Skocz do zawartości

Wybór pierwszego kategoria A2 Wyprawa


Kamushido
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Uproszczenie. Na olejaka w skrócie gadają, że powietrzem chłodzony.

Nie chodzi mi o uproszczenie tylko się czepiam terminologii ;). Po prostu nie słyszałem żeby cokolwiek innego chłodziło niż powietrze. To co jest czynnikiem wymiany ciepła /czy jak to tam mądrze nazwać ;) / to już inna kwestia.

Olejaki to chyba najbardziej trwałe silniki. Pierwsze słyszę żeby taki silnik "nie znosił dłuższej jazdy" - aż się boję zapytać mojego "Bandita" jak się na to zapatruje :laugh: ....

Edytowane przez Wertyder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o uproszczenie tylko się czepiam terminologii ;). Po prostu nie słyszałem żeby cokolwiek innego chłodziło niż powietrze. To co jest czynnikiem wymiany ciepła /czy jak to tam mądrze nazwać ;) / to już inna kwestia.

Olejaki to chyba najbardziej trwałe silniki. Pierwsze słyszę żeby taki silnik "nie znosił dłuższej jazdy" - aż się boję zapytać mojego "Bandita" jak się na to zapatruje :laugh: ....

Ja również uważam, że opinie o tym, że silniki chłodzone powietrzem łatwo się przegrzewają to niczym nie poparte legendy. Pomijając już w miarę współczesne konstrukcje, dawniej pokutowała opinia że dwusuwowe silniki MZ są podatne na przegrzanie. W praktyce ani mi, ani nikomu ze znajomych nie udało się tego dokonać. Mało tego - spotkałem kiedyś kolesia, który fabrycznie nową ETZ 250 pierwsze 500 km przejechał tylko na 1 i 2 biegu - żeby ją dobrze dotrzeć :biggrin: . Jemu również nie udało się przegrzać tego silnika. Owszem, bywały przypadki że nawet na krótkich dystansach MZ-tki odmawiały posłuszeństwa ale była to zazwyczaj wina użytego do naprawy akcesoryjnego tłoka, wykonanego z byle jakich materiałów. Wracając do tematu - nie obawiał bym się raczej przegrzania olejaka w normalnym użytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...