Jump to content
C0RLE0NE

Aktualna sytuacja polityczno-gospodarczo-społeczno-ekonomiczna w Polsce

Recommended Posts

27 minut temu, Damian85 napisał:

W latach 2003-2016 Polska otrzymała od Unii 137 miliardów euro.

Czyli w ciągu 13 lat otrzymaliśmy trochę więcej od tego, jaki jest nasz aktualny roczny budżet (w tym roku szacowany na 435,3 miliardów złotych).

Czy to jest dużo jak za *sprzedaż* suwerenności (traktat lizboński) i podporządkowanie się Niemcom, Francji itd? Przecież wiadomo od dawna, że w UE tylko kilka państw ma głos, reszta albo jest podporządkowana (presja, groźby sankcjami itd) - było to wspaniale widać, gdy nie chcieliśmy przyjąć nielegalnych imigrantów.

2003 roku budżet Polski wynosił marne 152 mld zł. To po pierwsze. Po drugie Polska nie przyjęła nielegalnych imigrantów, mimo różnych nacisków zewnętrznych, więc ten argument o rzekomym podporządkowaniu Niemcom czy Francji jest strzałem w płot.

Audi Sport

Godzinę temu, LORD VADER napisał:

Czyli przyznajesz że ekipa PO/PSL / SLD w latach 03-16 dowaliła 236mld eur zadłużenia pomimo fontanny 137mld eur "dotacji"?  Cieszę się że się zgadzamy . Ale tego że nazwiesz ich. cytując jeszue, balującymi za ten hajs alkusami to się po tobie nie spodziewałem . Szacun. 

Ale wiesz że z dywanu można spaść co najwyżej na parkiet ? Jaka skala rozwoju własnej siły gospodarczej taka skala recesji .  Nie z mojej bajki jest socjalizm pisdzielców ale matematyki nie oszukasz i musiałbym być interetowym zerem twojego kalibru żeby tego nie posklejać . 

Musisz się zdecydowac czy mnie ignorujesz czy jednak jesteś moim fanem 😄

To ja ci pało wkleję link do artykułu z którego wziąłeś te obrazki a  którego ignorancie nie przeczytałeś w całości https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/skarb-panstwa-zadluzenie-zagranica-dlug,89,0,2416729.html 

I to nie jest całość zadłużenia tylko zespół instumentów którym posługują się określone ministerstwa a wszystkie ich potrzeby spina MF i NBP obracające międzynarodowym i krajowym zadłużeniem i tam spina się wszystko czy nazwiesz to długiem publicznym czy skarbu państwa .

"

Ograniczamy dług zagraniczny
Pocieszeniem może być fakt, że zadłużenie w zagranicznych walutach powoli maleje. Jest o ponad 5 mld zł mniejsze niż na koniec 2015 roku, gdy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość. Wtedy dług zagraniczny odpowiadał za 34,4 proc. całości zadłużenia Polski. Teraz nieznacznie przekracza 30 proc. (dokładnie 30,2 proc.). I proporcje te mają być jeszcze lepsze.

"Strategia zarządzania długiem zakłada obniżenie udziału długu w walutach obcych w długu ogółem do poziomu poniżej 30 proc." - wskazuje Ministerstwo Finansów w najnowszym raporcie o zadłużeniu Skarbu Państwa.

Eksperci uspokajają, że spadkowy trend długu zagranicznego na razie pozwala na optymistyczne nastawienie. - Gdyby nasze zadłużenie zagraniczne rosło, to przy gorszej koniunkturze mógłby się pojawić problem. Przykładem tego jest obecna sytuacja Turcji - komentuje Mateusz Sutowicz, analityk rynków finansowych Banku Millennium. Podkreśla jednak, że Polska jest w zupełnie innej sytuacji i gospodarcze turbulencje według tureckiego scenariusza, póki co, nam nie grożą.

Mniejszy jest też udział zagranicznych inwestorów w finansowaniu zobowiązań w złotych. W 2015 roku dług wobec zagranicznych inwestorów opiewał na prawie 207 mld zł. Teraz kwota ta spadła do 191,3 mld zł.

"

Podziel się polaczku  zrodłami z których czerpiesz swoje mądrości 😉 

amebo, ignorancie, jak tam wolisz. Środki unijne a zadłużenie czy budżet to różne rzeczy. Wiem że to wiesz ale przekaz, to przekaz.

25 minut temu, Damian85 napisał:

W latach 2003-2016 Polska otrzymała od Unii 137 miliardów euro.

Czyli w ciągu 13 lat otrzymaliśmy trochę więcej od tego, jaki jest nasz aktualny roczny budżet (w tym roku szacowany na 435,3 miliardów złotych).

Czy to jest dużo jak za *sprzedaż* suwerenności (traktat lizboński) i podporządkowanie się Niemcom, Francji itd? Przecież wiadomo od dawna, że w UE tylko kilka państw ma głos, reszta albo jest podporządkowana (presja, groźby sankcjami itd) - było to wspaniale widać, gdy nie chcieliśmy przyjąć nielegalnych imigrantów.

Środki unijne, sa z przeznaczeniem dla konkretnych celów. Na pewno nie na spłate zadłużenia. Oczywiście, stosując kreatywną księgowość, można wszystko. Mozna przesunąć środki własne na np. spłatę a dofinansować tylko ze środków unijnych jka to jest obecnie robione.

Co do sprzedaży suwerenności, to zawsze mówiłem, że nasza dyplomacja a zwłaszcza reprezentanci w UE, była kiepska, słaba. Obecna, to już dno dna. Wysyłani ludzie w nagrodę bo np. nie dostali się do polskiego parlamentu.

25 minut temu, Tommo napisał:

Po drugie Polska nie przyjęła nielegalnych imigrantów, mimo różnych nacisków zewnętrznych, więc ten argument o rzekomym podporządkowaniu Niemcom czy Francji jest strzałem w płot.

To się zgadza, nie daliśmy się, ale pamiętasz co się działo po tym, jak nie chcieliśmy przyjąć nielegalnych imigrantów? Jak naciskali na Polskę, jak straszyli nas karami?

Nie uważasz, że to jest dobry przykład tego co się dzieje z Państwami, które nie chcą się podporządkować? ; )

11 minut temu, Damian85 napisał:

To się zgadza, nie daliśmy się, ale pamiętasz co się działo po tym, jak nie chcieliśmy przyjąć nielegalnych imigrantów? Jak naciskali na Polskę, jak straszyli nas karami?

Nie uważasz, że to jest dobry przykład tego co się dzieje z Państwami, które nie chcą się podporządkować? ; )

Jak się podpisuje pewne zobowiązania a potem ich nie spełniam to potem straszą nas karami, to chyba oczywiste.

Audi Sport

Posted (edited)
2 godziny temu, LORD VADER napisał:

Podziel się polaczku  zrodłami z których czerpiesz swoje mądrości 😉 

Pytalem sie ciebie o jakiekolwiek zrodla ? 

Widzisz moj kleine polake mam swoj rozum i czerpie wiadomosci z roznych zrodel, tych nie bede podawal, bo i tak tego swoim wielkim rozumem nie ogarniesz ! Czego dales juz dowod w poprzednichpostach 

No ale wlasnie z takimo poleken jak ty jest tak, ze jak sie skonczyly argumenty, to zaczynaja sie wyciczki osobiste, bez odzewu.

P.S. Predzej czy pozniej pisiory doprowadza do wykopania Polski z Uni - wszystko kwestia czasu ! 

🙂

Edited by ks-rider

37 minut temu, jonaszko napisał:

Środki unijne a zadłużenie czy budżet to różne rzeczy. 

Środki unijne, sa z przeznaczeniem dla konkretnych celów.

I tu się zgodzę ale jedna zależy od drugiej. Te konkretne cele wymagały współfinansowania (każda taka inwestycja jest opisana tabliczką na której moża sobie przeczytać ile z budżetu krajowego a ile z UE) No i sęk w tej części z budzetu krajowego - cele ustalone dość agresywnie wymagały agresywnego współfinansowania . Przy niewydolnej gospodarce, gigantycznych  wyciekach podatkowych i przekrętach przy realizacji  współfinansowanie było możliwe  na koszt długu . I tak do otrzymanych 137mld eur trza było na realizację dopchać 236mld eur w tym samym okresie . Motywacja polityczna mnie w tym momencie nie interesuje - to narzucone przeinwestowanie skończyło się zle .

24 minuty temu, ks-rider napisał:

Pytalem sie ciebie o jakiekolwiek zrodla ? 

Widzisz moj kleine polake mam swoj rozum i czerpie wiadomosci z roznych zrodel, tych nie bede podawal, bo i tak tego swoim wielkim rozumem nie ogarniesz ! Czego dales juz dowod w poprzednichpostach 

No ale wlasnie z takimo poleken jak ty jest tak, ze jak sie skonczyly argumenty, to zaczynaja sie wyciczki osobiste, bez odzewu.

P.S. Predzej czy pozniej pisiory doprowadza do wykopania Polski z Uni - wszystko kwestia czasu ! 

🙂

Chcesz mnie do czegos przekonać ? To podzeil się zródłem wiedzy na podstawie której masz takie a nie inne opinie .  

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

4 hours ago, LORD VADER said:

I tu się zgodzę ale jedna zależy od drugiej. Te konkretne cele wymagały współfinansowania (każda taka inwestycja jest opisana tabliczką na której moża sobie przeczytać ile z budżetu krajowego a ile z UE) No i sęk w tej części z budzetu krajowego - cele ustalone dość agresywnie wymagały agresywnego współfinansowania . Przy niewydolnej gospodarce, gigantycznych  wyciekach podatkowych i przekrętach przy realizacji  współfinansowanie było możliwe  na koszt długu . I tak do otrzymanych 137mld eur trza było na realizację dopchać 236mld eur w tym samym okresie .

No dzieki za ten post, wreszcie zrozumialem o co ci chodzi.

Aby otrzymac srodki z Unii na pokrycie inwestycji kazdy wnioskodawca musi miec 15% wkladu wlasnego. Nie wszycy go mieli i np wiele samorzadow musialo sie zadluzyc w miejscowych bankach zeby przeprowadzic swoje inwestycje.. Jednak jak latwo policzyc ta kwota zadluzenia nijak sie ma do kwoty 236 mld eur, zadluzenia "wyprodukowanego" w czasach rzadow PO/PSL z ktora probujesz ja polaczyc. Jak latwo policzyc 137 mln euro to 85% kosztow zamierzonych inwestycji, niezbedna pozyczka to pozostale 15% czyli 24 mld. Jezeli przyjac ze wszystkie nieprawidlowosci, lapowki, wycieki i inne marnotrawstwo kosztowalo dodatkowo nawet 25% pozyczanych pieniedzy to kwota ta zamyka sie suma 24 x 1.25= 30 mld calkowitego zadluzenia.

To czysto teoretyczne wyliczenie zakladajace ze nikt z wnioskodawcow nie mial zadnego wlasnego wkladu i wszyscy pozyczali przy okazji marnotrawiac 1/4 pozyczanych pieniedzy. Co jak wiadomo nie bylo prawda, ale zakladamy najgorsza mozliwa sytuacje. To skad sie wziela kwota 236 mld zadluzenia?

Tak jak tlumaczyl ci Jeszua i ja w poscie wczesniejszym wplaty z EU sa tylko czescia wplywow do budzetu, do ktorych najogolniej mowiac trzeba doliczyc wplywy z podatkow wewnetrznych i eksportu zagranicznego, a odliczyc ogolne wydatki wewnetrzne panstwa i koszt importu.

Wplywy z podatkow+wplywy z EU+wplywy z eksportu --------- to twoje 2 tysie o ktorych pisal Jeszua. ( w tym wplywy z EU to te 500 zl za friko od cioci ze Stanow, wg mnie raczej 100zl biorac pod uwage proporcje finansowe )

Koszty wydatkow panstwa+koszty importu --------------------------- to twoje 3 tysie o ktorych pisal Jeszua.

Roznica miedzy wplywami a wydatkami ---------------------------------  1000 zl to dziura budzetowa ( deficyt ) i w danym roku, ktora trzeba czyms wypelnic i panstwo wypelnia ja pozyczonymi pieniedzmi na wolnym rynku, ktore sa pozyczane na procent skladany i tworza dlug panstwa "rolowany" z roku na rok i powiekszany o kolejny roczny deficyt+ procenty.

W ciagu 8 lat rzadow PO/PSL skumulowany deficyt+ oprocentowanie dalo te 236 mld euro dlugu.

Czy to jest zrozumiale? Jesli z czyms sie nie zgadzasz to napisz z czym.

PS  Damian, czy czytales moj post o poczatkach Unii i zapisach w aktach zalozycielskich? Jezeli nie to przeczytaj, jezeli tak to dlaczego zadaiesz durne pytania? Polska nie wstapila do Unii zeby dostawac doplaty tylko z wielu innych powodow, zarowno politycznych jak gosppdarczych.

Aby otrzymac srodki z Unii na pokrycie inwestycji kazdy wnioskodawca musi miec 15% wkladu wlasnego. Nie wszycy go mieli i np wiele samorzadow musialo sie zadluzyc w miejscowych bankach zeby przeprowadzic swoje inwestycje.. Jednak jak latwo policzyc ta kwota zadluzenia nijak sie ma do kwoty 236 mld eur, zadluzenia "wyprodukowanego" w czasach rzadow PO/PSL z ktora probujesz ja polaczyc. Jak latwo policzyc 137 mln euro to 85% kosztow zamierzonych inwestycji, niezbedna pozyczka to pozostale 15% czyli 24 mld. Jezeli przyjac ze wszystkie nieprawidlowosci, lapowki, wycieki i inne marnotrawstwo kosztowalo dodatkowo nawet 25% pozyczanych pieniedzy to kwota ta zamyka sie suma 24 x 1.25= 30 mld calkowitego zadluzenia.
To czysto teoretyczne wyliczenie zakladajace ze nikt z wnioskodawcow nie mial zadnego wlasnego wkladu i wszyscy pozyczali przy okazji marnotrawiac 1/4 pozyczanych pieniedzy. Co jak wiadomo nie bylo prawda, ale zakladamy najgorsza mozliwa sytuacje. To skad sie wziela kwota 236 mld zadluzenia?
Tak jak tlumaczyl ci Jeszua i ja w poscie wczesniejszym wplaty z EU sa tylko czescia wplywow do budzetu, do ktorych najogolniej mowiac trzeba doliczyc wplywy z podatkow wewnetrznych i eksportu zagranicznego, a odliczyc ogolne wydatki wewnetrzne panstwa i koszt importu.
Wplywy z podatkow+wplywy z EU+wplywy z eksportu --------- to twoje 2 tysie o ktorych pisal Jeszua. ( w tym wplywy z EU to te 500 zl za friko od cioci ze Stanow, wg mnie raczej 100zl biorac pod uwage proporcje finansowe )
Koszty wydatkow panstwa+koszty importu --------------------------- to twoje 3 tysie o ktorych pisal Jeszua.
Roznica miedzy wplywami a wydatkami ---------------------------------  1000 zl to dziura budzetowa ( deficyt ) i w danym roku, ktora trzeba czyms wypelnic i panstwo wypelnia ja pozyczonymi pieniedzmi na wolnym rynku, ktore sa pozyczane na procent skladany i tworza dlug panstwa "rolowany" z roku na rok i powiekszany o kolejny roczny deficyt+ procenty.
W ciagu 8 lat rzadow PO/PSL skumulowany deficyt+ oprocentowanie dalo te 236 mld euro dlugu.
Czy to jest zrozumiale? Jesli z czyms sie nie zgadzasz to napisz z czym.
PS  Damian, czy czytales moj post o poczatkach Unii i zapisach w aktach zalozycielskich? Jezeli nie to przeczytaj, jezeli tak to dlaczego zadaiesz durne pytania? Polska nie wstapila do Unii zeby dostawac doplaty tylko z wielu innych powodow, zarowno politycznych jak gosppdarczych.
A ja dziękuję za ten, bo mi się już nie chce tutaj pisać i tłumaczyć. Zwłaszcza tym, którzy i tak nic z tego nie zrozumieją, bo nie chcą.

Wysłane z mojego SM-A202F przy użyciu Tapatalka

1 hour ago, Adam M. said:

miałem tak samo, bo wcześniej jakbym nie patrzył - z logiką te "odkrycia ekonomiczne" mijały się z drugiej strony globu, i to nawet niekoniecznie tego samego. tyle, że mnie bardziej ciekawi skąd te herezje pochodzą, bo normalny człowiek nie da rady tyle wypić, żeby taki koncept wykoncypować  😎

do obalenia tych głupot kolejne dwa punkty, jeden wcześniej już odnotowany: głównymi wierzycielami Polski nie jest eu, ani nawet państwa eu, a w pierwszej trójce obok usa pojawia się japonia. czapkę z głowy na cześć takiego pislamskiego goebbelsika, który obciąży za ten dług dotacje unijne. drugi może mniej istotny: pierwszych kilka lat po wstąpieniu do eu ma dokładnie taki sam przyrost długu (całościowo), jak kilka lat poprzedzających wunięwstąpienie. niewielki wzrost (w sensie ponad wcześniejszą normę) pojawia się dopiero od kryzysu w '08 (30mld), ale... i tak jest znacznie mniejszy, niż zadłużanie państwa przez kaczystów ('15-16 +60mld, 2x więcej w okresie prosperity, niż po-psl w okresie największego krachu gospodarczego ostatnich lat - to jest dopiero osiągnięcie!)

swoją drogą oczywiście spadek długu zagranicznego Polski za rządów pislamu ma swoje uzasadnienie, nie tylko w bezpośredniej aktywności reżimu: przez kilka lat hossy gospodarczej umacniała się złotówka, więc wartość spadała "sama z siebie". istotniejszy jednak w obrazie jest fakt, że po pierwsze kaczyści nawet w okresie kilku lat swoich rządów w boomie gospodarczym powiększali dług publiczny w całości, po drugie - i istotniejsze - finansowali z niego nie inwestycje (tu opinia autorytetu), ale rozdawnictwo socjalu. prawdę powiedzieli: Polska w ruinie, tylko to była niestety obietnica

jsz

bezmotocyklowy

A tak sie glosuje w Skandynavi !

I jak sie tu dziwic, ze tajedyna wlasciwa partia wygrawa od lat ? 

22.jpeg

Posted (edited)

Ja się nie dziwię. Ja wiem.

Ha,ha, to chyba tłumaczy jego niechęć do prawa i wszystkiego c  z prawem związane;

https://wiadomosci.radiozet.pl/Polityka/Wybory-prezydenckie-2020/Wybory-prezydenckie.-Andrzej-Duda-w-2004-roku-oblal-egzamin-na-aplikanta

Budżet pusty. Jak najłatwiej go zapełnić?

https://fakty.interia.pl/prasa/news-dziennik-gazeta-prawna-zaplacimy-za-mandat-piec-tysiecy-zlot,nId,4601490

Edited by jonaszko

17 godzin temu, Adam M. napisał:

Aby otrzymac srodki z Unii na pokrycie inwestycji kazdy wnioskodawca musi miec 15% wkladu wlasnego.

Móc mieć a dostać 85% dopłaty ... taa . Nie podajesz zródeł więc jak zwykle "analogowo" poratowałem się sam .Inwestycje PUBLICZNE .

Najlepszy znaleziony udział dotacji to 81% , przeważnie 50-70% . Jesli te 50-70% odpowiadało 137mld eur to ze swoich trzeba było wytrzepać ok 100mld eur .Dodaj do tego przekręy i inne potrzeby + masakryczne tempo po zaakceptowaniu wniosku (nierealne w wykonaniu - nie wiem jaka jest skala zwracanych dotacji z tytułu nie dotrzymania terminu) i bilion złotych ogólnego zadłużenia pęka bez problemu ... A to wszystko w czasach SLD/PSL/PO .Cieszę się że się zgadzamy 😉 Tylko czy o takie wykonanie chodziło Panowie ;] Lepsi janusze biznesu w skali mikro nazywają to przeinwestowaniem ...

dotacje1.jpg

dotacje2.jpg

dotacje3.jpg

dotacje4.jpg

dotacje5.jpg

dotacje6.jpg

dotacje7.jpg

dotacje8.jpg

dotacje9.jpg

18 godzin temu, Adam M. napisał:

Motywacja była cholernie prosta - móc emigrować i wyrwać się z bidy lub dołączyć do elytarnego zachodniego świata .

Apropo aktu założycielskiego .. Spinelli był komunistą  no i tak ten eurosystem norm i ograniczeń społeczno-gospodarczych zaczyna wyglądać i prawdopdobnie tak samo jak komunizm w jakimkolwiek wydaniu skończy  ;] 

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Lord, ale Ty ciągle ciotkę wieszasz, tą, co ją jeszua wspomniał. Co unia winna, że my tak gospodarujemy kasą? Co winna, że polskie gminy golodupcy porywają się na niestworzone inwestycje tylko dlatego, że unia "da", a samemu nie mając nawet na udział własny w inwestycji? Dajo to cza brać - i już wójt betonuje rondo we wsi. Dlaczego na innych szczeblach miałoby być inaczej?

Teraz, bozoo napisał:

Lord, ale Ty ciągle ciotkę wieszasz, tą, co ją jeszua wspomniał. Co unia winna, że my tak gospodarujemy kasą? Co winna, że polskie gminy golodupcy porywają się na niestworzone inwestycje tylko dlatego, że unia "da", a samemu nie mając nawet na udział własny w inwestycji? Dajo to cza brać - i już wójt betonuje rondo we wsi. Dlaczego na innych szczeblach miałoby być inaczej?

Problem polega na tym że to tak wygląda w byłym RWPG i na południu .Eurosystem który pozwala na takie wybryki jest złym systemem .I nie "my" tylko konkreta ekipa z konkretnych lat bo w końcu za pislamistów "poziom inwestycji drastycznie spadł" . Tam gdzie jest dużo kasy do przerobienia tam pojawiąją się chętni na procenty od niej no i może stąd ten pośpiech -im wiecej się przewali tym więcej się urwie . Gdyby nie bawić się w składki i dotacje które trzeba wykorzystać szybko  tylko działać  bardziej organicznie , w tempie do jakiego jesteśmy przystosowani to by nie było hurtowych bankructw przedsiębiorstw budowlanych , długu który kosztuje , masowego podpierdalania vatu itp. itd .. Chętnie pozostawił bym strefę schengen i wspólnotę gospodarczą ale te wygłupy redystrybucyjne - do śmietnika razem z uzależnieniem od prawodawstwa EU.