Skocz do zawartości

hamulce HD, płyny hamulcowy DOT4/DOT5


Rekomendowane odpowiedzi

do którego roku modelowego w motocyklach HD stosowano płyn hamulcowy DOT5?

ktoś wie dlaczego przeszli na DOT4?

czy ktoś osobiście spotkał się z sytuacją zmieszania płynów w układzie? jaki był skutek zmieszania? jak to konkretnie wyglądało?

czy zmieszanie płynów skutkuje bezwarunkową wymianą zestawów naprawczych pomp i zacisków? czy jest prawdopodobieństwo, że uszczelniacze w HD przeżyją kontakt z DOT4? a może są dostosowane również do współpracy z DOT4?

jeśli natomiast nie są to czy dostępne są w sprzedaży zestawy naprawcze, które umożliwią współpracę z DOT4 do motocykli z lat 90tych?

pacjent w tym przypadku to sporciak z '97r

uprzedzając pytania - jeszcze nic nie spieprzyłem 😄 ale mam pewne obawy o to co zrobiono wcześniej. DOT5 z tego co się orientuje nie jest inwazyjny w stosunku do lakieru a na pompie hamulca przedniego lakier jest złuszczony. oczywiście heble nie hamują (tzn hamują b. słabo w porównaniu do japonii), klamka przód nie wraca do położenia wyjściowego co skutkuje włączonym światłem stopu a pedał hebla tył wpada dość głęboko bez wielkiego oporu

 

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zbiorniczku płynu powinny pływać "gluty" . Najlepiej to wylać ten płyn co jest i wyjąć/ rozebrać tłoczek w pompie i dokładnie powycierać do sucha. Następnie zalać dot5, i resztę znasz.(odpowietrzyć. Ja tak zrobiłem w mojej "eli" i hamulce działają bez zastrzeżeń.

ps. nie byłem pewny co wlał poprzedni właściciel- bo pływały jakieś "farfocle"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo Konrad w końcu się dorobiłeś Sporciaka 😀 Ja wlałem Dot4 ale gdzieś na tydzień... potem poczytałem i zalałem Dot5. Przepłukałem układ i działało. Nie wiem jakby było dłużej zalane Dot4. Na pewno Haryy w 2000 miał jeszcze Dot5, wydaje mi się że gdzieś 2002-2004 to zmienili. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dot 5 stosowano do 2006 roku. Ja mam sportstera właśnie z roku 2006 i w moim przypadku poprzedni właściciel najprawdopodobniej pomieszał płyny. Skutkiem tego było spuchnięcie elementów gumowych w pompie hamulcowej i brak przepływu płynu pomiędzy pompą a zbiorniczkiem wyrównawczym. ( hamulec przestał działać i nie dało się go odpowietrzyć) Problem dotyczył pompy hamulca tylnego. Zamiast wymieniać cały zestaw naprawczy przetoczyłem lekko tłoczek i złożyłem na dotychczasowych gumach. Układ przepłukałem, zalałem dot 5 i działa do dziś. Wiek płynu można oszacować na podstawie barwy. Dot 5 jest fioletowy, jednak u mnie po 1,5 roku od wlania zmienił kolor na żółty jak dot 4. Nie spowodowało to jednak zmiany skuteczności hamowania. Co do potencjalnych skutków pomieszania płynów to dodam jeszcze że po rozebraniu pompy hamulcowej w cylinderku miałem bardzo gęstą maź która utrudniała sprężynie powrót dźwigni do pozycji wyjściowej. Nie jestem jednak pewny tego czy było to skutkiem pomieszania płynów czy zastosowania jakiegoś specyfiku przy montażu tych części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zajrzałem dziś na szybko do zbiorniczka pompy przedniego hebla

żadnego kisielu nie było 😄 jednorodna ciecz koloru zielonkawego - mocno brudna, w smaku to na pewno nie był zwykły płyn hamulcowy typu dot4 tak więc myślę, że jest nadzieja 😄

jak dojdą jakieś narzędzia to postaram się zająć tematem

 

czy oprócz BEL RAY'a DOT5 występuje coś na polskim rynku w rozsądnej cenie? zakup w salonie HD raczej odpada (100zł/355ml), larsson ma płyn TRW ale wychodzi w detalu jeszcze drożej (89zł/250ml)

znalazłem na alledrogo produkt firmy Eurol (29zł/250ml) - ktoś tego używał?

jeśli macie jakieś alternatywy - proszę o namiary 😉

 

Edytowane przez konrad1f

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jonaszko napisał:

DOT to DOT, kupisz na pierwszej lepszej stacji benzynowej

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
 

Buahhhahhaa - dobre 😄

kupilem eurol -30zl/0,25l

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

importerem Bel Ray'a jest zdaje się Wilmat z Torunia i zakładam, że Twój sklep bierze od nich 😉

dzisiaj kilka dobrych godzin walczyłem z kumplem z heblami przód - jutro postaram się wrzucić jakieś foto co tam było - masakra łamana przez dramat

przód już jest - może jutro uda się zrobić coś z tyłem

 

kilka zdjęć tutaj:

 

 

Edytowane przez konrad1f

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tyłem zabawy było jeszcze więcej

 

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...