Jump to content
stempel

łańcuch sprzęgłowy - struna

Recommended Posts

Witam,

no i kolejny kwiatek mi wyskoczył...

Przy starym łańcuchu zakres napinacza skończył się więc przy serwisie postanowiłem go wymienić. Zamówiłem nowy -  82 ogniwa, Japan, Tsubaki. Przymierzyłem stary do nowego, różnica wyniosła ok pół ogniwa. Pomyślałem sobie, że to ta różnica która wynika ze zużycia starego i zarazem jest wystarczająca do zniwelowania luzu i powrotu do nominalnego naciągu. i na tym si e skończyło. Dzisiaj przy zakładaniu ledwo ledwo nasunąłem zębatkę zdawczą i kosz sprzęgłowy z nowym łańcuchem. Dla zobrazowania problemu z założenie powiem tylko, że musiałem użyć młotka gumowego żeby wszystko weszło. Łańcuch już teraz naciągnięty jest jak struna czyli do tego stopnia, że nie da się nakręcić śruby na wał. Moim zdaniem taki naciąg łańcucha nie jest takim jaki powinien być powinien. Jak to tak zmontuje (zakładając, że jakimś cudem uda mi się zakręcić śrubę) to łożyska wału tudzież ośki skrzyni rozsypią mi się po pierwszych kilometrach....

Powiedzcie mi proszę, co jest nie halo.... powinienem też w parze z łańcuchem wymienić zębatki (kosz sprzęgłowy i zdawcza) czy może łańcuch TEJ firmy ma to do siebie, że nie pyka?? Miał już ktoś podobny przypadek??

Proszę o jakąkolwiek wskazówkę..

Pozdro, srtempel

W młynku do kawy ten łańcuch wymieniałeś? Czy  mam powróżyć z fusów w czym?

Wpisz wszystkie dane motocykla allbo temat idzie do kosza.

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

Celowo nie podawałem danych motocykla. Problem dotyczy łancucha ale ci bardziej spostrzegawczy dojrzą w tagach, że chodzi o EVO. Co wiecej mam napisać? Że skrzynia "piątka"??  Łańcuch ma 82 ogniwa i pracuje pomiędzy silnikiem a skrzynią. Odległość pomiędzy ośkami skrzyni i silnika jest stała bowiem oba te elementy połączone są korpusem. Sprzęgło mokre. Więc gdy napiszę, że to składak to od kolejnego postu temat zejdzie na dyskusje wlasnie o tym, że " aaa, bo to skladak, aaaa, bo jest na korpusie STD,  aaaaa, bo koloru czarnego " itd...

Ale żeby było okej przeredaguję pytanie..

Czy możliwe jest, że łańcuch sprzęgłowy 82 ogniwa typ 1966-1983 Shovelhead, 1984-1999 Evo, 1999-2006 Twin Cam (oprócz modeli FLT, FXR, Sportster, 2006 DYNA) firmy Tsubaki był krótszy od łańcucha tego samego typu innego producenta?

Jaki luz normalnie jest na nowym łańcuchu (oczywiście przed założeniem slizgu) i dlaczego u mnie wyszła "struna" ??

Na czym polega różnica w łańcuchu dla modeli FLX, FXR, Sportster i DYNA ?

Logiczne jest, że nie założę łańcucha z 76 czy 88 czy 94 ogniwami tam gdzie są 82. Zdjąłem 82 i kupiłem 82. Pytanie brzmi, dlaczego  ten nowy nie chce wejść ??

Gdzie kupiłeś ten nowy?

Może właśnie że to skladak i tu kryje się odpowiedz? Może ktoś kiedys zalozyl rozciagniety?oze powinien być inny, dluzszy i napinacz reguluje napiecie? Wrzuc zdjecie może będzie latwiej cos poradzic? Napisz do FISA on jest specem od hd

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

5 godzin temu, lech N napisał:

Gdzie kupiłeś ten nowy?

http://malyhd.pl/zebatki-pulleye-lancuchy/1626-lancuch-sprzeglowy-82-ogn-su-062.html

>> Jonaszko -zaraz porobie foty i wrzucę. Co do innego rozmiaru to temat odpada. Kolejny w rozmiarówce to 86 ogniw. Skoro róznica pół ogniwka miedzy starym a nowym przekłada sie na to, że koczy sie zakres regulacji albo nie wchodzi wcale to jak do tego miała by się róznica 4 ogniwek 😁😁

IMG_20190622_125304 (Kopiowanie).jpg

IMG_20190622_135729 (Kopiowanie).jpg

IMG_20190622_153747 (Kopiowanie).jpg

IMG_20190622_155253 (Kopiowanie).jpg

IMG_20190622_155319 (Kopiowanie).jpg

Edited by stempel
zdjecia

6 godzin temu, stempel napisał:

Celowo nie podawałem danych motocykla. Problem dotyczy łancucha ale ci bardziej spostrzegawczy dojrzą w tagach, że chodzi o EVO.

Takie mamy zasady, że wpisujemy wszystkie dane motocykla aby pomagający mieli łatwiej...jaśniej nie potrafię.

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

silnik 1340 EVO,  (inni powiedzą ze nie EVO bo na bloku STD...) , skrzynia pieciobiegowa, kiedys była 4 z kopniakiem. , rama oryginalna ale nie wiem z jakiego modelu, bak, namiastki błotników. Dwa koła. 😁 Tyla. Model "SAM". Gdyby był oryginalny to nie szukałbym pomocy. Z serwisówką w ręku lub YT każdy bardziej rozgarnięty wymieniacz (nie mylić z mechanikami) zamówiłby część po modelu/numerze ramy i by łańcuch bez problemu wymienił. Niestety zdarza się z jakiś powodów, że jesteśmy posiadaczami motocykli które mają bardziej lub mniej namieszane w budowie ale dalej wciąż jeżdżą. Dlatego pytanie kieruję do Tych paru osób z tego forum którzy jeszcze mają jakieś pojęcie o mechanice, mają wieksze doświadczenie w naprawie wydumek. Liczę na to, że trafie własnie na osobę która spotkałą sie z podobnym problemem i może odpowiedzieć lub nakierować w tyym konkretnytm temacie. Więc proszę, darujcie sobie uszczypliwe komentarze.

Dla mnie sprawa nie jest prosta i model, kolor czy uj wie co jeszcze nie rozwiąże problemu dlaczego jeden łańcuch z 82 ogniwkami ma taaaak duży luz a inny nie wchodzi wcale. Przecież odległości pomiędzy osiami sie nie zmieniają. Próbuję ustalić co w tym składaku jest nie tak. Nachodzi mi na myśl jeszcze jedna rzecz.. Mianowicie zebatka zdawcza. Moja ma 25 zębów. już znalazłem, że są inne 24,23,22 zębne. Zastanawiam się tylko czy luz na łańcuchu jaki uzyskam po wymianie zębatki nie będzie większy niż ten co mam teraz pomiędzy starym a nowym łańcuchem...

Proszę o merytoryczną dyskusję. Nabijaczom postów z góry dziekuję

Kolego, no za krótki masz ten łańcuch z tego co widać 😉 i ten napinacz też chyba a do góry nogami masz przykręcony...zerknij w moim temacie tam jest fotka jak to powinno wyglądać (chyba) pozdro Kazik 

Kazik1340 nie patrz na napinacz 😀. Specjalnie go tak podnioslem, zeby mi nie haczyl o lancuch przy przymiarkach.

Lancuch ewidentnie krotki. Tyle ze pol oczka dluzszy już jest za luzny, co na zdjeciach widac. A nie ma przeciez w sprzedazy lancucha 82 oczka ktotszy i troche dluzszy. 82 to 82. Stary rozciagniety bedzie dluzszy co z biegiem czasu koryguje sie napinaczem. Pytanie brzmi dlaczego nowy, nominalny 82 oczka nie wchodzi?? Wciaz mam podejrzenia ze jest cos nie halo z przednia zebatka. 

Noooo ok ale czemu nie wrzuciłeś zdjęć z tym napinaczem (ślizgiem)!? 

5 minut temu, Kazik1340 napisał:

Noooo ok ale czemu nie wrzuciłeś zdjęć z tym napinaczem (ślizgiem)!? 

Bo przy nowym lancuchu nie da sie go tam wcisnac😁

Kapa wewnętrzna sprzęgła nie jest oryginalna od EVO. Zobacz z drugiej strony moto czy niema jakichś dystansów pomiędzy skrzynią a blokiem silnika. Bo z tej strony nic nie widać, jedynie widzę różnicę w dźwigni zmiany biegów. Jeśli znajdę jakieś zdjęcie to wrzucę. Popatrzyłem jeszcze raz dokładnie, i masz namodzone - silnik i skrzynia biegów oraz kapa sprzęgła z innych/różnych modeli.Na Twoich zdjęciach widać wolną przestrzeń pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów.

Edited by lech N