Skocz do zawartości

Ściąganie motocykla w lewo


krzychu-gsxr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, drodzy forumowicze proszę o pomoc w moim temacie bo już pomysły mi się skończyły. Mianowicie mam motocykl który po puszczeniu kierownicy kładzie się lekko na lewą stronę. Podczas jazdy nie ma problemu w obie strony skręca tak samo, przy hamowaniu nic się nie dzieje. Ale nie dawało mi spokoju to ściąganie po puszczeniu kiedy więc się za pomiary i tak:

- ustawiłem tylne koło równolegle do osi wachacza

- do tylnego koła dałem po obu stronach dwie długie poziomnice (tak aby dotykały opony w dwóch miejscach)

- dokonałem pomiaru na przednim kole było równo po 35mm z każde strony (również mierzone w dwóch punktach po każdej stronie)

- następnie zmierzyłam odległość od osi tylnego do osi przedniego po 1415mm z każdej strony

- sprawdziłem lagi w półkach mają tą samo wysokość nad górną półką

- kolejna sprawa która przyszła mi do głowy to przednie koło wymontoealem JE i obroniłam i dalej nic (ściąga w tą samą stronę)

- sprawdziłem przednią oś, pomiar opony od lagi z obu stron ok, koło nie ma bicia

- łożyska główki ramy nie ruszyłem ale nie ma luzu i pracuje tak jak powinno

- wiosną były robione też uszczelniacze w zawieszeniu z wymianą oleju, więc to też odpada

 

Sam już nie wiem co może być jeszcze powodem takiego zachowania więc może ktoś miał podobny problem i coś jeszcze podpowie.

 

Pozdrawiam Krzysztof

Edytowane przez krzychu-gsxr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest możliwość że przenoszona rama nie wykaże nic na pomiarach które wykonałam? Przecież przenoszona główka ramy wykażę rożnice na osiowości kół lub rozstawie osi, a jeżeli oba pomiary nic nie pokazały to nie powinno mieć to wpływu na trakcje - poprawcie mnie proszę jeżeli źle rozumuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglby byc jeszcze jeden banalny Problem - dosiad z przesunieciem na lewa strone, kwestia tego jak bardzo sciaga ale to najbardziej watpliwa z mozliwosci.

​Tak jak napisal Limo, sprawdz rame.

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej wątpliwe bo żeby motocykl jechał prosto to muszę przechylić się na prawą stronę.

 

Faktycznie umówię się na pomiar ramy tylko cały czas zastanawiam się czy może być krzywa i nic na pomiarach osiowości nie wychodzi, kumpel jak miał walnięta rame to przednie koło było 7mm przesunięte od osi wtedy wszystko jasne a u mnie nie potrafię tego rozgryźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badz pewny, ze nie wykryjesz krzywosci ramy, Pomijam juzpytanie w jaki sposob mierzyles, bo do pomiaru miarka czy centymetrem musial bys ja wczesniej wymontowac.

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie komentarze, to jeszcze jedno pytanie, jeżeli faktycznie jest tak że rama jest delikatnie krzywa ale na tyle że przy moich pomiarach nic nie widać to czy takie skrzywienie może powodować ściąganie. Pytam dlatego że gdzieś kiedyś czytałem że, już nie pamietam czy Suzuki czy Yamaha dopuszcza odchylenia od osi do 3mm (jest to w tolerancji) i motocykle jadą prosto.

 

I pamiętam wszystkie motocykle które ściągały i mierzyłem w ten sam sposób dawały różnice w pomiarach, później na laserze wychodziło czy to rama, lagi, półki, itd. a tu nic dlatego tak mnie to intryguje ale widocznie jeszcze na nic takiego wcześniej nie trafiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, drodzy forumowicze proszę o pomoc w moim temacie bo już pomysły mi się skończyły. Mianowicie mam motocykl który po puszczeniu kierownicy kładzie się lekko na lewą stronę. Podczas jazdy nie ma problemu w obie strony skręca tak samo, przy hamowaniu nic się nie dzieje. Ale nie dawało mi spokoju to ściąganie po puszczeniu kiedy więc się za pomiary i tak:

- ustawiłem tylne koło równolegle do osi wachacza

- do tylnego koła dałem po obu stronach dwie długie poziomnice (tak aby dotykały opony w dwóch miejscach)

- dokonałem pomiaru na przednim kole było równo po 35mm z każde strony (również mierzone w dwóch punktach po każdej stronie)

- następnie zmierzyłam odległość od osi tylnego do osi przedniego po 1415mm z każdej strony

- sprawdziłem lagi w półkach mają tą samo wysokość nad górną półką

- kolejna sprawa która przyszła mi do głowy to przednie koło wymontoealem JE i obroniłam i dalej nic (ściąga w tą samą stronę)

- sprawdziłem przednią oś, pomiar opony od lagi z obu stron ok, koło nie ma bicia

- łożyska główki ramy nie ruszyłem ale nie ma luzu i pracuje tak jak powinno

- wiosną były robione też uszczelniacze w zawieszeniu z wymianą oleju, więc to też odpada

 

Sam już nie wiem co może być jeszcze powodem takiego zachowania więc może ktoś miał podobny problem i coś jeszcze podpowie.

 

Pozdrawiam Krzysztof

 

Sprawdź:

- ciśnienie w ogumieniu przód/tył

- walnięta opona - może jest stara, ma pękniecie osnowy niewidoczne z zewnątrz;

- łożysko główki ramy;

- może krzywe półki;

- może być krzywy wahacz;

- może być krzywy zadupek i siedzisz na moto krztwo nie wiedząc nawet o tym;

- może być przesunięta masa motocykla - czasem wystarczy wyluzować sruby mocujące silnik i skręcić ponownie;

 

A propos pomiarów geometrii motocykla.

Jeśli masz przypadek w którym motocykl ma przesunięcie boczne główki od osi wzdłużnej + delikatny X

to na kole na poziomie opony, koła będą szły w ślad, a geometria będzie zła. Poprostu czasem te odchyłki kompensują się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągac w lewo moze też w wyniku problemów z tylnym kołem, zwłaszcza jak zamykasz gaz i toczysz się hamując silnikiem. Statycznie motocykl jest prosty a jak hamujesz silnikiem to skręca w lewo. Sprawdź łożyska koła, gumy koła. Jak koło nie ma luzu to ostatecznie luz może być na wahaczu ale to raczej rzadko się zdarza. Ostatecznie jeszcze jakiś luz na którymś regulatorze naciągu łańcucha.

Jak to nie to to obstawiam łożysko główki ramy jako głównego winowajce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...