Jump to content
kubagsx

Gdzie emigrować za pracą?

Recommended Posts

Posted (edited)

Cześć!

Sporo czasu mnie tutaj nie było i widzę, że dużo się pozmieniało.

Mam do Was pytanie. Pracowałem już trochę za granicą, m.in. na Islandii.

Dostałem 2 oferty pracy:

1. Niemcy, zagłębie Ruhry. Zakwaterowanie zapewnia pracodawca - jest mały pokój. Praca 8h dziennie w gastronomii. Nieciężka. Płatne 1900 eur NETTO.
2. Norwegia, okolice Oslo. Bez zakwaterowania. Praca w recyklingu. Nieciężka. 200 nok BRUTTO / h.

Co byście wybrali i w którym miejscu z podanych sum można więcej zaoszczędzić żyjąc skromnie

Mam pewne plany (na własny biznes, mieszkanie).  Nie ukrywam, że to dla mnie ważne. Za mną 30 lat życia i nie mam żadnych oszczędności, mimo że całe życie ciężko pracowałem w Polsce.

Może macie inne pomysły, gdzie warto wyjechać za granicę i co robić? Może jakieś szybkie kursy na podniesienie kwalifikacji, by znaleźć lepsze zajęcie?

Edited by kubagsx

freude am fahren

to ze mna jeszcze gorzej jest, za mna 45 lat zycia i nie mam zadnych oszczednosci, mam sie powiesic?

Pieniedzy nie kolekcjonuje, wydaje na przyjemnosci (nop w miare ze zdrowym rozsadkiem)

-PAXP-deijE.gif

Hehe. Spoksik, ale chciałbym zarobić sobie na własne 4 kąty, a to jednak wymaga funduszy 😄

freude am fahren

weź najpierw wrzuć te cyferki w jakieś lokalne kalkulatory netto/ brutto, bo na razie do porównania są gruszki z biszkoptami. to od strony finansowej. potem trzeba byłoby popatrzeć na koszty utrzymania; wprawdzie norwegia nie jest w eu, ale często łapie się do zestawień porównawczych

na początek powiedziałbym, z naszych planów norweskich, że tam jest wg wszelkich wiadomości ciężko z wynajmem mieszkania dla przyjezdnych. ale może przy stolicy łatwiej, albo są jakieś opcje pokoi, itp. poza tym to są zawsze koszty, czasami wysokie na początku, albo wiążące na dłużej (dla przykładu w belgii 2x czynsz idzie w kaucję zablokowaną na koncie, a standardowa umowa najmu jest na 3 lata). w tym kontekście pokój w germanii wydaje się przemawiać za tą ofertą, podobnie z resztą jak AFAIK dość dobra pensja jak za taką robotę (widzę średnią dla kelnera, 2,7k brutto, ca. 2 netto - goła pensja)

pobieżnie patrząc wychodzi mi germania, ale to tylko analiza na sucho

jsz

bezmotocyklowy

Masz gdzie sie zaczepic w tej Norwegi ? 

Osobiscie wybieral bym to, gdzie mam zakwaterowanie i w razie czego rozgladal sie za inna robota i innym lokum

Kto oplaca Kase chorych ? 

od tych 1900 odejmij 33 % podatku wprzypadku gdy jestes kawalerem, JAk jestes hajtniety  to cos kolo 20 %

W Niemczech za 2 pokoje 50 m policz 700,- €

🙂

• Upvote 1

Andrzejku właśnie te 1900 to już netto. Pracodawca zapewnia pokój w jakimś hotelu robotniczym. Co do kasy chorych to nie wiem.

Natomiast w NO na pewno ciężko o mieszkanie.

freude am fahren

Ja bym brał Norwegię :)...

Zrób uprawnienia na piłę łańcuchową i do lasu w Szwecji. 

Bez stresu, ale bez rodziny, i te 12-14 na miesiąc powinieneś wyciągnąć. 

Praca na max 2 lata bo potem staniesz się zombie i trudno  powrócić 

do społeczeństwa większego niż 6-10 osób...

Ciekawa opcja. Acz to chyba zajęcie nudniejsze niż kopanie rowów :D

freude am fahren

1 godzinę temu, kubagsx napisał:

Ciekawa opcja. Acz to chyba zajęcie nudniejsze niż kopanie rowów 😄

Pilarstwo? Mega ciężka i przede wszystkim niebezpieczna robota. Ale nudna? No chyba, że dla kogoś las to nuda. Ogólnie gdybym miał możliwości - przede wszystkim fizyczne to bym nic innego nie robił.

Posted (edited)
10 godzin temu, kubagsx napisał:

Płatne 1900 eur NETTO.

Może macie inne pomysły, gdzie warto wyjechać za granicę i co robić? Może jakieś szybkie kursy na podniesienie kwalifikacji, by znaleźć lepsze zajęcie?

Po co za granicę, w Polsce zarobisz wiecej w IT.

Mozesz zacząć od testera oprogramowania. Są szybkie kursy "weekendowe".

Jak sie dobrze ustawisz, to zarobisz 2x tyle (i wiecej) na naszej ziemi.

Tylko zależy, czy chcesz sie wziac do roboty heh.

PS Ja jestem samoukiem-programistą.

Edited by Damian85
  • Upvote 1

3 godziny temu, Wertyder napisał:

Pilarstwo? Mega ciężka i przede wszystkim niebezpieczna robota. Ale nudna? No chyba, że dla kogoś las to nuda. Ogólnie gdybym miał możliwości - przede wszystkim fizyczne to bym nic innego nie robił.

Potwierdzam ! Po kulku tatach idzie w kregoslup.Jedna nieuwaga i mozn abez nodi zostac !

6 godzin temu, kubagsx napisał:

Andrzejku właśnie te 1900 to już netto. Pracodawca zapewnia pokój w jakimś hotelu robotniczym. Co do kasy chorych to nie wiem.

Natomiast w NO na pewno ciężko o mieszkanie.

JAk masz 1900 netto to sie nwet nie ogladaj Ale dowiedz sie, czy to zatrudnienie jako subunternehmen - dzialalnosc jako jednoosobowa firma

🙂

• Upvote 1

Dobre pieniądze w Niemczech i dość tanio w sklepach. Bliżej domu no i niemiecki coś tam każdy chyba umie szprechać

no, to teraz trzymać kciuki żeby się oferta nie okazała zbyt piękna, by była prawdziwa  😉

jsz

bezmotocyklowy