Skocz do zawartości

Jednostajny dźwięk podczas jazdy po wymianie napędu CBR f4 1999 PC35


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W ubiegłym sezonie zmieniłem napęd na DID i zębatki RK, standardowe przełożenie. Ciężko porównać głośność, ale charakterystyka dźwięku, który pojawił si w ZX-6R po wymianie, jest dokładnie taka sama. Dźwięk słyszalny szczególnie przy przyśpieszaniu, z okolic przedniej zębatki. Muszę ze wstydem przyznać, że trochę zlałem temat i po upewnieniu się, że dźwięk zależy od prędkości napędu, a nie obrotowej silnika, stwierdziłem, że ten typ tak ma. Jak na tą chwilę przejechałem na tym napędzie 5 kkm bez problemu. Naciąg po wymianie 3-krotnie sprawdzany przed pierwszą jazdą, po krótkiej jeździe sprawdzony ponownie. Dźwięk nie nasila się z przebiegiem, jakby ucichł, chociaż mogłem się do niego po prostu przyzwyczaić(?) . Dziwny temat. Daj znać, jeżeli coś ustalisz, bo bardzo jestem ciekawy przyczyny.

"Generalnie rzecz biorąc, zdejmuję linkę tylko w niedzielę jak idę do kościoła..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zmieniam napęd, często mam przypadek, jakby zębatka przednia "zrosła" się z wałkiem zdawczym. Na ten przykład mój mechanik ostatni stwierdził, że dałem mu zębatkę która nie wchodzi na wałek - za mały otwór wewnętrzny. Problem polegał na tym że na wałku zdawczym było mnóstwo rdzy i zanieczyszczeń, stara zębatka śmigała po wałku a nowej nie można było nasunąć. Po oczyszczeniu wałka elegancko można było nasunąć nową zębatkę z luzem i o to mi chodzi, że zębatka ta musi swobodnie się przemieszczać na wałku by optymalnie zazębiać się na łańcuch. Może to akurat to...

Mechanika Motocyklowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nowym napędzie nabiłem ok 400km. Wczoraj z mechanikiem wzięliśmy się do sprawdzania. Zsunęliśmy łańcuch z przedniej zębatki i pogazowaliśmy. Cisza, nic nie hałasuje. Założyliśmy go z powrotem, moto na podnośnik - ewidentnie słychać, że wyje z tyłu. Zdjęliśmy koło i zaczęliśmy oglądać łożyska. pokręciliśmy trochę samym kołem na ośce - cicho (jednak małe prędkości). Tak samo zrobiliśmy z tylną zębatką i tu też było raczej cicho, ale delikatnie biła (czuć było wibracje na ośce).


VinAlucard - no u mnie jest to samo. Pocieszające jest to, że nic sie nie dzieje ale wku**ia mnie ten dźwięk :P


JanuszK30 - tutaj zębatka wchodzi gładko, ale zwrócimy na to uwagę podczas zabawy opisanej poniżej. Dzięki :)


MłodyWilk22 - nie no przy przygazowaniu i wyłączeniu silnika byłoby chyba jednak coś słychać? Ale teraz też obstawiam napęd.


Podsumujmy:


- Nie rozrząd. Wyje w zależności od prędkości a nie obrotów.

- Dźwięk pojawił się od razu po wymianie napędu

- Wymiana łożysk tylnego koła nic nie dała

- Łożysko przedniej zębatki jest cichutkie bez łańcucha.


Plan jest taki: kupię na dniach dwie zakuwki, zdejmiemy łańcuch i założymy stary napęd (jeszcze go ma). Jak będzie ok to będziemy przekładać elementy aż znajdziemy winnego. Dodatkowo mam pod blokiem znajomego z f4i - poproszę go po podmianę koła - tym sposobem wyeliminujemy łożyska z tyłu, chociaż to jest dzika teoria bo wyło przed wymianą i wyje po.

Edytowane przez rogigor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a lancuch z jakiego zrodla ? moze jakis trefny ? nie jest nierowno wyciagniety ? ( ja tak mialem jak do VFR zakladalem nowego DID-a )

KomaRR -->Simson S51-->2 x ETZ 250 i 251--->KLR 650 A1--> XR 600R - 94--->Obecnie VFR 800 Fi -98 oraz KTM LC4 620 GS - 98 na FCR 41

 

http://www.bikepics.com/members/rysiek24/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zaufanego sklepu (4motoshop). Z nierównym wyciągnięciem problemu nie ma (poprzedni był za to w pizdu). Ale nie wykluczam, że może wadliwa sztuka. Jak pisałem powyżej będziemy sprawdzać po kolei elementy napędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Update!

 

W końcu znalazłem czas żeby się za to zabrać. Sąsiad też ma F4 zatem pojechaliśmy we dwoje do warsztatu.

 

- Zaczęliśmy od przełożenia całego tylnego koła wraz z ośką z jego moto. Dalej wyje.

- Przełożyliśmy zębatkę przednią - i tu była poprawa. Dam sobie głowę uciąć, że było ciszej ale akurat lał deszcz i wiał wiatr...

 

Zanim podmienimy łańcuch na mój stary (mam spinkę starego i zakuwkę nowego, wymienię zębatkę na tę samą ale nie JT tylko SUNSTARA. Mam nadzieję, że mój słuch mnie nie zawiódł i faktycznie było ciszej.

 

Ciekawostki:

 

- I mój i jego motocykl jak rozpędzi się na podnośniku i zgasi silnik wyją tak samo , w sensie napędy chodzą równie głośno. Różnica jest taka, że moja wyje podczas jazdy i przy dodawaniu gazu jak na filmikach, a jego jest cicho.

 

- Po dokręceniu śruby przedniej zębatki uderzyłem raz w ośkę zakładając tylne koło. Efekt - śruba przedniej zębatki urwała się i odpadła.... Jakimś cudem wyjęliśmy resztę śruby i wróciłem na zastępczej.

 

W piątek będzie nowa zębatka przednia. Dam znać po wymianie!

Edytowane przez rogigor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie słyszysz łańcucha chodzącego po ślizgach na wahaczu? Jak nowa będzie 1 ząb mniejsza to zmieni się średnica i może bardziej łańcuch trzeć o ślizgi. Druga sprawa, że przed wymianą jak ślizgi były brudne to smar na ślizgu automatycznie "wygłuszał" szumienie. Może też sam nowy łańcuch szumieć.

SUPERMOTO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ślizg. Tu masz odpowiedź:

 

 

 

 

- I mój i jego motocykl jak rozpędzi się na podnośniku i zgasi silnik wyją tak samo , w sensie napędy chodzą równie głośno. Różnica jest taka, że moja wyje podczas jazdy i przy dodawaniu gazu jak na filmikach, a jego jest cicho.

 

 

 

Lożysko wyje pod obciążeniem.

Why... So... Serious

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lożysko wyje pod obciążeniem.

 

Niewykluczone. Odciąga mnie od tego fakt, że wycie pojawiło się od razu po wymianie napędu. Dosłownie jak tylko wyjechałem z warsztatu. Dlatego jeśli wymiana zębatki nie pomoże (dziś postaram się ogarnąć) to sprawdzimy jeszcze łańcuch podmieniając go na mój stary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny update.

 

Zębatka wymieniona na taką samą ale Sunstara. No niestety jest to samo. Został zatem jedynie łańcuch, a dziś już go nie zdążyliśmy przełożyć. Planuję to zrobić, ale nie wiem kiedy znajdziemy na to czas. Zresztą nawet jak to łańcuch to nie uśmiecha mi się reklamować go i czekać na ewentualną decyzję. Poczytałem też fora zagraniczne i nie jest to odosobniony przypadek. Czasem ponoć łańcuchy po prostu wyją w konfiguracji z innymi niż oryginalnie zębatkami. Dodatkowo ludzie piszą, że oryginalne przednie zębatki mają dodatkowo gumowe obicie,. Zamienniki zaś tego nie mają i ponoć to też może być przyczyną. Chyba muszę się przyzwyczaić.

Edytowane przez rogigor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Koledzy,

 

Okazuje się, że jestem głuchy. Wycie jest, fakt. Ale tylko przy dodawaniu gazu. Przy odjęciu gazu czy wciśnięciu sprzęgła jest cichutko. Znaczy słyszę, że napęd pracuje ale to normalne.

Czyżbym musiał szukać przyczyny gdzie indziej?

Edytowane przez rogigor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydech na pewno nie :)

Na postoju i na luzie tego nie ma - jedynie podczas jazdy i z gazem. Słychać z przodu, najbardziej słyszę jak położę się na baku. Bardzo dobrze oddaje to ten filmik (nie mój, ale objaw ten sam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wycie (jak na filmie) to najczęściej skrzynia biegów wydaje lub koła zębate w rorządzie jak np w vfr. Kiedy był wymieniany olej?

Może też za mocno napięty łańcuch rozrządu, ale zgaduje teraz. Musiałbym sam go osłuchać.

Edytowane przez Bimbak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...