Jump to content
supermichi4444

BMW R1200 Gs pytania odnośnie silnika

Recommended Posts

10 minut temu, kumpel kalamitki napisał:

Sam się nagrzebałem po pachy,  więc  statystycznie ilość czasu grzebania w stosunku do czasu jeżdżenia zdecydowanie w nowszych konstrukcjach wychodzi lepiej 🙂  Inna sprawa, że producenci celowo nie robią pojazdów za trwałych i tną koszta gdzie się tylko da. Te dzisiejsze modela 2018-19 wielu motocykli przypominają zabawki z wesołego miasteczka wykonane z plastiku po butelkach PET. Owszem pojeżdżą bezawaryjnie z 10 lat i ulegną biodegradacji 😉

Pełna zgoda. Ale Świat też się zmienia i pędzi do przodu. Nikt teraz nie oczekuje produktu na dekady. A presja jest na korzystną cenę i coraz lepsze parametry.

Audi Sport

Ja sądzę, że nowe motocykle są statystycznie bardziej awaryjne od tych, które były nowe w latach 80 czy 90. Wynika to z bardziej skomplikowanej budowy i jej zaawansowania technicznego. Dzięki temu nowe motocykle są bezpieczniejsze, lepiej się prowadzą i są bardziej komfortowe. Jednak wątpię by nowa maszyna była bardziej awaryjna od normalnie użytkowanego klasyka, który nie przeszedł jeszcze gruntownego remontu. Z racji wieku w takim klasyku, nawet po małym przebiegu może ulec uszkodzeniu wiele części, głównie uszczelki silnika, zawieszenia i elementy gumowe np. membrany w gaźnikach, elektryka też już może płatać figle. Te wszystkie usterki może nie będą kosztowne ale mogą dostarczać przygód w drodze, pochłaniać czas przeznaczony na jazdę w sezonie.

Chyba zapominacie czym ja normalnie jezdze - stare klasyczne angliki z lat 70 tych, budowane dosc niechlujnie i wymagajace rzeczywiscie w miare czestego zagladania w rozne miejsca motocykla zeby zapobiec jakims przygodom w trasie.

Przy nich duzo nowsze japonczyki z lat 80 tych, jak moje byle Suzuki GSX, czy obecna K75 z 92r to sprzety do ktorych leje tylko paliwo i olej i nie dotykam sie do niczego. Owszem jak stuknie 100k to w Beemie zrobie przeglad, wymienie gumowe weze, uszczelkii, oczyszcze wtryskiwacze, wymienie zuzyte przewody elektryczne, mozliwe ze bede musial zalozyc nowy wielowypust na dyfer. Klocki i opony tez bede musial okresowo zmieniac 🙂

Zgodze sie z tym ze wszystko sie zuzywa, no i jezeli cos sie zuzyje to trzeba to wymienic - to ze jezdzenie troche starszymi sprzetami wymaga ciaglego grzebania to bajka. A 0.5 mln km nie wzialem z glowy tylko od kolegi ze zlotu ktory przyjechal z takim przebiegiem na nowszej 1100. ( ostatni weekend )

Starsze motocykle maja nizszy komfort i moze gorsze wlasciwisci jezdne, ale maja cos czego nie maja nowsze - zawsze mozna je naprawic, nie sa jednorazowymi sprzetami gospodarstwa domowego.

Chociaz przy moich wibrujacych, trzesacych i smierdzacych olejem anglikach jazda na K75 to jazda na puchowym lozku :).

A ja mimo opisanych wyzej wad, dalej b. lubie stare angiki bo maja to cos czego zaden w miare wspolczesny motocykl nie ma - dzwiek i poczucie przygody za kazdym razem kiedy gdzies wyjezdzasz ( jako ze nigdy w 100% nie wiesz ze wrocisz o wlasnych silach 🙂 )

Wlasnie zaczynam budowe nastepnej BSA A65....

7 godzin temu, Adam M. napisał:

Chyba zapominacie czym ja normalnie jezdze - stare klasyczne angliki z lat 70 tych, budowane dosc niechlujnie i wymagajace rzeczywiscie w miare czestego zagladania w rozne miejsca motocykla zeby zapobiec jakims przygodom w trasie.

Przy nich duzo nowsze japonczyki z lat 80 tych, jak moje byle Suzuki GSX, czy obecna K75 z 92r to sprzety do ktorych leje tylko paliwo i olej i nie dotykam sie do niczego. Owszem jak stuknie 100k to w Beemie zrobie przeglad, wymienie gumowe weze, uszczelkii, oczyszcze wtryskiwacze, wymienie zuzyte przewody elektryczne, mozliwe ze bede musial zalozyc nowy wielowypust na dyfer. Klocki i opony tez bede musial okresowo zmieniac 🙂

Zgodze sie z tym ze wszystko sie zuzywa, no i jezeli cos sie zuzyje to trzeba to wymienic - to ze jezdzenie troche starszymi sprzetami wymaga ciaglego grzebania to bajka. A 0.5 mln km nie wzialem z glowy tylko od kolegi ze zlotu ktory przyjechal z takim przebiegiem na nowszej 1100. ( ostatni weekend )

Starsze motocykle maja nizszy komfort i moze gorsze wlasciwisci jezdne, ale maja cos czego nie maja nowsze - zawsze mozna je naprawic, nie sa jednorazowymi sprzetami gospodarstwa domowego.

Chociaz przy moich wibrujacych, trzesacych i smierdzacych olejem anglikach jazda na K75 to jazda na puchowym lozku :).

A ja mimo opisanych wyzej wad, dalej b. lubie stare angiki bo maja to cos czego zaden w miare wspolczesny motocykl nie ma - dzwiek i poczucie przygody za kazdym razem kiedy gdzies wyjezdzasz ( jako ze nigdy w 100% nie wiesz ze wrocisz o wlasnych silach 🙂 )

Wlasnie zaczynam budowe nastepnej BSA A65....

Kto co lubi, ja te mam starsze motocykle ale na codzie wolę pewniejszą współczesną maszynę 😉
Ze stwierdzeniem, że nowe są jednorazowe to się nie zgodzę, wszystko da się w nich naprawić, trzeba tylko odpowiedniej wiedzy i narzędzi.

Godzinę temu, Januszm napisał:

Kto co lubi, ja te mam starsze motocykle ale na codzie wolę pewniejszą współczesną maszynę 😉
Ze stwierdzeniem, że nowe są jednorazowe to się nie zgodzę, wszystko da się w nich naprawić, trzeba tylko odpowiedniej wiedzy i narzędzi.

Tylko przy założeniu, że naprawą nazywasz wymianę kpl elementu lub całego modułu...

Ja odkąd jeżdżę względnie młodymi pojazdami, w zasadzie nie mam żadnych usterek, nie mówiąc o poważnych awariach. W starszych systematycznie coś się je**ło i trzeba było grzebać. Co kto lubi, wszystko jest dla ludzi.

Audi Sport

Ja tak jak Adam.lubie stare motocykle i lubię w nich grzebać. Nie zdarzylo mi sie nie dojechac ddo celu z winy awarii. Ale mam też współczesne i one tez zawsze od pkt a do b bez awarii. Faktem natomiast jest to, że serwis nowiczesnych sprzetow jest o niebo trudniejszy i droższy, chocby z faktu posiadania odpowiedniego kompa lub oprogramowania. Wobec tego nie zawsze jestem zrobić samkpl serwis i muszę korzystać z uslug innych. Przykladem chocby i obecne BMW

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Posted (edited)
22 godziny temu, tadeo napisał:

Tylko przy założeniu, że naprawą nazywasz wymianę kpl elementu lub całego modułu...

Jakiś przykład poproszę 🙂 

Jeśli mowa o kompie sterującym, to się może i zgodzę ale czy ktoś jeszcze regeneruje moduły zapłonowe do starych japonii np.?

BMW dało ciała w olejkach z pompą ABS, gdy ulegnie awarii, nie trzeba wcale jej wymieniać, można poddać regeneracji. 

Ja tam wiem, że świeży sprzęt jest pewniejszy, nie trzeba grać w ruletkę 🙂 A nawet jeśli, to  na nowy sprzęt, można kupić ubezpieczenie na wypadek awarii na drodze, a na stary motocykl już nie, tak jest przynajmniej w UK.

I stare i nowe maszyny mają swoje plusy i minusy ale jak się chce tylko jeździć, to nowy do tego celu jest lepszy.

Tak jak w moim przypadku, nie mam czasu ani miejsca na dłubanie przy motocyklu. Kiedyś moja stara Kawa nie chciała odpalić, gdy chciałem się umówić na naprawę w warsztatach, wszyscy podawali mi odległe terminy bo był środek sezonu. Postanowiłem zatem, że naprawię motocykl sam. 

Doszedłem do wniosku, że to wina gaźników. Wyjęcie gaźników i ich czyszczenie, wymiana przewodów wysokiego napięcia, świec, pompy paliwa, przewodów paliwowych, przy okazji uszczelniłem pompę wody bo w między czasie się posikała 🙂 i jeszcze parę innych usterek z racji braku czasu zajęło mi trzy tygodnie. Czyli przez trzy piękne tygodnie nie miałem jak tym motocyklem jeździć.

Nowy sprzęt wstawiam na serwis raz w roku i nie muszę się martwić. Zawsze jestem pewny, że odpali i dowiezie mnie do pracy czy zawiezie na wycieczkę. Jeszcze się nie zdarzyło, że w miarę świeża maszyna mnie zawiodła a miałem takie cztery motocykle. Przy starych zawsze musiałem dłubać bądź zlecać ich naprawy. Nie wszyscy na to mają czas, warunki i czasami chęci. Ja wolę wolny czas, którego obecnie nie mam za wiele, spędzić w siodle.

Edited by Januszm

Posted (edited)
W dniu 19.06.2019 o 10:43, Tommo napisał:

Miałem epizod z W124. Psuł się tak samo jak każdy inny pojazd z tamtego okresu.

Nie wiem jakie miałeś to 124 ale napewno bywają tam egzemplarze rozbite naprawiane u Kazia w szopie a serwisowane też w podobnych warunkach

Moje doświadczenia z w124 i w140 są jak najbardziej na +

oczywiście pod warunkiem że nie porównujesz tu w124 kupionego za 3tys

W dniu 19.06.2019 o 23:30, Januszm napisał:

elementy gumowe np. membrany w gaźnikach

kurcze gaźniki w e współczesnym sprzęcie równie trudno znaleźć jak dziewice w akademiku

W dniu 20.06.2019 o 08:51, Tommo napisał:

Ja odkąd jeżdżę względnie młodymi pojazdami, w zasadzie nie mam żadnych usterek, nie mówiąc o poważnych awariach. W starszych systematycznie coś się je**ło i trzeba było grzebać

jeśli porównujesz nowy sprzęt  a np 15 letni to jak najbardziej mogę się zgodzić  ale jeśli porównasz np Passata B5 i B6 albo np lagune 1 a 2  to różnice  są oczywiste

Edited by kiler