Skocz do zawartości

Sprzedaż samochodu nie przerejestrowanego


GLIN4
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, sytuacja wygląda tak, że 3 tygodnie temu kupiłem sobie samochód (umowa napisana na mnie), lecz teraz chciałbym go zarejestrować na ojca (tańsze OC). I teraz pytanie co po kolei powinienem załatwić?
-nie byłem jeszcze w urzędzie żeby go przerejestrować

-przyszły już papiery od ubezpieczyciela o re kalkulacji OC

-nie byłem także w urzędzie skarbowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli przyszly papiery o rekalkulacji to znaczy, że sprzedawca zarejestrował sprzedaż u ubezpieczyciela. Teraz mozesz tylko zrobić ojca współwłaścielem poprzez akt darowizny.

 

 

 

TT

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakbyś pojechał do sprzedającego i przepisał umowę. Można też zrobić darowiznę na ojca ale to pociąga za sobą koszta (podatek od darowizny). Innego sposobu raczej nie ma...

Rozumiem, a w tym momencie jak załatwić to u ubezpieczyciela ?

 

I chciałbym się jeszcze dowiedzieć, czy nie mógłbym po prostu sporządzić z ojcem nowej umowy kupna-sprzedaży (Ja sprzedaję Ojcu) za kwotę powiedzmy 100zł niższą niż z poprzednim sprzedającym i pójść już do urzędu zarejestrować tylko na ojca.

Edytowane przez GLIN4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli przyszly papiery o rekalkulacji to znaczy, że sprzedawca zarejestrował sprzedaż u ubezpieczyciela. Teraz mozesz tylko zrobić ojca współwłaścielem poprzez akt darowizny.

 

Nie prawda.

 

Możesz zrobić co tylko Ci się zechce.

Rejestrowałem już pojazdy sprzedawane x razy bez przerejestrowania. Ważna jest tylko ciągłość umów.

1 - Skarbówka. Patrzy tylko na datę podpisania ostatniej umowy, a poprzednich nie masz obowiązku im w ogóle pokazywać.

Czyli w tym przypadku Twój tata, który od Ciebie "kupi" jako ostatni.

2 - Wydział komunikacji. Niby masz obowiązek przerejestrować pojazd w terminie 30 dni od zakupu, ale przekroczenie terminu nie podlega żadnej karze. Mogą się tylko krzywo popatrzeć, ale zarejestrować muszą. Konieczna jest tylko ciągłość umów.

3 - Ubezpieczalnia. Jeśli pojazd ma dalej ważne OC, to wysyłasz umowę K/S jako sprzedający i masz wszystko w dupie. Nowy właściciel może kontynuować, ale nie musi. I takie nabyte razem z pojazdem OC nie wymaga wypowiadania.

 

 

Najlepiej jakbyś pojechał do sprzedającego i przepisał umowę.

Za przepisywanie umowy grożą 2 lata w zawiasach. Skoro pierwsza poszła już do ubezpieczalni, no to gratuluję pomyślunku :banghead:

Destruction of the empty spaces is my one and only crime

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda.

 

Możesz zrobić co tylko Ci się zechce.

Rejestrowałem już pojazdy sprzedawane x razy bez przerejestrowania. Ważna jest tylko ciągłość umów.

1 - Skarbówka. Patrzy tylko na datę podpisania ostatniej umowy, a poprzednich nie masz obowiązku im w ogóle pokazywać.

Czyli w tym przypadku Twój tata, który od Ciebie "kupi" jako ostatni.

2 - Wydział komunikacji. Niby masz obowiązek przerejestrować pojazd w terminie 30 dni od zakupu, ale przekroczenie terminu nie podlega żadnej karze. Mogą się tylko krzywo popatrzeć, ale zarejestrować muszą. Konieczna jest tylko ciągłość umów.

3 - Ubezpieczalnia. Jeśli pojazd ma dalej ważne OC, to wysyłasz umowę K/S jako sprzedający i masz wszystko w dupie. Nowy właściciel może kontynuować, ale nie musi. I takie nabyte razem z pojazdem OC nie wymaga wypowiadania.

 

Jesli chce być współwłaścicielem to musi darować ojcu część samochodu bo przecież nie chce go sprzedać.

 

Najlepiej jakbyś pojechał do sprzedającego i przepisał umowę. Można też zrobić darowiznę na ojca ale to pociąga za sobą koszta (podatek od darowizny). Innego sposobu raczej nie ma...

Raz na 5 lat bodajże darowizna w rodzinie w pierwszej linii nie podlega opodatkowaniu.

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jesli chce być współwłaścicielem to musi darować ojcu część samochodu bo przecież nie chce go sprzedać.

Jak to załatwią między sobą, to już ich sprawa. Ważne, GLIN4 może z tym pojazdem zrobić, co tylko mu się podoba. Podarować, sprzedać czy zezłomować.

 

 

Raz na 5 lat bodajże darowizna w rodzinie w pierwszej linii nie podlega opodatkowaniu.

W linii prostej, czyli wg US w tzw. pierwszej grupie, raz na rok można dokonać nieopodatkowanej darowizny/pożyczki do kwoty 9637 PLN, której nie trzeba zgłaszać. W tej samej linii wyższe kwoty też nie podlegają opodatkowaniu, ale trzeba je zgłosić do US.

Między bratem, siostrą, matką czy ojcem, w dowolnej konfiguracji.

Destruction of the empty spaces is my one and only crime

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że chyba nie może sprzedać pojazdu przed upływem 6-ciu mscy, bo zapłaci podatek-o ile wartość pojazdu nie przekracza 1000pln-to chyba nadal funkcjonuje tak mi się wydaje.

Swoją drogą nie lepiej już na własny garnuszek i oderwać się od cyca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłem właścicielem a użytkownikiem czy tam ubezpieczającym i zniżki były po mojemu (Warta). Nic nie trza było robić poza właściwym zaprezentowaniem sprawy w ubezpieczalni . Daj ojcu kwity niech ci to ubezpieczy . No ale jak się rozbijesz to po zniżkach ojca ...

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że chyba nie może sprzedać pojazdu przed upływem 6-ciu mscy, bo zapłaci podatek-o ile wartość pojazdu nie przekracza 1000pln-to chyba nadal funkcjonuje tak mi się wydaje.

Że co? Jaki podatek? Co ma do tego 6 miesięcy?

 

Podatek płaci tylko nabywca i jest zobowiązany do zrobienia tego w terminie dwóch tygodni od zakupu. I tylko to interesuje skarbówkę, czyli ostatni nabywca ze swoją umową K/S. Nabywca nie ma obowiązku informować nikogo ze skarbówki o tym, ile razy pojazd zmieniał właścicieli wcześniej. Nawet jeśli ma w garści 12 umów kolejnych właścicieli, z których żaden nie przerejestrował pojazdu :) A co? Można? Można...

W przypadku kolegi GLIN4, nawet radziłbym ten pojazd formalnie sprzedać tacie, bo w ten sposób "legalnie" uniknie odpowiedzialności ze niedotrzymanie terminu 14 dni na zgłoszenie umowy i zapłacenie podatku.

Destruction of the empty spaces is my one and only crime

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się Zigi mylisz. Jeśli sprzedasz pojazd przed upływem 6 miesięcy z zyskiem to musisz zapłacić podatek.

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...