Skocz do zawartości

Czyszczenie ukladu hamulcowego - ZX9R


TyLuH
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc czolem Pany,

rozkrecilem sobie pol motonga i aktualnie jestem po demontazu jarzm (przod i tyl). Klocki wywalilem, czekam na nowe, chcialbym teraz wyczyscic jarzma/tloczki, ale...chcialbym to zrobic naprawde dobrze. Jarzma sa Tokico i chcialbym je rozkrecic kompletnie, tak abym mogl miec dobre dojscie pod katem czyszczenia i wymiany uszczelniaczy. Ktos to przerabial? Jakies sugestie? Same uszczelniacze bede musial zakupic pod wymiar na wolnym rynku, wstepnie na szybko w sieci nic nie znalazlem.

ZX9R 2000

Edytowane przez TyLuH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalne uszczelniacze znajdziesz u dealera i tego bym sie trzymal.

Cylinderki po wyjeciu tloczkow czyscisz plynem hamulcowym+ szmata wewnatrz i tloczki tym samym plynem na zewnatrz, nawet najwieksze zlogi brudu schodza po jakims czasie. Nie jestem zwolennikiem skladania cylinderkow na smar, tylko tez na plyn hamulcowy ktorym snaruje wnetrze tloczka i uszczelki.

W swoim starym motocyklu umylem cylinderki i tloczki, przewody wymylem alkoholem przemyslowym i zmienilem plyn na DOT5 ( baza siliconu ) o wiele przyjemniejszy w uzywaniu niz DOT 3 / 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalne uszczelniacze znajdziesz u dealera i tego bym sie trzymal.

Cylinderki po wyjeciu tloczkow czyscisz plynem hamulcowym+ szmata wewnatrz i tloczki tym samym plynem na zewnatrz, nawet najwieksze zlogi brudu schodza po jakims czasie. Nie jestem zwolennikiem skladania cylinderkow na smar, tylko tez na plyn hamulcowy ktorym snaruje wnetrze tloczka i uszczelki.

W swoim starym motocyklu umylem cylinderki i tloczki, przewody wymylem alkoholem przemyslowym i zmienilem plyn na DOT5 ( baza siliconu ) o wiele przyjemniejszy w uzywaniu niz DOT 3 / 4

Przekręce do Larsona czy coś w tym stylu po świętach i zapytam.

Wertowałem forum i googla i allegro i ceny zestawów naprawczych maja sporą rozbieżność od 45pln do 280pln.

Ciekawe co zaoferuje Larson.

Dzięki Adamie za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko się przychyle do preferencji Adama odnośnie składania zacisków jedynie na płyn hamulcowy. Skaldajac zaciski nawet w starych i zaniedbanych sprzętach nie czułem nigdy że jakoś ciężko się składa.

Jedyne zastosowanie z jakim się spotkałem ze dopiero smar pomógł to składanie zacisków w samochodzie z lekko już nadryzionym wżerami tłoczkiem. Na samym płynie blokował się prawie natychmiast, a na smarze jeszcze troche pojeździł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko się przychyle do preferencji Adama odnośnie składania zacisków jedynie na płyn hamulcowy. Skaldajac zaciski nawet w starych i zaniedbanych sprzętach nie czułem nigdy że jakoś ciężko się składa.

Jedyne zastosowanie z jakim się spotkałem ze dopiero smar pomógł to składanie zacisków w samochodzie z lekko już nadryzionym wżerami tłoczkiem. Na samym płynie blokował się prawie natychmiast, a na smarze jeszcze troche pojeździł.

Dzięki Bimbak, mam to na uwadzę.

Za chwilę jadę do garażu, montuje drina i zabieram się za robotę.

Wiem, że czeka mnie walka z śrubami, jedna już mi się ukręciła (imbus zrobil obrót wewnątrz) i poranił śrubę (wcześniej dawałem wudekiem parokrotnie ale bez efektu) w najgorszym wypadku będzie rozwiert :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie śrubokręt udarowy i próbuj wykręcić tą objechaną śrubę torxem.

Dzieki Limo, kupie przy okazji - jarzma wstepnie oczyszczone zostawiam znajomemu do rozkrecenia pneumatykiem, a nastepnie do oczyszczenia koncowego. Probowalem podejsc kolejne sruby ale bez szans, siedza jak wklejone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze jedna kwestia - dobór odpowiedniego zestawu naprawczego.
Z dostępnością nie ma problemu, natomiast jest spora rozbieżność cenowo/markowa.

Z tego co zdążyłem się zorientować to pionierami w moim przypadku jest TOURMAX typ BCF-416 oraz All Balls ceny (240pln oraz 185pln).
Jak za oringi/uszczelki to niemało, z drugiej strony mowa jest o heblu czyli kluczowym elemencie.
Znajduje też zamienniki wzorowane na BCF-416 w cenie znacznie niższej (74 PLN).
Nie chciałbym robić fuszerki, ale z drugiej strony wielokrotnie ratowałem się uszczelkami w płynie, dorabianymi oringami na podstawie suwmiarki i noża :) i nigdy się nie zawiodłem.
Wymiar to wymiar, guma to guma, ale życie mamy jedno ;)
Znacie Panowie te firmy? Macie jakieś zdanie ?

Edytowane przez TyLuH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale mam wrazenie ze All Balls to dystrybutor, kiedys ktos wstawil ich zamiennikowe lozyska ktore od razu sie rozsypaly.

No ale minelo kilka lat wiec moze jakosc wzrosla.

To ze guma gumie nierowna przerabiam caly czas kupujac aftermarket chinskie oslony do moich angielskich zegarow ktore rozsypuja sie po roku, a stare oryginaly przezywaly 20 lat nie ruszone przez warunki atmosferyczne.

Dlatego dla mnie raczej dealer Kawy bylby tutaj wlasciwym sklepem, tym bardziej ze raczej tej naprawy nie bedziesz powtarzal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Update: Zaciski ani drgnęły, traktowałem je różną chemią, różnymi siłami i ni chu chu - klej trzymał od nowości (19 lat :D)
Palnik zrobił robotę, oddałem znajomemu na warsztat - wiąże się to oczywiście z wymianą uszczelek - na to byłem przygotowany.
Jeżeli ktoś będzie miał podobny problem znajomy mechanik powiedział, że z braku laku można spróbować palnikami gazowymi z wolnego rynku (małe puszki 400ml) dają ok.1300 stopni. Na allegro ok. 15pln.

Czeka mnie teraz wyciąganie tłoczków - macie jakiś pomysł, żeby nie poranić tulei ?
Ciśnienie odpada, bo układ jest już otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam starych ruskich szczypiec do ściągania pierscieni Segera, wkładam w srodek tloczka naciskam na rączki ile sił i próbuje kręcić lewo/prawo i powoli wyciagam... po demontażu tloczki poleruję na wysoki połysk, jak sa głębokie wżery- niestety trzeba kupić nowe... gniazda uszczelniaczy: robię z aluminiowego drutu haczyk 90 kątowy,   końcówke rozbijam  w kwadrat, tak, żeby dokladnie dolegała do ścianek gniazda uszczelniaczy i czyszczę z syfu i tlenków nagromadzonych przez lata... na koniec płyn hamulcowy + szmatki + sprężarka... wszystko, łącznie z gniazdem odpowietrznika czyszczę ...

Potem uszczelki ( nowe) składam na nowy płyn hamulcowy, tloczki też smaruje płynem hamulcowym i delikatnie wkręcając przy uzyciu starych szczypiec do Segreów, montuję z powrotem...Jeśli masz przewody gumowe- najlepiej wymień na nowe, lub akcesoryjne w stalowym oplocie...

Pamiętaj o wyczyszczeniu pompy hamulcowej, i byc może wymianie uszczelek owej pompy...

Jak wszystko masz juz poczyszczone, wymienione, i zalane nowym płynem hamulcowym i teraz odpowietrzaj, na początek pompę hamulcową na górze, potem resztę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Czolem, dzis odebralem material po czyszczeniu. Najpierw myjka ultradziwekowa, potem piaskowanie. Wrzucam kilka zdjec pogladowych. Zamawiam uszczelki i chyba dwa nowe tloczki - tutaj pytanie do Was na jednym zdjeciu wybralem dwa wedlug mnie mocno poranione. Uszkodzenia sa dosc wysoko wiec zastanawiam sie czy jest sens ? Co o tym myslicie? Zastanawiam sie jeszcze nad malowaniem, jak juz mam na wierzchu i czas mnie nie nagli. Nie udalo mi sie wrzucic zdjec - Blad -200 wiec wrzucam link.

https://ibb.co/qYqSgs1
https://ibb.co/09G81Tm
https://ibb.co/zR5Lhtg
https://ibb.co/P9fXFPv

Edytowane przez TyLuH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...