak hulajongi były do czerwca nielegalne ... nie można było się nimi w ogóle poruszać w przestrzeni publicznej. Niemcy nie maja w zwyczaju też zostawiać tego typu szarych stref więc jestem prawie pewien że bez specjalnych dodatkowych przepisów które pozwolą na wydanie Tobie takiej naklejki na podstawie przedstawionej policy na razie wykupienie tego specjalnego ubezpieczenia w DE będzie nieuchronne. Szukałem jakiejś informacji na ten temat ale nic nie znalazłem poza samymi ofertami ubezpieczenia i lakonicznych informacjach o obowiązku. W każdym informują, że warunkiem dopuszczenia do ruchu jest posiadanie takiego ubezpieczenia dedykowanego na e-roller. Już od 13,50€ ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, filipr napisał:

Też to doczytałem, ale. Przecież jak jadę polskim skuterem do Niemiec, to działa moje polskie ubezpieczenie tak? Jakimkolwiek innym pojazdem również. Czyli wydaje mi się, że jakbym miał jakieś OC (np. jako ruchomość w zakresie ubezpieczenia mieszkania), to powinno wystarczyć. 

Skooterem, czy jakimkolwiek innym pojazdem - te Maja numery rejestracyjne, hulajnoga ich niema. Generalnie na wszystko co rozwija predkosc powyzej 24 km/h potrzebujesz 

 

Versicherungskennzeichen 

 

nawet na autko zdalniesterowane

🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...