Jump to content

Bron dla kazdego Polaka

ks-rider
 Share

Recommended Posts

46 minutes ago, ks-rider said:

Juz samo wsadzenie do tego wora Australi nie pasuje zupelnie (...)

ale dlaczego? bo zaprzecza teorii że niby "karawana idzie"? pokazuje jasno, co się dzieje w społeczeństwie, które wywali część zbędnych rur z chałup. kropka. to jest fakt, a nie "odejmę sobie 65% z rzekomej liczby trupów, bo tak". dane z usa to fakty: absurdalny wzrost sprzedaży broni 2 lata temu i z miejsca skok liczby zgonów związanych z bronią. co, nie ma związku? w danych światowych statystyka zgonów związanych z bronią plasuje usa w 1 dziesiątce, wśród krajów 3 świata: a. południowej i afryki, i tak aż do 3 dziesiątki. a - wybacz - argument o jakichś "faktach" bez podawania faktów jest wart mniej więcej tyle, co cała polska grupka prawicowych fanatyków wpierająca powszechnie, że karabin szturmowy jak sama nazwa wskazuje służy do obrony

ok, jasne, oni mówią "broń" - semantyczny argument z... no, właśnie  😎 

osobiście jestem zdania, że każdy powinien mieć prawo posiadania broni, po spełnieniu warunków bezpieczeństwa. co najmniej oceny psychologicznej, szkolenia, itd. zdaję sobie sprawę, że usa jako całość, m.in. pod wpływem politycznego przywiązania się lobby broniowego do nacjonalistycznej prawicy (świetnie opisane w gun guys), jest w tym momencie mimo ciągłego wzrostu zagrożenia dalekie od jakiejkolwiek opcji ograniczenia. ale 45 tysięcy ludzi to krosno czy kołobrzeg wybite w ciągu roku do nogi... to nie jest normalne. w germanii macie na 100k 1 zgon związany z bronią rocznie, 0,02 samobójstwa; usa odpowiednio 12,2 i 7,3: trzysta sześćdziesiąt pięć razy większą statystycznie liczbę samobójstw tylko dlatego, że każdy niestabilny emocjonalnie człowiek może sobie wejść do sklepu i bez żadnego ograniczenia wyjść z własną śmiercią w ręce. tak wyglądają fakty, a nie "odejmę sobie bo tak"

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]

11 godzin temu, jeszua napisał:

ale dlaczego? bo zaprzecza teorii że niby "karawana idzie"? pokazuje jasno, co się dzieje w społeczeństwie, które wywali część zbędnych rur z chałup. kropka. to jest fakt, a nie "odejmę sobie 65% z rzekomej liczby trupów, bo tak". dane z usa to fakty: absurdalny wzrost sprzedaży broni 2 lata temu i z miejsca skok liczby zgonów związanych z bronią. co, nie ma związku? w danych światowych statystyka zgonów związanych z bronią plasuje usa w 1 dziesiątce, wśród krajów 3 świata: a. południowej i afryki, i tak aż do 3 dziesiątki. a - wybacz - argument o jakichś "faktach" bez podawania faktów jest wart mniej więcej tyle, co cała polska grupka prawicowych fanatyków wpierająca powszechnie, że karabin szturmowy jak sama nazwa wskazuje służy do obrony

ok, jasne, oni mówią "broń" - semantyczny argument z... no, właśnie  😎 

osobiście jestem zdania, że każdy powinien mieć prawo posiadania broni, po spełnieniu warunków bezpieczeństwa. co najmniej oceny psychologicznej, szkolenia, itd. zdaję sobie sprawę, że usa jako całość, m.in. pod wpływem politycznego przywiązania się lobby broniowego do nacjonalistycznej prawicy (świetnie opisane w gun guys), jest w tym momencie mimo ciągłego wzrostu zagrożenia dalekie od jakiejkolwiek opcji ograniczenia. ale 45 tysięcy ludzi to krosno czy kołobrzeg wybite w ciągu roku do nogi... to nie jest normalne. w germanii macie na 100k 1 zgon związany z bronią rocznie, 0,02 samobójstwa; usa odpowiednio 12,2 i 7,3: trzysta sześćdziesiąt pięć razy większą statystycznie liczbę samobójstw tylko dlatego, że każdy niestabilny emocjonalnie człowiek może sobie wejść do sklepu i bez żadnego ograniczenia wyjść z własną śmiercią w ręce. tak wyglądają fakty, a nie "odejmę sobie bo tak"

jsz

Jak zapewne wiesz, ja sam jestem daleki od tego aby gdziekolwiek było tak, jak jest w STANACH !

Broń dla każdego kto spełni warunki. Nie jestem tez za tym, aby broń full auto była dostępna. To co robi Kanada czy Australia, to lepsze niż to co robi kaczor.  

Kupiles i nagke Jakes lewak wpada na pomysł i mówi Ci April, April ( prima Aprilis ) bo tak mu do głowy strzeliło !  Kto chce niech oddaje. Ja np. nie kupił bym sobie AR 15 gdyby nie słuchy, ze po 2017 będą zabronione. Cit, chomikowanie ma miejsce i jest niezaprzeczalne, takich jak ja było cale mnóstwo. Obecnie przez Niemcy idzie fala, ze ludzie zaczynaja robić uprawnienia myśliwskie, bo na te możesz kupić co chcesz, ile chcesz i kiedy chcesz, warunkiem są uprawnienia ( Jagdschein ) i opłacone składki ca. 230 Jurków na 3 lata.

I wez mi powiedz, czy to nie paranoja ? 

Jeszua, nie muszę Ci tez tłumaczyć, ze sztuka to sztuka i jak zwal, tak zwal. Ja nie mam problemu z tym, ze rura ma nazwę karabin szturmowy, bo nawet  można z nich strzelać całkiem precyzyjnie ( poza Kazachem ) i tez nie widzę problemu aby takowy mieć, bo tez daje frajdę ( jako Semi Auto ). 

Nigdzie chyba niema takiej ilości świrów jak w Stanach i to właśnie jest spijaniem nektaru przez takowych.

Co do samobójstwa.

Nie wiem jak Ty ale ja mam do takich ludzi szacunek i śmiem twierdzić, ze maja do tego prawo, bo tom ich życie. Osobiście wole aby samobójcą wiol do ręki klamkę i strzelił sobie w jakiekolwiek miejsce, niż wsiadł do auta czy na motocykl i przy 200 km/h zabił siebie i przy okazji kilku postronnych  - wczorajszy wypadek z Berlina.

Ten kto będzie chciał się zabić z regla to zrobi.

Ja na pewno wolał bym tez nie żyć niż gdybym miał siedzieć ja wózku inwalidzkim i sterować joystick'iem  WLOZONYM W USTACH PO TO ABY CONAJMNIEJ JEDNA oaoA musiała kolonie chodzić. 

Tak więc broń - tylko dla ludzi spełniających warunki prawne a nie świrom !

:)

1 hour ago, ks-rider said:

Kupiles i nagke Jakes lewak wpada na pomysł i mówi Ci April, April ( prima Aprilis ) bo tak mu do głowy strzeliło !  Kto chce niech oddaje.

no... nie. nie "do łba strzeliło", tylko administracja państwa patrzy przerażona na to, co się dzieje w społeczeństwie. abs fajny? też wprowadzony dla bezpieczeństwa, urzędowo. państwowe i światowe testy leków? jeszcze kilkadziesiąt lat temu praktycznie nie istniały; współczesną formę osiągnęły poprzez obserwację zdarzeń i podnoszenie poprzeczki w miarę rozwoju wiedzy (i możliwości badawczych). nadzór bankowy też jest jest w związku z tym zapewne "lewacki", bo pilnuje bezpieczeństwa pieniędzy obywateli w kontrze do dzikiego kapitalizmu (zawierającego pełny zestaw oszustw i wyłudzeń). itd: świat się zmienia

poza tym sam napisałeś: kto chce, może oddać. jeden z modelowych przykładów dużej liczby broni w europie, Szwajcarzy, też oddają - z tego co czytałem coraz mniej osób chce mieć po służbie broń w domu

z ciekawości sobie popatrzyłem na skalę zjawiska w usa, jako że zgadzamy się (?) że to modelowy przykład patologii (np. można kupić karabin szturmowy na 18, ale piwo dopiero 3 lata później, itd). w latach '50 jakieś 3,8 lufy na 10 obywateli. obecnie ponad 12,5. przy okazji trafiłem na wykresy lobby broniowego, wskazującego jak to w bieżącym stuleciu spada liczba przestępstw, a rośnie liczba broni. ale tylko samych przestępstw, bo już liczba zgonów związanych z bronią (wliczając samobójstwa i np. interwencje policji - przemoc bezpośrednio związaną z rosnącym zagrożeniem) rośnie cały czas, zaprzeczając tezie o pozytywnym wpływie posiadania. to są czyste cyferki, żadna interpretacja. a liczba przestępstw z bronią rosła dramatycznie w l. '60-80, potem miała niewielki spadek (legislacja Reagana grzebała przy przepisach, w '86 weszło kolejne ograniczenie dot. broni samoczynnej), i znów rosła do połowy l. '90, kiedy po wojnie w zatoce do policji zaczęli masowo trafiać weterani z armii ze swoimi militarnymi metodami i militarnymi środkami. poziom przestępczości spada pomimo stałego wzrostu liczby broni, a nie dzięki niej. podobnie jak sytuacja na drogach, liczba i poziom śmiertelności wypadków generalnie spadają, pomimo że rośnie zarówno liczba samochodów, jak i np. ich parametry (prędkość) - za to poprawie ulega infrastruktura, ale też zmianom przepisy. ale chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie próbowałby wpierać opinii, że rosnąca liczba samochodów na drogach oraz ich rosnące prędkości/ przyspieszenia poprawiają ogólny poziom bezpieczeństwa, prawda? w każdym razie takich głosów nie ma np. w Polsce, która poziom wypadków ma - na tle eu - tragiczny

fakty są więc takie: podobnie jak motocyklami, bronią również można się bawić odpowiedzialnie. ale wmawianie, że jedno czy drugie poprawia poziom bezpieczeństwa, albo służy czemuś więcej (w codziennych okolicznościach) niż zabawie generalnie zaprzecza logice

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]

No nie jest to tak w USA, jak przedstawiają media. Nie da się wejść do sklepu i kupić broni. Napisze z własnego doświadczenia, chociaż sprzed dobrych kilku lat ale z tego co wiem, wiele się nie zmieniło.

Przychodząc do sklepu w celu zakupu broni, musisz mić dwa dokumenty, prawo jazdy i dow osob, tzw. ID oraz oryginał karty social security. SS. Dokumenty zostaja skserowane i wysyłane do sprawdzenia, drogą online. Czy np nie jesteś poszukiwany, nie masz jakiegoś sądowego nakazu czy innych przeciw wskazań, np leczenie psychiatryczne, problemów z alkoholem, co akurat w stanach jest b. mocno przestrzegane i obłożone różnymi ograniczeniami. Nawet zatrzymanie pj za alkohol, może być problemem w uzyskaniu pozwolenia na broń. Decyzja, zazwyczaj jest formalnością, jeżeli wszystko jest OK.. Broń, możesz odebrać zazwyczaj nastepnego dnia, ale zazwyczaj, dopiero po 48 godzinach. Ma to też na celu, jak mówią sprzedawcy, ostudzić głowe, gdyby ktoś w amoku chciał kupić tu i teraz, żeby np rozwiazać jakiś konflikt. Czy to na drodze, czy tam sąsiedzki.

Natomiast z amunicją, to już inny temat. O ile w większości sklepów, jest ona w gablocie i podaje ją sprzedawca, po sprawdzeniu ID, to na wsiach w Wisconcin, Michigan  Indianie czy o texasie nie mówiąc, lezy ona w tzw sklepach żelaznych, szwarc, mydło i powidło, w miejscu ogólnie dostepnym. Np. amunicja myśliwska (śrutowa) w dużych paczkach po 500-1000sz. Ładujesz na wózek i do kasy, podobnie jak tarcze strzelnicze , czy rzutki. Kulowa zazwyczaj za ladą w gablotach ale też nie zdarzyło mi się, żeby ktoś pytał o cokolwiek.

W samym miescie  Chicago, jest zakaz posiadania broni automatycznej oraz noszenia jakiejkolwiek broni na ulicy, bez specjalnego zezwolenia. Wyjątek, to broń w samochodzie, krótka oraz myśliwska, odpowiednio zabezpieczona przed natychmiastowym użyciem i tylko w transporcie do i od rusznikarza, wyjazd na strzelnicę czy farmę na polowanie. O ile dobrze pamiętam, to w samym mieście, nie ma sklepów z bronią. Sa one dopiero na dalszych przedmieściach.

Co do wypadków, czy samobójstw w Chicago oraz Cicero to bardzo duzy odsetek, zwłaszcza w latach 2004-2005 był wśród policjantów. Cicero, to miejsce działania Ala Capone i co ciekawe, mafie przez niego załozone, działały tam do 2006 roku. Oczywiście, nie alkohol był celem ale mówiąc ogólnie, przemysł budowlany. Był wielki skanadal, o ile pamietam w roku 2003 albo 4. Została skazana pani burmistrz i prawie cała rada miejska za ustawianie przetargów i inne.

3 hours ago, jonaszko said:

Przychodząc do sklepu w celu zakupu broni, musisz mić dwa dokumenty, prawo jazdy i dow osob, tzw. ID oraz oryginał karty social security. (...)

ID nie jest osobnym dokumentem, tylko kartą identyfikacyjną wydawaną w miejsce prawa jazdy przez ten sam urząd (dmv, bmv - jak się tam lokalnie nazywa) w przypadku braku samego prawa jazdy. ergo nie można mieć jednocześnie prawka i ID

natomiast przepisy są stanowe, i w większości stanów - kontrola jest b. słaba; weryfikacja po złożeniu wniosku ograniczona jest do sprawdzenia w rejestrze policyjnym (ogólnie obowiązuje jedynie zasada, że skazany przestępca pozwolenia nie dostanie - wszystkie pozostałe reguły nie są powszechnie przyjęte)

a żeby było zabawniej, sprawdzając teraz wpadł mi artykuł, który z formalnie przeprowadzonych badań pokazuje wniosek dokładnie odwrotny niż "analiza" wrzucona wcześniej przez KSa: że stany ze słabszą kontrolą posiadania broni mają wyższy poziom przestępczości i samobójstw z nią związanych (a niby takie oczywiste, wydawałoby się, a tu trzeba przekonywać...)

jsz

[R. Kapuściński]

Posted (edited)
3 godziny temu, jonaszko napisał:

No nie jest to tak w USA, jak przedstawiają media. Nie da się wejść do sklepu i kupić broni. Napisze z własnego doświadczenia, chociaż sprzed dobrych kilku lat ale z tego co wiem, wiele się nie zmieniło.

Przychodząc do sklepu w celu zakupu broni, musisz mić dwa dokumenty, prawo jazdy i dow osob, tzw. ID oraz oryginał karty social security. SS. Dokumenty zostaja skserowane i wysyłane do sprawdzenia, drogą online. Czy np nie jesteś poszukiwany, nie masz jakiegoś sądowego nakazu czy innych przeciw wskazań, np leczenie psychiatryczne, problemów z alkoholem, co akurat w stanach jest b. mocno przestrzegane i obłożone różnymi ograniczeniami. Nawet zatrzymanie pj za alkohol, może być problemem w uzyskaniu pozwolenia na broń. Decyzja, zazwyczaj jest formalnością, jeżeli wszystko jest OK.. Broń, możesz odebrać zazwyczaj nastepnego dnia, ale zazwyczaj, dopiero po 48 godzinach. Ma to też na celu, jak mówią sprzedawcy, ostudzić głowe, gdyby ktoś w amoku chciał kupić tu i teraz, żeby np rozwiazać jakiś konflikt. Czy to na drodze, czy tam sąsiedzki.

Natomiast z amunicją, to już inny temat. O ile w większości sklepów, jest ona w gablocie i podaje ją sprzedawca, po sprawdzeniu ID, to na wsiach w Wisconcin, Michigan  Indianie czy o texasie nie mówiąc, lezy ona w tzw sklepach żelaznych, szwarc, mydło i powidło, w miejscu ogólnie dostepnym. Np. amunicja myśliwska (śrutowa) w dużych paczkach po 500-1000sz. Ładujesz na wózek i do kasy, podobnie jak tarcze strzelnicze , czy rzutki. Kulowa zazwyczaj za ladą w gablotach ale też nie zdarzyło mi się, żeby ktoś pytał o cokolwiek.

W samym miescie  Chicago, jest zakaz posiadania broni automatycznej oraz noszenia jakiejkolwiek broni na ulicy, bez specjalnego zezwolenia. Wyjątek, to broń w samochodzie, krótka oraz myśliwska, odpowiednio zabezpieczona przed natychmiastowym użyciem i tylko w transporcie do i od rusznikarza, wyjazd na strzelnicę czy farmę na polowanie. O ile dobrze pamiętam, to w samym mieście, nie ma sklepów z bronią. Sa one dopiero na dalszych przedmieściach.

Co do wypadków, czy samobójstw w Chicago oraz Cicero to bardzo duzy odsetek, zwłaszcza w latach 2004-2005 był wśród policjantów. Cicero, to miejsce działania Ala Capone i co ciekawe, mafie przez niego załozone, działały tam do 2006 roku. Oczywiście, nie alkohol był celem ale mówiąc ogólnie, przemysł budowlany. Był wielki skanadal, o ile pamietam w roku 2003 albo 4. Została skazana pani burmistrz i prawie cała rada miejska za ustawianie przetargów i inne.

Jonaszko, nie wiem jak jest w innych stanach ale akurat posiadam Gun Card wlasnie z Chicago. Troche zelastwa tez tam kupilem, notabene byly Polak ktory mial sklep na Military Highway.

W 1995 dokonalemu niego ostatnich zakupow, chyba dwa lata pozniej sprzedal sklep i zajal sie organizacja polowan na  calym swiecie, obecnie pracuje jako guru dla NRA.

Procedura byla prosta, pokazywales Gun Card i na drugi dzien mogles przyjsc odebrac. Pozniej podobno sie pogorszylo, na kanele 

Szeryf USA 

dokladnie jest to przedstawione. Procedura doopy nie urywa. W Wall Mart rowniez mozna kupic jakies tam badziewie, tak samo jak to napisales ale to raczej dla poczatkujacych lub tylko amunicje. Nie wiem jak teraz bo polki w Stanach sa jak haki w miesnym za socjalizmu w PL  🤣  

Zaden prezydent USA nie nakrecil tak handlu bronia jak Chyba wlasnie Clinton wprowadzajac ograniczenia w pojemnosci magazynkow w broni krotkiej do 10 sztuk naboi.  

Od czasow poczatku pandemi w USA z tego co obilo mi sie o uszy sprzedano conajmniej 70 000 000 ( milionow ) sztuk broni. Tak jak pisalem juz wczesniej komponenty do eleboracji tak jak i sama amo schodzi na pniu i generalnie trzeba miec  " uklady " z handlarzem aby cos odlozyl ! 

Ztego co wiem, to Al Capone dzialal w rejonach 120 South Street co jest poludniowym Chicago, Cicero, hmmmm, moglo byc to poludniowe, generalne Cicero to spokojna dzielnica, no moze wylaczajac to czorne Getto ..... przez ktore przeszedlem na piechote z bagazami i nikt mnie nie zaczepil  🤣  W nocy wjechalem tam kiedys przez kumpla, bo chcial sie przejechac Pulaski Road a ta wlasnie biegnie przez Getto.... Tez na szczescie nic zlego nas nie spotkalo !  

Co do sklepow z bronia to w tym co istniueje na mapie ( Chicago ) jest ich chyba siedem albo 9  ) obecnie moze nawet mniej ale w wiekszosci to wszystko poza centrum - te jest gun free 🤣

I niby nie wolno ale wiekszosc ma....🤣

Mysle, ze obecnie ilosc broni przekracza juz calkowita liczbe obywateli o broni ktora jest  " zabroniona " w rekach ludzi ktorzy siedzieli i nie moga jej miec ( znaczy moga ale za to trzeba zaplacic  🤣

5 godzin temu, jeszua napisał:

....abs fajny? też wprowadzony dla bezpieczeństwa, urzędowo. państwowe i światowe testy leków? jeszcze kilkadziesiąt lat temu praktycznie nie istniały; współczesną formę osiągnęły poprzez obserwację zdarzeń i podnoszenie poprzeczki w miarę rozwoju wiedzy (i możliwości badawczych). nadzór bankowy też jest jest w związku z tym zapewne "lewacki", bo pilnuje bezpieczeństwa pieniędzy obywateli w kontrze do dzikiego kapitalizmu.

poza tym sam napisałeś: kto chce, może oddać. jeden z modelowych przykładów dużej liczby broni w europie, Szwajcarzy, też oddają - z tego co czytałem coraz mniej osób chce mieć po służbie broń w domu

z ciekawości sobie popatrzyłem na skalę zjawiska w usa, jako że zgadzamy się (?) że to modelowy przykład patologii (np. można kupić karabin szturmowy na 18, ale piwo dopiero 3 lata  później, itd). w latach '50 jakieś 3,8 lufy na 10 obywateli. obecnie ponad 12,5. przy okazji trafiłem na wykresy lobby broniowego, wskazującego jak to w bieżącym stuleciu spada liczba przestępstw, a rośnie liczba broni. ale tylko samych przestępstw, bo już liczba zgonów związanych z bronią (wliczając samobójstwa i np. interwencje policji - przemoc bezpośrednio związaną z rosnącym zagrożeniem) rośnie cały czas, zaprzeczając tezie o pozytywnym wpływie posiadania. to są czyste cyferki, żadna interpretacja. a liczba przestępstw z bronią rosła dramatycznie w l. '60-80, potem miała niewielki spadek (legislacja Reagana grzebała przy przepisach, w '86 weszło kolejne ograniczenie dot. broni samoczynnej), i znów rosła do połowy l. '90, kiedy po wojnie w zatoce do policji zaczęli masowo trafiać weterani z armii ze swoimi militarnymi metodami i militarnymi środkami. poziom przestępczości spada pomimo stałego wzrostu liczby broni, a nie dzięki niej. podobnie jak sytuacja na drogach, liczba i poziom śmiertelności wypadków generalnie spadają, pomimo że rośnie zarówno liczba samochodów, jak i np. ich parametry (prędkość) - za to poprawie ulega infrastruktura, ale też zmianom przepisy. ale chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie próbowałby wpierać opinii, że rosnąca liczba samochodów na drogach oraz ich rosnące prędkości/ przyspieszenia poprawiają ogólny poziom bezpieczeństwa, prawda? w każdym razie takich głosów nie ma np. w Polsce, która poziom wypadków ma - na tle eu - tragiczny

fakty są więc takie: podobnie jak motocyklami, bronią również można się bawić odpowiedzialnie. ale wmawianie, że jedno czy drugie poprawia poziom bezpieczeństwa, albo służy czemuś więcej (w codziennych okolicznościach) niż zabawie generalnie zaprzecza logice

Jeszua, o ile ABS  ciezko by dyskutowac, bo fakt jest generalnie logiczny dla wszystkich ale gdy ja zaczynalem kariere na forum, to wszyscy prbowali mi wmowic, ze ABS to oni maja w rece !  🤣  Co gorsza wiekszosc wogole nie miala pojecia jak to dziala i co daje.

Ja jestem zdania zeo swoje bezpieczenstwo troszcze sie sam i nikt z zewnatrz nie musi mi tego ani mowic a juztym bardziej kazac. Pasy w aucie zakladalem juz w  1969 roku. Z ta dobrocia i troskliwoscia mozna wiec i przesadzic ! Przykladow jest wiele, nie tylko te o krorych tu dyskutujemy.

JAk by nie patrzyl, amerykanie to zupelnie inny swiat i po prostu nigdy raczej nie beda w stanie cokolwiek zrobic, bo NRA ( National Rifle Association ) ma tylu czkonkow i takie poparcie, ze w zarodku zniszczy kariere polityka ktory bedzie przeciw !  

Z tym nic nieda sie zrobic, przynajmniej tak dlugo dopuki ludzie sami niebeda chcieli - tak jak czesciowo w Australi czy ( o zgrozo ) w Nowej Zelandi i Kanadzie !  Tu dobrze by bylo gdyby

@AdamM sie wypowiedzial 

Nadzorbankowy to wwiekszosci pelna kpina, co najwyzej mozna by poprzec pilnowanie prania kasiory ale bangsterka dobrze sobie wykombinowala i tna lepiej niz jakakolwiek mafia .

Z ruchem drogowym w PL to osobny temat, ale ulanska fantazje cieeeeeezko zastepuje sie rozumem, nauka, czy umiejetnosciami. Ostatnia podwyzka mandatow moim zdaniem b. pozytywnie wplynela na bezpieczenstwo i kulture na drodze ktora zostaje wymuszona batem a nie sama checia.

🙂

Edited by ks-rider

ID nie jest osobnym dokumentem, tylko kartą identyfikacyjną wydawaną w miejsce prawa jazdy przez ten sam urząd (dmv, bmv - jak się tam lokalnie nazywa) w przypadku braku samego prawa jazdy. ergo nie można mieć jednocześnie prawka i ID
natomiast przepisy są stanowe, i w większości stanów - kontrola jest b. słaba; weryfikacja po złożeniu wniosku ograniczona jest do sprawdzenia w rejestrze policyjnym (ogólnie obowiązuje jedynie zasada, że skazany przestępca pozwolenia nie dostanie - wszystkie pozostałe reguły nie są powszechnie przyjęte)
a żeby było zabawniej, sprawdzając teraz wpadł mi artykuł, który z formalnie przeprowadzonych badań pokazuje wniosek dokładnie odwrotny niż "analiza" wrzucona wcześniej przez KSa: że stany ze słabszą kontrolą posiadania broni mają wyższy poziom przestępczości i samobójstw z nią związanych (a niby takie oczywiste, wydawałoby się, a tu trzeba przekonywać...)
jsz
No nie. ID, to tak jak napisałem, oddzielny dokument odpowiednik naszego dowodu osobistego. Można mieć jednocześnie z pj. Natomiast potocznie się utarło, że ID, to dokument identyfikacji. Może być nim zarówno pj jak.i ..
ID. Np w monopolu, pani z automatu prosi o ID. Mam gdzieś jeszcze oba, podobnie jak kartę z egzaminu na pj.
P.S paszportu, jako obywatel US, bez ID też nie dostaniesz.

dla jasności skali, o czym mówimy: dziś mamy 161 dzień roku. wczoraj miała miejsce 254 masowa strzelanina w usa

jsz

[R. Kapuściński]

Posted (edited)
10 godzin temu, jeszua napisał:

dla jasności skali, o czym mówimy: dziś mamy 161 dzień roku. wczoraj miała miejsce 254 masowa strzelanina w usa

jsz

Spoko, za kilka dni znowu niestety ktos kilka osob..... A karawana idzie dalej 

🙂

14 godzin temu, jeszua napisał:

Jeszua,

nigdy nie bylem wobec Ciebie zlosliwy - przynajmniej staralem sie nie byc. Przejdz sie na strzelnice, postrzelaj, obojetnie z czego, moze polubisz i faktycznie zajmiesz sie tym hobby, bo mysle, ze masz dobry dystans do siebie i do broni.

Fajnie bylo by gdybys zrobil sobie uprawnienia ! Czego Ci zycze !

🙂

Edited by ks-rider

• 2 weeks later...

Panowie a polecilibyście jakąś ciekawą wiatrówkę? Własnej nie mam, od czasu do czasu pożyczam od brata lub kumpla te dwie:

taka ale bez lunety:

https://www.militaria.pl/crosman/wiatrowka_crosman_vantage_nitro_piston_4,5_mm_z_luneta_center_point_4x32_30021_p6998.xml

https://www.militaria.pl/crosman/wiatrowka_crosman_inferno_4,5_mm_l-csin7_p53503.xml

Chciałbym na pewno z lunetą, pytanie do znawców czy wchodzić w naboje CO2 czy sprężynową jednak?

Posted (edited)

1. Ile masz na to kasy ?

2. Jak bardzo precyzyjna my byc ?

Jezeli ma byc tania to Feiinwerkbau 300 S sa dosc stare ale beda strzelac jeszcze latami,

Polecam pneumatyka Feinwerkbau 600, 602, 602, 603 im wyzej tym drozej !  

Szkla bym nie bral ale zostawil w oryginale diopter i tunelowa muszke. Z tych przerzadow strzela sie dokladniej niz ze szklem !

sprawdz na egun.de

https://www.egun.de/market/index.php

🙂

Edited by ks-rider

Dobrze by było zmieścić się w okolicach 1,5 tys zł. Popatrzę sobie na to co proponujesz.

Jak bardzo precyzyjna? Aktualnie tymi wymienionymi strzelam z ok 20 metrów, dobrze byłoby wyjść z drugie tyle , chociaż nie wiem jak precyzyjna może być wiatrówka. Dałeś mi do myślenia tą rezygnacją ze szkła, wcześniej wydawało mi się że ono poprawia celność.

1 godzinę temu, To_masz napisał:

Aktualnie tymi wymienionymi strzelam z ok 20 metrów, dobrze byłoby wyjść z drugie tyle , chociaż nie wiem jak precyzyjna może być wiatrówka.

Tomasz, na 20 metrów to możesz strzelać wiatrówką z odpustu.

Średniej jakości wiatrówka sprężynowa powinna Ci z palcem w tyłku nosić celnie śrut na 50 metrów. Poprawka pomiędzy 30 metrami a 50 metrami to niecałe 10 centymetrów.

Zdrowy limit to mniej więcej 100-150 metrów, tylko wtedy poprawki są już w metrach i wiatr wyraźnie nosi śrut.

4 godziny temu, Damian85 napisał:

Średniej jakości wiatrówka sprężynowa powinna Ci z palcem w tyłku nosić celnie śrut na 50 metrów. Poprawka pomiędzy 30 metrami a 50 metrami to niecałe 10 centymetrów.

Zdrowy limit to mniej więcej 100-150 metrów, tylko wtedy poprawki są już w metrach i wiatr wyraźnie nosi śrut.

Co ty Bredzisz...

13 godzin temu, To_masz napisał:

Dobrze by było zmieścić się w okolicach 1,5 tys zł. Popatrzę sobie na to co proponujesz.

Jak bardzo precyzyjna? Aktualnie tymi wymienionymi strzelam z ok 20 metrów, dobrze byłoby wyjść z drugie tyle , chociaż nie wiem jak precyzyjna może być wiatrówka. Dałeś mi do myślenia tą rezygnacją ze szkła, wcześniej wydawało mi się że ono poprawia celność.

10 godzin temu, Damian85 napisał:

Tomasz, na 20 metrów to możesz strzelać wiatrówką z odpustu.

Damian, 

wszystko zalezy od tego, co dla kogo jest " celne " .  Z wiatrowki wyczynowo strzela sie na jedynie 10 m i to indor. 

Feinwerkbau o ktorej wspomnialem gdy mam dobry dzien, to robie wynik do 300 na 310 mozliwych. 

Kapsel os piwa na 20 - 25 m z wolnej reki idzie trafic, tyle, ze najpierw trzeba go widziec !  🤣

Z ruskiego IZ'a 43 na 200 m w okno tez dalo rade trafic.  Co nie znaczy, ze toto bylo precyzyjne, bo nie bylo

tu masz mniej wiecej to o czym mowie

Strzelane niestety bez dipoptera ale ze szklem za raptem 20 € Norinco ( albo Norconia ) 4 x 20

Feinwerkbau 300 S

Jak komus pasuje to moze byc Anschütz, bedzie tanszy bo ca 250 € ZA dobra FWB 600 trzeba niestety wylozyc conajmniej 300 € ale trzeb asie liczyc, ze trzeba bedzie ja zregenerowac a to tez kosztuje, na szczescie w PL jest firma Service wiatrowy gdzie robia to w ludzkich pieniadzych.

Ja osobiscie nie kupil bym nic innego niz Feinwerkbau, jedna FWB modell 600 mam w PL druga mam w domu, regenerowalem obydwie sam.

Z 600 - tki na 50 m z wlnej reki nie mam problemu trafic puszki z piwem, przechodzi na wylot, mimo jedynie 7,5 J Tyle, ze blacha cienka !  🤣

https://www.egun.de/market/list_items.php?mode=qry&plusdescr=off&wheremode=and&query=Feinwerkbau+600&quick=1

🙂